Birdman, Big Eyes, Life Itself, The Tale of the Princess Kaguya…
!f programındaki bu hitler, theMagger olarak bizim de yaptığımız gibi !f programına göz atan herkesin öncelikli olarak önereceği filmler arasında yer alıyor. Peki programın geri kalanı?

!f-istanbul-2015-afisi-45-379-2

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programında, merakla beklenen ve kitapçığı ya da websitesini açtığınız anda sizi heyecanlandıracak bu filmler dışında; adını daha önce duymamış olsanız da gözden kaçırmamanız gereken birçok film yer alıyor. !f’in yeni yönetmenler, yeni anlatımlar keşfetmekte oldukça faydalı olduğunu, bize her daim farklı bakış açıları sunduğunu bilerek programı karıştırırsanız karşılaşacağınız birkaç hazineden bahsetmek istedim size. 30 Ocak Cuma günü satışa çıkacak olan biletlerinizi almadan önce, bu filmlere de bir göz atın!

Keş!f

!f’in uzun soluklu, uluslararası yarışma bölümü olan Keş!f’te her yıl olduğu gibi dünyanın farklı köşelerinden yönetmenlerin ilk ya da ikinci filmleri yarışıyor. Bu bölümdeki 9 film arasında öne çıkan, kuşkusuz Ukrayna yapımı Plemya (The Tribe | Kabile). Fakat beni heyecanlandıran ve meraklandıran özellikle 3 film daha var aralarında…

kes!f-uluslararasi-yarisma-33-309-2

Yunanistan yapımı Norviyia’da (Norway | Norveç) kalbi durmasın diye sürekli dans etmek zorunda kalan, zorunda kalmadıkça öldürmeyen ve 80’lerin Atina’sında yaşayan bir vampirin hikayesi anlatılıyor. 52 Tuesdays (52 Salı) ise !f 2014’ün sürpriz filmi olmaktan yılın en büyük yapımlarından birine dönüşen Boyhood‘un formülünü hatırlatıyor; 52 hafta boyunca her Salı günü çekimleri yapılan Avustralya yapımında, James olmaya karar veren trans birey Jane’in bu süreç boyunca 16 yaşındaki oğlu ile olan ilişkisi konu alınıyor. Keş!f’ten üçüncü önerim ise Fransa-İsrail ortak yapımı Haganenet (The Kindergarten Teacher | Yuva Öğretmeni). Filmde, beş yaşındaki öğrencisi Yoav’ın dahiyane bir şair olduğunu öğrenen ve onu desteklemeyen ailesi nedeniyle gerçek hayat ve idealleri arasında kalan bir yuva öğretmeninin, Nira’nın hikayesini izleyeceğiz.

Aşk & Başka Bi’ Dünya

overnighters_web_1

!f’in bu yıl ikinci bir yarışma bölümü var. Toplumsal ve siyasi sorunları gündeme taşıyan filmlerin öne çıktığı bu bölümde bir belgesel özellikle dikkatimi çekiyor; The Overnighters (Gececiler). Yılın en iyi belgeselleri arasında gösterilen ve ödül sezonuna normalin üzerinde bir ilgi duyanların adına hiç de yabancı olmayacağı bir yapım bu. Petrol rezervleri nedeniyle iş arayan yüzlerce insanın akın ettiği bir kasabada, iş için gelen fakat kalacak yeri olmayan bu insanlara geçici olarak kapılarını açan bir kilisenin başrolde olduğu belgesel geçtiğimiz Sundance Film Festivali’nin belgesel kategorisindeki Jüri Özel Ödülü’nün de sahibi olmuştu.

Digiturk Galaları

!f’in daima en kalabalık bölümü olan ve en ses getiren filmlerin bir araya geldiği bu bölümde, çoğu zaman “Bu film neden galalar arasında ki?” diye sorduğunuz filmler doğru tercih olabiliyor. Alejandro González Iñárritu’nun başyapıt olarak nitlendirilen Birdman‘den Tim Burton’ın son filmi Big Eyes‘a (Büyük Gözler) karşı koyamayacağınız filmler bir yana, bu bölümde de keşfedilmeyi bekleyen yeni tatlar var.

