17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin biletleri, bu sabah (2 Şubat 2018) satışa çıktı. Peki festivale kadar ne yapacağız?

Biletlerinizi aldınız; festivalse 15 Şubat’a kadar başlamıyor. !f filmlerine hazırlıklı ve donanımlı gitmek isteyenler, bu boşluğu en verimli şekilde kullanmak isteyenler için okunacak kitaplar, izlenecek başka filmler, dinlenecek şarkılar, hatta gezilecek sergiler var!

İşte festivali beklerken boş durmak istemeyenlere önerilerimiz…

!f programından ilk bakışta seçtiğimiz 10 filme bu listeden, Mert Tanöz’ün festivale dair notlarına buradan, Emre Eminoğlu’nun alternatif önerilerine ise bu yazıdan ulaşabilirsiniz. 

***

!f Biletleri Satışa Çıktı

!f İçin Beklerken Bunları Okuyun, İzleyin, Dinleyin…

78/52: Hitchcock’s Shower Scene

İzleyin: Psycho (1960)

Sinema tarihinin en tanıdık sahnelerinden biri… Alfred Hitchcock’un 1960 tarihli korku klasiği Psycho‘nun duş sahnesinin perde arkasını ve bu sahnenin nasıl dünya çapında bir fenomene dönüştüğünü anlatan belgesel 78/52: Hitchcock’s Shower Scene !f’in Sanat Hayat İçindir! bölümünde yer alıyor. Her ne kadar yönetmen Alexander O. Philippe “Hayatında hiç Sapık’ı izlememiş olanların benim filmimi izleyip ondan zevk almalarını ve daha sonra gidip Sapık’ı izlemelerini arzu ediyorum.” dese de, donanımlı gitmekte fayda var. Bugüne kadar izlemediyseniz hayatınızdaki büyük bir eksikliği kapayın, izlediyseniz hafızanıza tazelik katın.

Ara Güler, Once Upon a Time Istanbul

Göz Atın: Ara Güler Fotoğrafları [magnumphotos.com]

Türkiye’nin en büyük sanatçılarından biri, muhteşem fotoğraflarıyla hafızalarda yer ettiği gibi İstanbul’u birçok dünyalının gözünde güzelleştiren fotoğraf sanatçısı Ara Güler. Ara Güler’in 50 yıldır fotoğraflamaktan bıkmadığı İstanbulla olan ilişkisini anlatan bu Fransa yapımı belgesel, çok sevdiğimiz bu şehrin geçmişine doğru nostaljik bir yolculuk niteliğinde. Belgeseli izlemeden önce, Ara Güler’in Magnum Photos veritabanındaki birbirinden güzel kareleri arasında kaybolmak sizi biraz daha havaya sokabilir.

 

The Breadwinner

Okuyun: Ben, Malala (Malala Yousafzai) & İzleyin: He Named Me Malala (2015)

Yılın en çok konuşulan animasyonlarından biri olan, En İyi Animasyon dalındaki Oscar adaylarından The Breadwinner, kadınların hiçbir söz hakkı olmayan Afganistan’da geçen, güçlü ve etkileyici bir kadın hikâyesi. Filmin 11 yaşındaki kahramanı Parvana, babası Taliban rejimi tarafından hapse atılınca, erkek kılığına girerek ailesini geçindirmeye çalışıyor. Filmin uyarlandığı Deborah Ellis imzalı çok satan kitap zaten filmle aynı hikâyeyi anlatıyor, bu yüzden bizim önerimiz biraz daha farklı bir okuma olacak. Taliban rejiminin en büyük mağdurlarından olan, fakat cesareti ve aktivistliğiyle mağduriyetini dünyayı daha iyi bir yer yapmaya çabalamak için kullanan Malala Yousafzai’nin öyküsünü, Ben, Malala başlıklı kitabını okumak, bu filme çok iyi bir hazırlık olabilir. Malala Yousafzai’nin kitabından uyarlanan He Named Me Malala başlıklı belgesel de, iki yıl önce yine !f’te gösterilmişti. Belgeselden izlenimler için Melike’nin theMagger’daki “Stronger Than Fear” başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

 

The Disaster Artist

İzleyin: The Room (2003)

Tommy Wiseau ismini duymuş muydunuz? Peki ya “dünyanın en kötü filmi” The Room‘u izlemiş miydiniz? Duymadıysanız, izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. Çünkü kısa sürede kült mertebesine erişmiş, ‘o kadar kötü ki, çok iyi!’ diyenlerin sayısı günbegün katlanmış bu filmin kendine has bir çekiciliği var. İşte James Franco da bu çekime kapılanlardan. O denli ki, yönettiği ve başrolünü üstlendiği The Disaster Artist‘te bu filmin yapım sürecini anlatıyor. !f’in gala gösterimleri arasında yer alan, En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar adaylığı bulunan The Disaster Artist‘i izlemeden önce, filmden çok daha fazla zevk alabilmek ve kahkahalarla gülebilmek için The Roomu (bir kez daha) izlemek şart!

 

Dreaming Murakami

Okuyun: Sahilde Kafka (Haruki Murakami)

Ülkemizde de en çok sevilen yazarlardan biri olan Haruki Murakami de bu yılki !f programında iz bırakacak belgesellerden birinin konusu. Danimarkalı çevirmen Mette Holm’un Murakami’yle olan ilişkisini ve 20 yıldır romanlarını Danca’ya çevirdiği yazarın dünyasına nasıl dahil olduğunu büyülü bir gerçeklikle anlatıyor. (Tokyo metrosunda karşılaştığı iki metre boyundaki bir kurbağanın film boyunca Mette’nin peşini bırakmadığını söylemek yeterli olacaktır.) Siz de Dreaming Murakami‘den yeterince etkilenmek, Murakami’nin dünyasına Mette kadar girebilmek istiyorsanız yazarın bir kitabını (yeniden) okuyabilirsiniz. Daha önce Murakami okumamış olanlar için Sahilde Kafka iyi bir başlangıç olabileceği gibi, yazarla daha önce tanışmış olanlar için son kitabı Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları iyi bir tercih olabilir.

