Pop ve operayı bir araya getiren, iki taraftan da ayrılıp kendine has bir “genre” yaratmayı başaran Il Divo’un albümü Amor & Pasion’dan bahsetmek istiyorum.

Il Divo
Il Divo

Beste yapmak başka bir iştir, bir besteyi yorumlamak ise çok daha başkadır. Bir besteci içinden geçeni kelimelere, o sözcüklere sebep olan duyguları notalara döker. Bir yorumcu ise kulaklarında çınlayan notaların kendinde yarattığı ruh halini yeniden yansıtır, içine işleyen sözcükleri kendi titreşimine uydurur. Yorumlama sanatının birçok ustası vardır. Kimi zaman aslının önüne geçer bu yorumlar kimi zamansa gölgesinde kalır, unutulur. Fakat bazı yorumlar vardır ki aslından çok farklıdır. Ne ona benzer, ne de ondan tam olarak ayrıdır. Bu türlü yorumlarda genellikle türler ve seslerdeki değişim etkili olur.

Il Divo da bu farklı yorumculardan biri. Amerikalı, Fransız, İtalyan ve İspanyol’dan oluşan ekip, seslerinde kendi kültürünü yansıtmaktan ve konuştukları dillerin hâkimiyetinden pek fazla taviz vermeden uyarlıyor. Bu özgünlükle de birçoklarından ayrılmayı başarıyor. Genellikle Adult Contemporary (AC) olarak adlandırılan, balad ağırlıklı müziği tercih eden ekibin klasik crossover’ları da bulunuyor. Michael Bublé ve Josh Groban gibi isimlerden Andrea Bocelli-vari diliyle ayrılan Il Divo’ya Türkiye’den Ömür Göksel ve yeni albümüyle Hakan Aysev örnek gösterilebilir. Yine de belirtilerin isimlerin hiçbirinde bu dörtlünün seslerindeki kültürel altyapı görülmüyor.

Il Divo
Il Divo

Pop ve operayı bir araya getirmeyi başaran Il Divo’nun albümü Amor & Pasión, önceki albümlerde olduğu gibi kulağa aşina melodilerle unutulmaya başlayanları bir araya getiriyor. Volver, Quizás, Quizás, Quizás gibi bilindik parçaların, Dean Martin’den hatırladığımız Sway’in aslı olan ¿Quien Será? ve Beethoven’in An Die Freude’sinin İspanyolcası olan Himno de la Alegria gibi alışılmadıkların yanı sıra operavari halini Bocelli gibi büyük bir ustadan dinlemeye alıştığımız Bésame Mucho’yu biraz daha sert bir dille yeniden seslendiriyor.

A Musical Affair albümünden sonra Amor & Pasión ile popüler tınılara geri dönen Il Divo’yu yeniden canlı olarak dinleme dileği ile…

Not: Albümün sizce en güzel parçası hangisi? Bir Il Divo ve Dean Martin hayranı olarak bu iki ismin buluştuğu “Sway” yorumu “Quiéen Será”yı şahsen tek geçerim.