Welcome to me August 19 2013 286.NEF

Galalar arasında dikkatimi çeken üç alternatiften ilki İngiliz yapımı X+Y. Sosyal ilişkiler kurmakta zorlanan bir gencin, ulusal takımın bir üyesi olarak Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na gidişini anlatan bu ilk-film, iyi bir büyüme hikayesi malzemesi taşıdığını düşündürmesinin yanı sıra Asa Butterfield, Rafe Spall, Sally Hawkins ve Eddie Marsan’ı buluşturan kadrosuyla dikkatimi çekti. Siz de Kristen Wiig’in günümüzün en başarılı kadın komedyenlerinden olduğunu düşünüyorsanız, ikinci önerim Welcome to Me (Bana Hoş Geldiniz) olacak. Borderline kişilik bozukluğundan muzdarip, zamanı televizyon karşısında ve psikolojik danışmanının ofisinde geçen kahramanımızın piyangodan 86 milyon dolar kazanmasını ve maddi gücünü her şeyini kendisinin kontrol ettiği bir talkshow yaratmak için kullanmasını anlatıyor, adını bu talkshow‘dan alan film. İyi bir medya eleştirisinin, şöhret bağımlılığı ve insan psikolojisi üzerine iyi tespitlerin kokusunu alıyorum. Önereceğim son gala filmi, bir başka Sundance çıkışlı bağımsız: Kumiko, the Treasure Hunter (Kumiko, Hazine Avcısı). Yıllardır bıkmadan Coen Kardeşler’in Fargo’sunu izleyen Japon genç kadın Kumiko’nun, filmdeki çantanın varlığından ve gerçekliğinden emin bir şekilde Minnesota’ya yolculuğunu konu alan film Zellner Kardeşler’in imzasını taşıyor.

Ve Diğer Bölümler…

!f-music-36-336-2
_Birkaç yıldır film festivaline paralel bir müzik festivaline de dönüşen !f Music‘in adını taşıyan bölümde dikkat çeken film, Belle & Sebastian’ın beyni sayılan Stuart Murdoch’un yönettiği God Help the Girl.  Belle & Sebastian’ın albümlerinde yer almayan birçok Belle & Sebastian şarkısının bir araya geldiği film, müzik aracılığıyla büyüyen üç gencin hikayesi. Filmde bağımsız yapımlardan hatırlayacağınız genç ve yetenekli oyuncular Emily Browning ve Olly Alexander rol alıyor.

oyun-37-346-2

_Bu yıl !f’te vampir filmlerinen geçilmiyor diye düşünebilirsiniz, fakat ne birbirlerine ne de diğer vampir filmlerine benziyorlar. Yukarıda sözünü ettiğim Norviyia ve festivalin hitlerinden A Girl Walks Home Alone at Night  (Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız) dışında önereceğim vampir filmi, Oyun bölümünden What We Do in the Shadows (Aylak Vampirler). Kendisi, beslenecek insan kanı bulmanın ve güneş ışığına çıkamamanın zorlukları dışında kira ödemek, kıyafet seçmek gibi gündelik dertleri olan ev arkadaşı dört vampirin ve rakip çete kurtadamların hikayesini anlatan bir komedi.

gokkusagi-38-351-2

_Ve !f’in olmazsa olmazı, Gökkuşağı… Bu bölümde, bu yıl Sundance ve Berlinale’in programında da yer alan, James Franco, Zachary Quinto ve Emma Roberts gibi oyuncularıyla dikkat çeken I Am Michael’ın (Ben, Michael) tüm ilgiyi üzerine çektiğine eminim. Alternatif önerim, Kids, Bully, Wassup Rockers ve Ken Park gibi başarılı bağımsız filmleriyle de tanıdığımız fotoğrafçı Larry Clark’ın yeni filmi The Smell of Us (Bizdeki Koku) olacak. Bu kez kamerasını Paris’in kaykaycı gençliğinin yaşamına çeviriyor yönetmen.

digiturk-galalari-35-318-2

Bu alternatifler aklınızın bir ucunda dursun, fakat !f programının hit filmlerinden bir seçkiye yer verdiğimiz 14. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde İzlemeniz Gereken 10 Film listesine de göz atmadan, bu filmlerden de birkaçını listenize eklemeden geçmeyin. Şimdiden iyi seyirler!

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Ellerine Sağlık, Emre! Benim gibi vakitsizler için ilaç gibi iki yazı olmuş.