16-26 Şubat tarihleri arasında 17. kez gerçekleşecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nden haberler var! Tüm programı 26 Ocak’ta açıklanacak festivalin bazı filmleri ve bölümlerinden ipuçları geçtiğimiz haftalarda açıklandı.

C1UrcdWWQAMGhlW

Açılış Filmi: Moonlight

Moonlight02

!f İstanbul’un açılış filmi, ödül sezonunun iddialı bağımsızlarından, geçtiğimiz günlerde sayısız ödülünün yanına bir de En İyi Film dalında Altın Küre ödülü ekleyen Moonlight / Ayışığı olarak açıklandı. Tarell Alvin McCraney’nin otobiyografik tiyatro oyunu In Moonlight Black Boys Look Blue‘dan yine kendisi ve yönetmen Barry Jenkins tarafından uyarlanan Moonlight, üç ayrı dönemde geçen bir büyüme hikayesi anlatıyor.

 

!f Galaları’nda 3 Muhteşem Kadın Yönetmenden Yepyeni Filmler

Her yıl merakla beklenen, ünlü isimleri buluşturan ve bağımsız sinemanın gözbebeği yönetmenlerin elinden çıkmış önemli yapımları bir araya getiren !f Galaları’nda yer alacak filmlerden üçü de açıklandı:

Planetarium

_Önümüzdeki haftalarda Jackie ‘deki güçlü performansına tanık olacağımız Natalie ve Vanessa Paradis ile Johnny Depp’in kızı Lily-Rose Depp’i buluşturan, Rebecca Zlotowski imzalı fantastik film Planetarium.

Their Finest

_Ülkesinde Dogme 95 akımı filmleriyle başlayan ve uluslararası prodüksiyonlarla devam eden kariyeri ve Italiensk for begyndere (Italian for Beginners), An Education, One Day gibi filmleriyle tanıdığımnız Danimarkalı yönetmen Lone Scherfig‘in Gemma Arterton ve Sam Claflin‘li yeni filmi Their Finest.

Certain Women

_Daha önceki yıllarda yine !f’te izlediğimiz Wendy and Lucy ve Night Moves filmleriyle en sevdiğimiz yönetmenler arasına eklenen Kelly Reichardt‘ın Michelle Williams, Kristen Stewart, Laura Dern ve Lily Gladstone’u buluşturan yeni filmi Certain Women.

 

Yenilenmiş Kopyalarla !f Kült

Her yıl bağımsız sinema tarihinin hazinelerini izleyiciyle buluşturan !f Kült’ün bu yılki klasikleri de belli oldu:

Multiple Maniacs05

_John Waters‘ın yıllardır kayıp olan, 70’lerdeki tüm sınırları ihlal eden ve Divine’ın performansıyla ağızları açık bırakan başyapıtı Multiple Maniacs, yenilenmiş kopyasıyla Türkiye’de ilk kez !f’te gösterilecek.

Twin Peaks- Fire Walk with Me01

_Bugünlerde yeni versiyonuyla televizyonlara konuk olacak, David Lynch dendiğinde akla gelen ilk yapımlardan olan televizyon dizisi Twin Peaks‘in öncülü, 1992 yapımı Twin Peaks: Fire Walk with Me de yenilenmiş kopyasıyla festivalde…

 

!f’ten gelecek yeni haberleri merakla bekliyoruz!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN