Shopi go’nun Medya ve İletişim Direktörü İdil Çetin’le, Türkiye’nin ilk online konsept mağazası Shopi go, The Loft ve sitenin ingilizce versiyonu hakkında konuştuk…

İdil Çetin - Shopi goİdil merhaba! Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?

Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra editör olarak iş hayatına başladım. InStyle dergisinde 4 yıl lifestyle editörlüğünden sonra dDf’te (Dream Design Factory) sanat ve moda üzerine projeler üretip hayata geçirdik. 1,5 yıldır da Shopi go’nun Medya ve İletişim Direktörlüğünü yapıyorum. Shopi go hem içerik hem yaratıcılık anlamında bütün birikimlerimi değerlendirebildiğim ve beni çok heyecanlandıran bir proje.

Shopi go’yu önceden tanımayanlar için siteden, içindeki markalardan kısaca bahsedebilir misin? 

Shopi go, yalın ama sofistike bir yaşam biçimini yansıtan, Türkiye’nin ilk online konsept mağazası. 240’ın üzerinde sıra dışı markanın son sezon ürünlerine yer veriyoruz. Satın alma ekibimiz dünya fashion week’lerinden sonra markaların showroom’larına giderek seçimini yapıyor ve siparişlerini veriyor. Bu siparişler bize özel üretimle elimize ulaştırılıyor. Türkiye’de fırsat ve indirimle ilişkilendirilen pazara yeni bir soluk getiriyoruz.

Şimdi de Shopi go’nun kuruluş hikayesini ve gelişim sürecini senden dinleyebilir miyiz?

Bir yaşam tarzını online sunabilme fikriyle başladı süreç.  Sokak mağazası mantığıyla oluşturmaya karar verdik her şeyi.  Fikir gelişti, yazıldı, ve Shopi go doğdu. Şanslıydık, iyi bir ekibe ile takım ruhuyla çalıştığımız için hiç zorlanmadık. Yaklaşık bir yıl gibi bir süre alt yapı çalışmaları sürdü. Haziran 2012’den beri de sitemiz online. Kurulduğu ilk günden bugüne sürekli yeni fikirler geliştiriyoruz ve hayata geçiriyoruz.

The Loft

The Loft muhteşem bir proje oldu. The Loft’u bilmeyenler için kısaca anlatabilir misin? Shopi go hayranlarının The Loft’un açılmasına gösterdikleri tepkiler nasıldı?

Shopigo.com’un yanı sıra müşterilerimizi, ürünlerimizi daha yakından tanıyabilecekleri bir ortamda buluşturabilmek için, Nişantaşı’nda Shopi go The Loft mağazasını açtık. Görsel tasarımından ürün sunumuna, marka seçkisinden müzik seçimine kadar müşterilerimizi sıra dışı bir mekanda ağırlıyoruz.

Shopi go’nun genel kitlesi kimler?

Hayatının her alanında tasarım tutkunu olan, kültür-sanatı hayatının bir parçası yapan, trendleri kendi tarzıyla yorumlayan, farklı olmak isteyen ve keşfetmeyi seven herkes Shopi go’da kendine göre bir şeyler bulabilir.

Onlarca online satış sitesi var; bir kullanıcı neden Shopi go’yu tercih etmeli?

Sürekli olarak yeni markaları araştırıyoruz, yenilikleri yakından takip ediyoruz. Kendimizin kullanmayacağı, tarzımızın dışında olan bir ürünün ya da markanın siparişini vermiyoruz. Shopi go olarak bir yaşam tarzı sunuyoruz. Kıyafetten aksesuara, ev dekorasyonundan teknolojiye kadar bu yaşam tarzını oluşturabilecek tüm kategorileri, eğlenerek ve zevkle vakit geçirebilecek bir ortamda sunuyoruz. Bu açıdan baktığımızda Türkiye’de benzer bir online konsept mağaza henüz yok.

Shopi go - English

Türkiye’de bir ilki başarıp online bir alışveriş sitesini İngilizce olarak da açtınız?

Türkiye’de yaşayan expatlar ve uluslararası müşterilerimizin talepleri doğrultusunda uzun bir süredir İngilizce sitemizin altyapısı üzerine çalışıyorduk, sonunda açtık. Çift dil opsiyonumuzla Hong Kong’dan Tel Aviv’e, Londra’dan Montreal’e dünyanın her yerine gönderim yapmaya başladık. Türkiye’de yaşayan expatlar ve turistler de rahatlıkla alışveriş yapabiliyorlar.

Shopi go’yu 5 sıfatta tanımlayabilir misin?

Cesur, yenilikçi, yaratıcı, eğlenceli, sıra dışı.

WONS MOUS Deri Kaykay

Senin favori 3 markan/ürünün nedir?

Sadece 1 dakikada kurulabilen Heimplanet’ın çadırları, İstanbul’un dengesiz hava koşullarına karşı Terra New York’un yağmurlukları ve Wons Mous’un Shopi go’ya özel ürettiği deri kaykay.

Shopi go

Shopi go sosyal medyayı da çok başarılı bir şekilde kullanıyor. Bu konuya çok önem veriyorsunuz galiba… Shopi go’yu takip etmek istyenler hangi hesapları takibe alsınlar?

Sosyal medyaya gireceğimiz her fotoğraf için en ince ayrıntısına kadar düşünüyoruz. Sunduğumuz yaşam biçimini oraya da aynı oranda yansıtmak istiyoruz.

Shopi go - sosyal medya

Bizi Instagram’da @shopi_go, Twitter’da @shopigo, Facebook’da shopi go olarak takip edebilirler.

Shopi go

O zaman bir soru da senin için gelsin; İstanbul’daki favori mekanlarını öğrenebilir miyiz?

Hem evime hem işime yakın olduğu için Juno’ya çok sık gidiyorum. Pazar kahvaltısı için tercihen evim ama Beşiktaş’taki Pişi de kahvaltı için tercih edebileceğim bir mekan.  İş çıkışı içki içmek için The Rocks’ı, yemek için Mangerie’yi tercih ediyorum. Son keşfim ise Karaköy Junk; her gittiğimde farklı bir parçayla evime dönüyorum.

Teşekkürler!

Shopi go’yu theMagger üzerinden buradan takip edebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?