Bugün sizinle ilk kişisel sergisi “WILDLIFE”I yarın açılacak olan İhsan Oğuz’u tanıştırmak istiyorum:

İhsan, 1986 yılında Antalya’da doğuyor. İstanbul’da okuduğu ilkokuldan resim ve heykel yapmaya başlıyor ve Robert Kolej’de liseyi bitiriyor. Resim yapmayı sürdürdüğü ve arayış içinde geçen birkaç seneden sonra plastik sanatlarla ilgilenmeye karar veriyor. Prof. Meriç Hızal hocalığında Işık Üniversitesi Heykel Bölümü’nü tamamlıyor. Primitivizmle ilgilenmeye başlayıp, Kosta Rika’ya gidiyor ve bir dönem burada yaşıyor. Şimdilerde ise kendisi İstanbul, Yeniköy’deki doğal yaşantısının içerisinde birikimlerini resme ve heykele dönüştürmekle meşgul…

26 Mart – 4 Nisan’da Studio Suma’da karşılaşabileceğimiz eserleriyle; primitivizme olan ilgisini ve bir dönem yaşadığı Kosta Rika’yı kübik/romantik bir tarz ile resimlerine yansıtan İhsan Oğuz’u daha yakından tanıyalım…

Exhibition Opening

İhsan merhaba, seni tanıyabilir miyiz?

Merhaba. Ben ilk resim sergisini açmak üzere olan bir heykeltraşım. Yani heykel bölümü mezunuyum ama ilk sergim bir resim sergisi olacak, bir kaç tane de rölyef var gerçi. Küçük yaşta heykel ve resimden hoşlanırdım ve sürekli bunlarla uğraşırdım, ilkokulda yarışma kazanmışlığım bile vardır. Daha sonra üniversitede işletme bölümünü bıraktım ve sanatla ilgilenmeye karar verdim. Yaklaşık on senedir sanata  istediğim kadar zaman ayırabildiğim şekilde yaşıyorum.

Couple near by the sea (acrylic on canvas) 180x140 cm

26 Mart’ta açılacak serginden bahsedebilir misin?

Bu sergi ilk kişisel sergim olacak. Karaköy Sumahan’ın içinde Studio Suma’da gerçekleşecek. Oniki resim ve üç rölfef sergilenecek.

Neden WILDLIFE bu konuyu biraz daha açabilir misin?

Wildlife dendiğinde akla ilk gelen hayvanlar oluyor. Aslında resimlerimde hayvan yok fakat insan var, deniz kenarında veya ağaçlar arasında. ‘Yaban hayatı’nı düşünürsek bu insanların adlandırdığı bir habitat. İnsanları ıssız ve zaman algısının yok olduğu yerlerde resmediyorum. Ben primitivisme kafa yoruyorum; ilkelliği, mesela zamanla alakalı bir kavram olarak değil, her insanın sahip olduğu bir algı biçimi olarak değerlendiriyorum. İçgüdünün algı üstündeki etkilerini, ressamın perspektifinden gösteriyorum. İnsan ve algıladığını beraber resmetme amacındayım. Yeryüzü ve insanın içgüdüler aracılığıyla etkileşimi, insanın yaşadığı yalın ve hafif bir algı üzerine yoğunlaşıyorum.

Two Bathers (acrylic on canvas) 160x150

Sergideki senin kendi favori sanat eserin hangisi? 

Resmi yaptığım sırada o favori resmim, ancak bu son yaptığım tablonun daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Resim insan için çok güçlü bir alan ve oluşurken sonuçta ne çıkacığında ressamdan çok etkisi var. Her resim birbirinden farklı. Aynı düşüncenin farklı şekillerde resmedilebileceğini göstermek bu düşünceyi vurgulamak anlamına geliyor.

Tarzını nasıl tanımlıyorsun? 

Belirli bir tarzım yok. Sergileyeceğim resimlere baktığımda, kompozisyonlarımı oluştururken insanlardan öğrendiklerimi basit bir boyama tekniğiyle uyguladığımı görüyorum. Amacım herzaman için bir tabloyu, bir yüzeyi genişletmek, derinleştirmek ve mistik biçimlerde algıyı aralamak, bunun için gerekenleri yapıyorum.

İhsan Oğuz

İlham kaynağını öğrenebilir miyiz?

Sanatçılardan, hayatımdan ve düşüncelerimden.

Seni ve çalışmalarını nerelerden takip edebiliriz?

Şimdilik işlerimin bir kısmı ihsanoguz.tumblr.com dan görülebilir.

studio suma adres: Bankalar Caddesi Yanıkkapı Sokak No:3 Karaköy İstanbul

Not: İhsan Oğuz, aynı zamanda benim Koç Lisesi’nden sevgili arkadaşım Mehmet Oğuz’un da abisi. Mehmet’e de buradan selamlarımı iletiyorum :)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?