 

Etgar Keret: Based on a True Story

Okuyun: Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü (Etgar Keret)

!f’in Sanat Hayat İçindir! bölümünde adı geçen tek yazar Haruki Murakami değil. En az Murakami kadar nev-i şahsına münhasır bir dünyası olan İsrailli yazar Etgar Keret üzerine bir belgesel de bu bölümde bulabileceklerinizden. Etgar Keret: Based on a True Story, tam da yazarın tarzına yakışır, hayatı, ilham aldıkları ve hikâye anlatmanın büyüsüne dair komik, yaratıcı ve büyülü bir belgesel. Belgeseli izlemeden önce Etgar Keret’in dünyasına girmek isterseniz size yine aynı tavsiyeyi vereceğiz: Yazarın bir kitabını (yeniden) okuyun. Bu daha önce Etgar Keret okumamış olanlar için Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü, yazarla daha önce tanışmış olanlar içinse Türkçe’ye çevrilen en yeni kitabı Yedi Güzel Yıl olabilir.

 

Human Flow

Ziyaret Edin: Ai Weiwei Porselene Dair @ SSM

!f’in gala gösterimleri arasındaki bir belgesel, konusundan çok yönetmen koltuğunda oturan isimle dikkat çekiyor. Ai Weiwei’nin yönettiği Human Flow, adını dünya çapında 65 milyon insanın açlık, iklim değişikliği veya savaş nedeniyle evlerini bırakıp kaçmak zorunda kaldığı, II. Dünya Savaşı’ndan beri görülen en büyük insan göçünün yaşandığı, içinde bulunduğumuz dönemden alıyor. Belgeselinde benzer zorluklarla mücadele eden farklı insanların hikâyelerini anlatan sanatçının geçtiğimiz eylül ayından beri Sakıp Sabancı Müzesi’nde eserleriyle yer aldığını hatırlatmak gerek. Eğer Ai Weiwei’nin aktivizmden beslenen, sivridilli ve provokatif sanatının önemli eserlerinin yer aldığı  henüz görmediyseniz, Ai Weiwei Porselene Dair başlıklı sergiyi henüz ziyaret etmediyseniz, 11 Mart’a kadar vaktiniz var.

 

Professor Marston & The Wonder Women

İzleyin: Wonder Woman (2017)

2017, ABD gişesinde kadın kahramanların yılıydı. Başrolünde kadınların yer aldığı Star Wars: The Last Jedi, Beauty and the Beast ve Wonder Woman sırasıyla yaklaşık 612 milyon, 504 milyon ve 412,5 milyon dolar hasılat elde ederek ilk üç sıraya yerleşti. Böyle bir yılın ardından izleyeceğimiz Professor Marston & The Wonder Women‘ın anlamı daha da artıyor, zira Prof. Marston, Wonder Woman karakterinin yaratıcısı olarak tanınıyor. 1940’larda geçen hikâye, Harvardlı psikolog Marston’ın hayatındaki iki kadından etkilenerek yarattığı bu feminist süperkahramanın köklerini kavramanıza yardımcı olacak. Filmi Wonder Woman’ın bugünkü öneminin ve bugün geldiği halin bilincinde olarak izlemek için Patty Jenkins imzalı 2017 filmini izlemek zorunlu olmasa da gerekli.

 

Silvana

Dinleyin: Silvana Imam

!f’in Gökkuşağı filmlerinden biri, babası Suriyeli, annesi Litvanyalı olan, İsveç’te büyümüş hip-hop sanatçısı Silvana İmam’ın 2014’ten itibaren hızla tırmandığı başarı basamaklarına çeviriyor kamerasını. Silvana, “Hadi ataerkilliği yıkalım!” diye bağıran, şarkılarında ve tarzında kendi hayatından, kadın olmaktan, cinselliğinden, siyasi ve göçmen kimliğinden ilham alan bu kadının yaşamını samimiyetle anlatıyor. Filmde bol bol dinleyecek olsanız da, belki de öncesinde de birkaç Silvana Imam şarkısına aşina olmakta fayda var.

 

Tom of Finland

Göz Atın: Tom of Finland Çizimleri [worldoftomoffinland.com]

Finlandiya’nın dünyaya kattığı en önemli değerlerden biri, “Tom of Finland” takma adıyla ünlenmiş illüstrasyon sanatçısı Touko Valio Laaksonen. Yaşamı boyunca 4000’e yakın homoerotik, fetişist ve pornografik çizim yapmış olan sanatçı, 20. yüzyılın eşcinsel ve kuir kültürünün çok önemli bir öncüsü ve parçası… Sanatçının biyografisi bu yıl, kendisini Pekka Strang‘ın canlandırdığı bir filmle beyazperdeye uyarlandı ve Tom of Finland !f’in Gökkuşağı bölümündeki yerini aldı. Neyle karşılaşacağınız konusunda ipuçları edinmek için Tom of Finland çizimlerini resmî websitesinden inceleyebilirsiniz.

 

!f programından ilk bakışta seçtiğimiz 10 filme bu listeden, Mert Tanöz’ün festivale dair notlarına buradan, Emre Eminoğlu’nun alternatif önerilerine ise bu yazıdan ulaşabilirsiniz. 

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN