Seyahat etmekten uzak kaldığımız aylar boyunca, havalimanlarının atmosferini siz de çok özlemediniz mi? Biz anonsları takip etmeyi ve hatta saatlerce beklemeyi bile çok özledik!

Peki uçağınıza binmeden önce eşsiz sanat eserleriyle dolu bir tura çıkmaya ya da eğer bir sanatçıysanız yolu havalimanından geçen birçok ulustan insanla eserleriniz üzerinden bağ kurmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise ve plastik sanatlar alanında üretim yapan bir sanatçıysanız, İstanbul Havalimanı’nın gerçekleştirdiği, 15 Eylül ile 1 Kasım tarihleri arasında başvurabileceğiniz “İGART Sanat Projeleri Yarışması” tam size göre olabilir. Hadi şimdi yarışmanın detaylarından bahsedelim.

İGART Sanat Projeleri Yarışması

Sanatın Dünyaya Açılan Kapısı

İstanbul Havalimanı, ulaşım merkezi olmasının yanı sıra, kültürlerin de karşılaştığı bir alan olarak 15 Eylül’de hayata geçirilen “İGART Sanat Projeleri Yarışması” ile genç sanatçıları desteklemeyi amaçlıyor. Bu yarışmayla İstanbul’un kültür-sanatla iç içe olan kimliğinin ve Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasının, farklı kültürlerdeki ziyaretçilere aktarılması hedefleniyor.

İGA tarafından havalimanı ve metro arasındaki geçiş bölümüne bir sanat eseri yapılması planlanlanıyor. Bu doğrultuda gerçekleştirilen “İGART Sanat Projeleri Yarışması“, şeffaf ve disiplinler arası yaklaşımı benimseyen, plastik sanatlar alanında üretim yapan, 18 ile 35 yaş arasındaki genç sanatçıların fikirlerini merkeze alıyor. Yarışma sonucunda birinci olacak sanatçıya hem 1.000.000 TL ödül veriliyor hem de projesi hayata geçiriliyor.

İstanbul Havalimanı kimliğinin, ülke coğrafyası ve kültürü ile bütünleşmesinin yanı sıra evrensel değerlerle buluşması hedefleniyor. Bu doğrultuda gerçekleşen yarışmada, İGA sanatçıları çevre dostu malzeme seçmelerine yönelik tavsiyelerde bulunuyor. Böylelikle İGA’nın sürdürülebilirlik politikasının önemine ve gezegenimizin geleceğine dikkat çekmek amaçlanıyor.

Yurt içi ve yurt dışında yaşayan, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi öğrencisi ya da mezunu olan ve plastik sanatlar alanında (resim, heykel, seramik, dijital sanatlar vb.) üretim yapan sanatçılar, 35 yaş üst sınırı dahilinde bu yarışmaya katılabiliyor.

15 Eylül’de başlayan “İGART Sanat Projeleri Yarışması” 1 Kasım’a dek, plastik sanatlar alanında üretim yapan sanatçıların başvurularını bekliyor. Şimdiden yarışmaya katılan tüm sanatçılara başarılar diliyoruz!

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.