Yılın ilk festivali olmasının yanı sıra bağımsız ve cesur yapımlarla her daim ilgimizi çekmeyi başaran !f, bu yıl 13. yaşını kutluyor. Birbirinden heyecan verici yapımlarla ve bölümlerle dolu !f programı bugün açıklandı! 13-23 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da, 27 Şubat – 2 Mart arasında ise Ankara ve İzmir’e uğrayacak olan festivalin programından seçimlerinizi yapmak ve biletlerinizi almak için tam bir haftanız var. Bu zorlu süreçte yardımcı olmak için, her zamanki gibi önerilerimi sıralayayım dedim:

!f 2014’ün Bombaları: !f 2014 önerileri

nymphomaniac

Birçokları gibi ben de Lars von Trier’in 240 dakikalık, iki bölümlük “Nymphomaniac“ını merakla bekleyenlerdenim. Bugün müjdeli haberi aldık ve filmin !f’in Galalar bölümünde yer alan filmlerden biri olduğunu öğrendik. Bunun dışında neler var neler: Scarlett Johansson’lu “Under the Skin“, Jude Law’lu “Dom Hemingway“, Irvine Welsh’in romanından uyarlanan “Filth” ve festivalin konukları arasında da yer alacak olan Michel Gondry’nin son filmi “Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky“…

!f 2014’ün Oscar Adayları: !f 2014’te izlenmesi gerekenler

dallas buyers club

Oscar Ödülleri’nin sizin için ne ifade ettiğine bağlı olarak buradaki filmlerin tümünü ya da bir kısmını da !f 2014’ün Bombaları arasında saymak mümkün. En İyi Film dahil 6 dalda Oscar adayı olan ve muhtemelen Matthew McConaughey ve Jared Leto’dan en az birine Oscar kazandıracak olan Jean-Marc Vallée filmi “Dallas Buyers Club” bunlardan en önemlisi. Ayrıca belgesel adayları “The Square” ve “Cutie and the Boxer“; En İyi Görüntü Yönetmenliği ve En İyi Kostüm dalında aday Wong Kar Wai filmi “Yi dai zong shi / Grandmaster” ve Miyazaki’nin son filmi olduğunu açıkladığı, En İyi Animasyon dalında aday “Kaze tachinu / The Wind Rises” da programda yer alıyor. Kanada’nın Oscar yarışı için aday adayı olarak seçtiği fakat finale kalamayan yapımı “Gabrielle” de programda.

!f 2014’ün Belgeselleri: 

tim's vermeer

!f’in en iddialı olduğu alanlardan biri biliyorsunuz belgeseller ve özellikle müzik belgeselleridir. Bu yıl yine programdaki birçok bölümde dikkat çekici belgeseller var. Bunlardan en önemlileri Vermeer’in tablolarını yaptığı optik sistemi kullanarak Vermeer tablolarını yeniden yapmaya çalışan Tim Jenison’ın hikayesini anlatan “Tim’s Vermeer“, bizi Tahrir Meydanı’na doğru bir yolculuğa çıkaracak “The Square“, fotoğrafçı Vivian Maier’in keşfediliş ve tanınış öyküsünü anlatan “Finding Vivian Maier” ve Wikileaks’e odaklanan “We Steal Secrets: The Story of Wikileaks“. Müzik belgesellerinden oluşan !f Music bölümünün öne çıkanı ise National şarkılarıyla bezeli “Mistaken for Strangers“.

!f 2014’ün Adını Duymasak da Heyecanlandıranları:

short term 12

Yılın güçlü bağımsız yapımları, arkalarında güçlü bir pazarlama bütçesi ve ekibi olmaması halinde kıyıda köşede kalmak durumunda kalabiliyor. Fakat adlarını duymamış olmamız heyecanlanmamız anlamına gelmiyor. Festivalin yarışma bölümü olan Keş!f’te Türkiye’yi Berlin’de temsil edecek filmlerden “Mavi Dalga” ile Cannes, Toronto ve Londra Film Festivalleri’nde gösterilen “Selfish Giant” dikkat çekiyor. !f’in LGBTİ dünyasından dokunaklı ve estetik hikayeler anlattığı, her yıl en az 2 film izlemeye çalıştığım “Gökkuşağı” bölümünde  bu yıl en çok 80’li yılların sonundaki bilinmezliklerle dolu AIDS korkusunu konu alan “Test” dikkatimi çekti. Tabii Galalar bölümünde de ses getiren, ünlü oyuncu/yönetmenlerin filmlerinin yanında adı duyulmamış (ya da küçük bir kitle tarafından duyulmuş) kaliteli bağımsızlar da var: “Short Term 12” ve “Spectacular Now” en çok merak ettiğim Amerikan bağımsızlarından. Danimarka’nın ünlü yönetmenlerinden Christoffer Boe’nin politik komedisi “Spies & Glistrup / Sex, Drugs & Taxation” da listeye almaya değer gözüküyor.

the square

!f’te bu yıl bir değil, iki yarışma bölümü olduğunu da hatırlatayım. Keş!f’in yanına, aktivist filmlerden oluşan uluslararası yarışma bölümü  Aşk & Başka Bi’Dünya eklenmiş.

Son olarak, geçtiğimiz yıl favori bölümüm olan “Oyun” bölümüne göz atmanızı kesinlikle öneriyorum. Festivallerin en güzel yanı olan yeni yönetmenler, yeni hikayeler, yeni oyuncular keşfetmek için ideal bölümlerden biri.

Benim Listem:

Daha artacağını bilsem de, benim ilk bakışta listeme eklediğim 15 film şöyle:

under the skin

Dallas Buyers Club (Galalar) / Nymphomaniac (Galalar) / Under the Skin (Galalar) / Short Term 12 (Galalar) / Tim’s Vermeer (Sanat Hayat İçindir) / The Selfish Giant (Keş!f) / The Dirties (Oyun) / Test (Gökkuşağı) / Cutie & the Boxer (Sanat Hayat İçindir) / Mavi Dalga (Keş!f) / The Square (Aşk & Başka Bi’Dünya) / Spectacular Now (Galalar) / Escape from Tomorrow (Oyun) / Concussion (Gökkuşağı) / El vals de los inútiles (Aşk & Başka Bi’Dünya)

the selfish giant

!f biletleri 31 Ocak’ta satışa çıkıyor. Herkese şimdiden iyi seyirler!

theMagger’da daha çok öneri için “!f 2014’te bilet almanız gereken 10 Film” yazısına buradan ulaşabilirsiniz. 

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN