Instagram hayatımızın ister istemez çok içinde olsa da doğru içerikleri tercih etmediğimizde çok yorucu olabilen bir sosyal medya aracı. Bununla birlikte takip ettiğiniz kişileri özenle seçtiğinizde yaratıcılığınızı beslemek ve ilham almak için ideal bir adres. Ben de pek çoğunu uzun zamandır takip ettiğim ve bana ilham veren beş ışıklı kadına ait Instagram hesaplarını bir araya getirdim.

İlham | Fotoğraf: Unsplash/@krisroller

Yaz mevsiminin tam ortasına geldik. “Ay nasıl da geçti sene?” “Şu pandemi 5 ayımızı yedi!” dediğinizi duyar gibiyim. Çoğunlukla sıcaklığıyla meşhur olan Temmuz’un güzelliği, senenin geri kalan yarısı için halen umut besleyebilecek olmamız… “Acaba ne yapsak”çı, azıcık muzip, ama mütevazı ve duyguları ön planda bir aydayız. Siz de hissediyorsunuz biliyorum. 😊

Gelin biraz etrafımıza bakalım. Oturup kendimiz için üzülerek, bu çok değerli yaşamımızı harcamayalım. Kendimizi hayat şartlarının bize sunduklarına bırakalım; akışta hissedelim. Çünkü hayatta olduğumuz için çok şanslıyız ve merak edecek; öğrenecek çok şey var.

İlham veren birkaç Instagram hesabı yakaladım. Birçoğunu yıllardır takip ediyorum. Raftan seçip, sizinle paylaşmak isterim. Bu kişilerin ortak noktaları üreten, fikir veren, öncülük eden, çok değerli kadınlar olmaları… Benim çoğunlukla içimdeki ışığı hissetmemi sağlayan, fikirler üretmeme yardımcı olan bazı kadınlar bunlar. Bakın bakalım size önereceğim bu 5 ilham veren kadın kim?

İlham Veren Instagram Hesapları

Özlem Varol

Özlem Varol‘u çok sevdiğim bir arkadaşımın ablası olarak tanıdım. Her bir araya gelişimizde uzun sohbetler yapıyor; aynı hayat coşkularından konuşuyor, aynı ruhsal ihtiyaçlardan ve insan olma ihtiyaçlarından dem vuruyorduk. Bu kibar, incelikli kadın, Özlem, Marmaris’te bir el becerisi atölyesini yönetiyordu. Elinden o kadar çok şey geliyor ki; kalbini de açtığı el işlerini insanlarla paylaşıyordu. Geçtiğimiz yıl atölyesini İstanbul’a taşıdı ve Masabaşı Atölye‘yi açtı. Burada harika bir çini atölyesi kurdu.

Çini yapımı dışında kot kumaşlarınızı yeniden tasarlayıp boyadığınız, evinize dekorasyon unsurları dizayn ettiğiniz farklı buluşmalar da yapan Özlem’in, bu süre zarfında bir çini ustası olarak, sosyal medyanın da yardımıyla gerçekten dikkat çeken bir isim haline geldiğini düşünüyorum. Türkiye’nin farklı bölge ve şehirlerine ürünlerini gönderir hale geldi. Hatta, son dönemde ünü Çin’e kadar ulaştı. Geçtiğimiz yıl, el uğraşlarına çok meraklı olan anneme doğum günü hediyesi olarak burada çini kursu hediye ettim. Siz de bunu yakınlarınız ve sevdikleriniz için düşünebilirsiniz. Güzel bir hediye önerisi oluyor; inanın.   

Gizem Girav

Gizem Girav, kurumsal hayatın hayatıma getirdiği, ince ve sanatçı ruhlu genç bir kadın. Piyano ve çello çalan bir müzisyen, hassas ruhlu bir yengeç burcu kadını olan Gizem, pazarlama dünyasının derinliklerine dalmaktan vazgeçerek, içindeki sanatçıya odaklanmaya karar veriyor ve bundan birkaç yıl önce ufak bir seramik atölyesi açtı.

