Dünya gündemi ABD Başkanı Trump’ın iklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı uluslararası önlemler alınmasını güvence altına alan önemli bir işbirliği olan Paris Anlaşması’ndan çekilme kararıyla çalkalanıyor. Konunun ciddiyetini kavramakta zorluk çekenlere yardımcı olacak 10 iklim değişikliği ile ilgili filmi bir araya getirdik.

İklim Değişikliği Filmleri
İklim Değişikliği Filmleri | Fotoğraf: Li-An Lim

Listemizdeki kurmaca filmlerdeki senaryoların birkaç çıkış noktası var; ciddiye alınmayan iklim değişikliği ve küresel ısınma sonucu sular altında kalan bir dünya, buzlarla kaplanan bir dünya ve hayatta kalmak, yiyecek bulmakta zorlanan insanlar… Listemizdeki belgeseller ise bu senaryoların (ne yazık ki) hiç de uzak olmadığına işaret ediyor:

Paris Anlaşması’nın ne olduğuna dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İklim Değişikliği Hakkında Filmler

Dünya gündemi ABD Başkanı Trump’ın iklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı uluslararası önlemler alınmasını güvence altına alan önemli bir işbirliği olan Paris Anlaşması’ndan çekilme kararıyla çalkalanıyor. Konunun ciddiyetini kavramakta zorluk çekenlere yardımcı olacak 10 filmi bir araya getirdik.

Listemizdeki kurmaca filmlerdeki senaryoların birkaç çıkış noktası var; ciddiye alınmayan iklim değişikliği ve küresel ısınma sonucu sular altında kalan bir dünya, buzlarla kaplanan bir dünya ve hayatta kalmak, yiyecek bulmakta zorlanan insanlar… Listemizdeki belgeseller ise bu senaryoların (ne yazık ki) hiç de uzak olmadığına işaret ediyor:

The 11th Hour | 2007, Leila & Nadia Conners

11th Hour, dünyanın ve ekosistemin karşı karşıya olduğu problemleri bir bir önümüze koyuyor ve bunlara karşı çözümler, önlemler öneriyordu. Oyunculuktaki başarısı kadar çevreyi korumak adına yaptıklarıyla da tanınan Leonardo DiCaprio The 11th Hour’ın anlatıcısı ve yapımcısıydı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.0/10

An Inconvenient Truth | 2006, Davis Guggenheim

2000’lerin başında şaibeli bir şekilde Amerikan başkanlık seçimlerini rakibi George W. Bush’a kaybeden Al Gore, bu belgeselde iklim değişikliği ve küresel ısınma konularına karşı kamuoyu oluşturmaya çalışıyordu. İnsanlığın dünyaya verdiği zararın en çarpıcı şekilde anlatıldığı bu belgeselin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hâlâ aynı şeylerin tartışılıyor, hatta geriye doğru gidiliyor olması acı verici…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Before the Flood | 2016, Fisher Stevens

National Geographic’in yapımcıları arasında yer aldığı bu belgesel, gezegenimizi ve insalığı bekleyen çevre felaketlerine karşı tüm bilimsel kanıtları sıralıyor ve tüm bunlara rağmen konunun gerçekliğini tartışmanın tehlikeli bir zaman kaybı olduğunu vurguluyor. Filmin afişi, “The science is clear; the future is not.”

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

Chasing Ice | 2012, Jeff Orlowski

National Geographic fotoğrafçısı James Balog’un çevre, iklim değişikliği ve buzulların erimesi adına oldukça önemli veriler toplanmasına yardımcı olan projesini takip eden belgesel Chasing Ice, iklim değişikliğine bilimsel ve görsel veri sağlayan, oldukça önemli bir yapım. Farklı kıtaların Kuzey Kutbu’na yakın noktalarına sürekli fotoğraf çeken kameralar yerleştiren ve bu görsel veriyi analiz eden bu proje, durumun vehametini ve geri dönülemez eşiği çoktan geçmiş olduğumuzu gözler önüne seriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Merchants of Doubt | 2014, Robert Kenner

Mesleğini ve ünvanını kötü emellerle kullanan, para uğruna gezegenimizin geleceğini satan uzmanlar da yok değil… Sadece iklim değişikliği değil, birçok konunun özellikle eğitimsiz kesim tarafından ciddiye alınmama sebebi de televizyonlara çıkıp yanıltıcı ve bilimsel olmayan açıklamalarda bulunan bu sözde-uzmanlar. Robert Kenner’ın belgeseli bu olaya parmak basıyor ve bu insanların iklim değişikliğinin de aralarında bulunduğu birçok konuda dünyaya dolaylı yoldan verdiği zarara dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Beasts of the Southern Wild | 2012, Benh Zeitlin

Sundance Film Festivali’ndeki prömiyerinin ardından gittikçe artan bir hayranlığa maruz kalışı, bu masalsı bağımsız filmi Oscar adaylıklarına kadar götürmüştü 2012’de. Film, suların yükselmesinin ardından evini terk etmek zorunda kalan 6 yaşındaki Hushpuppy ve babasının hikâyesini anlatıyordu. Masalsı dediğimize bakmayın, buzulların erimesinin ardından sular altında kalan bir New Orleans, o kadar da fantastik değil aslında.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Day After Tomorrow | 2004, Roland Emmerich

Görsel efektleri gerektiğinden fazla kullanışıyla tanınan, dev bütçeli prodüksiyonların yönetmeni Roland Emmerich’in 2004 yapımı filminde, dünya birkaç saniye içinde buzul çağına geri dönüyor ve filmin merkezindeki kahramanlarımız baba Jack ve oğul Sam birbirlerine ulaşmaya çalışıyordu. Asıl üzerinde durulması gerekense, filmin başında bu felaketin gelmekte olduğunu öngören biliminsanları ve onları dinlemeyen politikacılardı. Tanıdık geldi mi?

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Snowpiercer | 2013, Bong Joon-ho

Bugünlerde Cannes’da prömiyerini yapan Netflix yapımı Okja sayesinde gündemden düşmeyen Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun imzasını taşıyan post-apokaliptik bilimkurgu Snowpiercer, sürükleyici hikâyesi ve yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla 2013’ün en sürprizli, en beğenilen filmlerinden olmuştu. Film, iklim değişikliği sonucu tüm yeryüzünün donduğu ve yalnızca Snowpiercer adındaki, sürekli hareket halindeki trene binebilen şanslı bir grubun hayatta kaldığı bir gelecekte bu trendeki sınıf çatışmalarını konu alıyordu. Oyuncular arasında ise Chris Evans, Ed Harris, John Hurt, Tilda Swinton, Jamie Bell ve çok daha fazlası yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Soylent Green | 1973, Richard Fleischer

Sera etkisi ve nüfus patlamasının etkileri sonucu cehenneme dönen bir gelecekte geçen bu 70’ler bilimkurgu filmi, büyük bir şirket patronunun cinayetini araştıran bir dedektifi izliyordu. Distopik bir New York’ta geçen film, iklim değişikliğinin sosyal sonuçlarına odaklanmayı seçiyor, başrollerde Charlton Heston ve Leigh Taylor-Young yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Waterworld | 1995, Kevin Reynolds

90’lı yılların en pahalı prodüksiyonlarından olan, Kevin Costner’ın başrolünde yer aldığı post-apokaliptik bilimkurgu Waterworld, buzulların eridiği ve dünyanın sular altında kaldığı bir gelecekte açlığa ve çatışmalara karşı hayatta kalmaya çalışan bir adamın ve beraberindeki iki kadının yaşadıklarını konu alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri