Onlarca kültürü aynı zaman diliminde ve tek mekânda buluşturmak gerekseydi, en uygun yer neresi olurdu? Üstelik bu buluşmaya, mümkün olan en fazla insanın tanıklık etmesi istenirse? İşte o zaman ‘etkin adres’ seçeneği bire iner: Havalimanı! Her ülkeyi bir ev gibi düşünürsek eğer, havalimanları her gelenin ilk gördüğü, her gidenin bir anı götürdüğü giriş kapısına benzer. Hepsinde evrensel dokunuşların yanında, şehrine has bir doku, atmosfer keşfederiz. Paris, Tokyo, Frankfurt, Marakeş… Her biri ülkenin kültürüne bir girizgâh gibi değil mi? İstanbul’a gelince, seyyahların “görmemek olmaz!” fikrinde birleştikleri tek şehir. Bütün ticaret yollarının kavşak noktası, kültürlerin ilham kaynağı büyülü kent… Bu hissin günümüzdeki giriş kapısına, İGA İstanbul Havalimanı’na gideceğiz şimdi birlikte. Dünyaya vermek istediğiniz bir mesajınız, sanat yoluyla söylemek istedikleriniz varsa, bizim de çok özel bir haberimiz var: İGA ART Sanat Projeleri Yarışması, dünyaya açılan ve dünyayı karşılayan kapımız olan İGA İstanbul Havalimanı’nda, seçilen projeleri sergilemek üzere sanatçılara açık çağrı yapıyor!

İGA ART Sanat Projeleri Yarışması’nın amacı, İstanbul’un kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğiyle Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını, farklı kültürlerle buluşturmak. Şeffaf ve disiplinlerarası yaklaşımı benimseyen İGA ART Sanat Projeleri, sanatçıların önerilerini merkeze alan açıklıkta kurgulanıyor. Bu amaç doğrultusunda; ülkemizde sanat ve tasarım alanında üretim yapan her kuşaktan sanatçının eserleri ile İGA İstanbul Havalimanı kimliğinin ülke coğrafyası ve kültürü ile bütünleşmesi ve evrensel değerlerle buluşmasını hedefliyorlar.

Hayal edin, bir projeniz var ve onu tüm dünya aynı anda aynı yerde görüyor. Bizce bu yarışma bir sanatçının en büyük hayallerinden birinin gerçeğe dönüşmesi demek. Görülme, duyulma ve fikirlerini anlatma hayalinin. Örneğin biz geçen yarışmanın kazananı Betül Kotil’in Cumhuriyet’in 100. Yılına ithafen hazırladığı “Saya’nın Sesi” eserini hala unutamadık. Kotil, kaybolmak üzere olan zil imalatı zanaatını canlandırarak İGA İstanbul Havalimanını 1923 adet zil ile donatmıştı, sesi hala kulağımızda…

Yarışmaya Katılma Süreci

Öncelikle kurulun ve yarışma konseptinin çevre dostu tasarımlara ve sürdürülebilir malzemelere fazlasıyla önem verdiğini belirtelim. Proje alanının sanatçı tarafından önceden değerlendirilmiş ve ölçeklendirilmiş olması da dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Bu konuda www.igart.istanbul üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. İki aşamalı olan yarışmada, birinci aşama; konsept proje önerilerinin değerlendirilmesi. İkinci aşama ise uygulanacak eserin değerlendirilmesi olacak.

Eseriniz İGA İstanbul Havalimanı’nın en önemli buluşma noktalarından biri olan D1 – Check-in bölgesinin ortasında giden yolcu ve gelen yolcu terminallerini alt ve üst mekanlarını birbirine bağlayan yuvarlak boşluk alanda yer alacak ve her iki kattan da görülebilecek!

Ödüle Gelince…

Bir sanatçı için en tatmin edici ödüllerden biri, sesini duyurmanın ta kendisi kuşkusuz. Giden yolcu – gelen yolcu bölgesinin tam ortasında “ben buradayım” diyebilmenin heyecanı da cabası. Bunun yanında İGA ART Sanat Projeleri Yarışmasının ikinci aşama değerlendirmesine kalan tüm proje sahiplerine 50.000 TL katılım bedeli ödenecek ve özel bir Teşekkür Belgesi teslim edilecek.

Seçilen proje sahibine ise 2.000.000 TL telif bedeli takdim edilecek.

İGA İstanbul Havalimanı tarafından; İstanbul’un kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğiyle Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını farklı kültürlerle buluşturmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen İGA ART Sanat Projeleri Yarışması’na katılım için son başvuru tarihiyse, ülkemizi yasa boğan deprem felaketleri nedeniyle 16 Haziran Pazar olarak değiştirildi. Yarışma ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Tüm katılımcılara şimdiden başarılar dileriz!