15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali yaklaşırken, festivalin Keş!f Uluslararası Yarışma bölümünde filmlerini izleyeceğimiz dokuz yönetmeni yakından tanımak istedik. Bugünkü konuğumuz, Ni le ciel ni la terre (The Wakhan Front / Ne Yerde Ne Gökte) filminin yönetmeni Clément Cogitore…

Clément Cogitore, réalisateur de ‘Ni le ciel, ni la terre’
Keş!f Zamanı: Clément Cogitore

İlk filminizi çekmenin en zorlayıcı yanı neydi?

Filmi çektiğimiz doğa koşullarının beni çok zorladığını söyleyebilirim: Dağlar, çöller, fırtınalar, akrepler… İkinci filmim Paris’te çekileceği için bu açıdan daha kolay olacak.

Size en çok ilham veren filmler/yönetmenler hangileri?

Audiard, Green, Malick, Herzog, Dumont, Wheerasteakuhl…

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, “!f Birleştiriyor!” diyor. Filminizin farklı insanları ne anlamda birleştirebileceğini düşünüyorsunuz?

Farklı insanların aslında ne kadar çok ortak noktası olduğunu göstererek.

Wakhan Front04
Keş!f Zamanı: Clément Cogitore

Son zamanlardaki bağımsız yapımlar arasında mutlaka izlememizi önerdiğiniz film hangisi olur?

Fransa’dan şu filmleri önerebilirim; Mercuriales (Virgil Vernier), La sapienza (Eugène Green), La bataille de Solférino (Justine Triet)

Dünyadaki hangi şehri “eviniz” kabul ediyorsunuz? Sizce bu şehirde gidilebilecek en ilham verici yerler / yaşanabilecek en ilham verici deneyimler nelerdir?

“Evim” Paris. Bu şehrin café’leri ve sinemaları size ilham verecek.

Wakhan Front03
Keş!f Zamanı: Clément Cogitore

Clément Cogitore’nin yönettiği Ni le ciel ni la terre (The Wakhan Front / Ne Yerde Ne Gökte) filmini 18 Şubat Perşembe 11:00 ve 26 Şubat Cuma 16:00 seanslarında Beyoğlu Fitaş, 24 Şubat Çarşamba 13:00 seansında ise Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda izleyebilir, tüm Keş!f filmlerinin fragmanlarını beLister’da bulabilirsiniz.