15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali yaklaşırken, festivalin Keş!f Uluslararası Yarışma bölümünde filmlerini izleyeceğimiz dokuz yönetmeni yakından tanımak istedik. İlk konuğumuz, Veşartî (Hidden / Gizli) filminin yönetmeni Ali Kemal Çınar…

ali kemal cinar
Keş!f Zamanı: Ali Kemal Çınar

İlk filminizi çekmenin en zorlayıcı yanı neydi, ikinci filmde işler kolaylaşıyor mu?

İlk filmimde elimde yazılı bir metin olmadığından ayda en fazla birkaç sahne çekip montajda hikâyeyi tamamlayabiliyordum, bundan dolayı bir buçuk yılda ancak çekimler ve haliyle de filmi bitirebilmiştim. Yaşadığım tek zorluk buydu; daha çok sabırlı olmamı gerektiriyordu o yüzden ikinci filmimde elimde sadece bir tretmanın bile olması işimi çok kolaylaştırmıştı ve ilkinden daha rahat çektiğimi söyleyebilirim.

Size en çok ilham veren filmler/yönetmenler hangileri?

Kendimi her zaman Fransız Yeni Dalgası’na yakın hissetmişimdir. O dönemdeki yönetmenler ve o yönetmenlere ilham verenlere duyulan bir yakınlıktır bu aynı zamanda; Carl Dreyer, Yasujiro Ozu gibi… Tabii Jean Luc Godard, Agnes Varda ve günümüzde Tsai Ming – Liang gibi yönetmenler… Carl Dereyer’in Jean d’Arc filmini bana en çok ilham veren film olarak görürüm. Bügüne kadar çekilmiş her iyi filmin duygusu, dili, ruhu ve çilesi Jean d’Arc’tan tüm filmlere yayılmıştır.

Gizli02
Keş!f Zamanı: Ali Kemal Çınar

Veşartî

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, “!f Birleştiriyor!” diyor. Sinemanın kişisel olarak sizi diğer insanlarla birleştirdiğine inandığınız bir an hatırlıyor musunuz?

Hayatım boyunca sinema yapmaktan dolayı babamdan azar işiten biri oldum. Asla yaptığım şeye inancı olmadı, ta ki ilk uzun filmim olan Kurte Fîlm‘e kadar… Bugünlerde yeni bir film var mı diye sorup duruyor. Bundan daha iyi bir birleşmem de olmadı benim.

Veşartî‘nin farklı insanları ne anlamda birleştirebileceğini düşünüyorsunuz?

Umarım ayrıştırmaz; çünkü cinsiyet konusu bu ülke için hâlâ çok sıkıntılı bir konu, ben yine de umutlu olmak istiyorum. Bu filmimin bir bedene sahip olan herkese bir yerden değeceğini düşünüyorum.

Gizli01
Keş!f Zamanı: Ali Kemal Çınar

Veşartî

Son zamanlardaki bağımsız yapımlar arasında mutlaka izlememizi önerdiğiniz film hangisi olur?

Ida, Pawel Pawlikowski filmi… Bir türlü kadraja, yani dünyaya yerleşemeyen Ida’nın varlığını görmek için izlenmeye değerdir.

Dünyadaki hangi şehri “eviniz” kabul ediyorsunuz? Sizce bu şehirde gidilebilecek en ilham verici yerler / yaşanabilecek en ilham verici deneyimler nelerdir?

Evim dediğim doğduğum ve yaşadığım yer olan Diyarbakır’dır elbette. Bu şehirde acının da, coşkunun da her türlüsünü görmek mümkündür. İlham almak için, bugünlerde yok edilen herhangi bir sokağını, insanını görmek yeterlidir.

Ali Kemal Çınar‘ın yönettiği Veşartî (Hidden / Gizli) filmini 24 Şubat Çarşamba 11:00 ve 25 Şubat Perşembe 19:00 seanslarında Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda izleyebilir, tüm Keş!f filmlerinin fragmanlarını beLister’da bulabilirsiniz.