Gizz Ceramic adını verdiği atölyesinde seramik yapımı konusunda eğitim veriyor. Tasarımları, kendi ince ruhu gibi zarif ve kendine özgü. Gizem’in hayatında yaptığı bu radikal değişikliği günümüzdeki pek çok şehirli insanda gözlemliyoruz. Pek azı samimi ve ruhunu yansıtan işlere yöneliyor. Instagram hesabı üzerinden tüm tasarımlarını inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz. Bir yandan seramik yapımının büyülü dünyasına dalmak isterseniz, güler yüzü ve tüm iyi niyetiyle dersler veriyor. Meraklısına, “bir bakın” derim. 

Elis Aydemir

Üçüncü önerim, çok genç ama bir o kadar da hayatı çok ciddiye almadan, keyifle yaşayabilmeyi genç yaşına rağmen kavramış bir isim; Elis Aydemir. Z kuşağının en ilham verici yanını göreceğiniz Elis’in IG hesabı şu değerler üzerine kurulu; “Nasıl güçlü ve genç bir kadın olursun?“, “Hayatı nasıl tiye alırsın?, “Evde kös kös oturmadan yaratıcılığını mutfakta nasıl kullanırsın?“, “Özgüvenli bir biçimde kendi tarzını yaratarak nasıl giyinirsin?

Aslında konu başlıkları çok geniş gelebilir ama Elis’in yaptığı, kendi gibi genç kadınlara ilham olmak. Bilgi Üniversitesi’nde sanat yönetimi öğrencisi. Sanatın hayatı algılamayla ne kadar ilintili olduğunu anlatıyor bizlere. Ben ona göre koskocaman bir kadınım ama Elis’ten çok şey öğreniyor; paylaşımlarından çok ilham alıyorum.    

Aydan Kumpas

Uzun bir süredir büyük bir ruhsal denklikle ve saygıyla takip ettiğim isim ise Aydan Kumpas. Çok güçlü ve sadık bir takipçi kitlesi olan Aydan, yaptığım iş nedeniyle tanıştığım bir isim olmasına rağmen enerjisini çok sevdiğim için hayatımdaki varlığına şükrettiğim bir insan haline geldi.

Adından da anlayacağınız gibi bu hesapta – ki bir de aynı isimde blog’u var elbette – yurt içi ve dışı seyahatlerini bütün sadeliği ve gerçekliğiyle, samimi bir şekilde paylaşan Aydan, seyahat etmediği zamanlarda yaşam yolculuğunu besleyen unsurlar hakkında çok değerli ve ilham verici paylaşımlar yapıyor. Bazen çok hoş bir kitaptan haberdar oluyorsunuz, bazen el emeği göz nuru bir tasarım kahve fincanı ile karşılaşıyorsunuz, kimi zaman da küçük esnafların ürettiği tasarım ürünlerini büyük bir samimiyetle destekleyen paylaşımlara şahit oluyorsunuz. Bana kalırsa “gezicigunluk” hesabı tam bir “yaşam tasarımı” içeriği sunuyor. Kimi zaman dinlediği nadide bir müzik ile ilgili bilgi veriyor; bazı zamanlar bir gittiği bir yerdeki fotoğraf ya da görüntüleri yeniden paylaşırken, buralarla ilgili önemli alt metinler paylaşıyor. Ben en çok kahvaltı ritüellerini seviyorum ki bu Aydan’ın en alıştığımız paylaşım serisi. Ne demiş şair; “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.”  

Merve Deniz

Uzun yıllar içinde bulunduğum müzikal topluluğunda tanıtım Merve’yi. Büyük bir yetenek olacağı, bu yeteneği çok mütevazı ve cömertçe kullanacağı o zamandan çok belliydi. Belki de pek çoğunuzun tanıdığı Merve Deniz, melek sesli, hem içten hem de dışardan bakıldığında güzeller güzeli bir insan. Bizlerle yani takipçileriyle çok yakın, samimi ve gerçek bir ilişkisi var. Yaşadığı dünyayı çok güzel bir noktadan paylaşıyor. Müziği üretirken de, yazarken de, kaydederken de, performanslarını da paylaşmaktan çekinmiyor. Çok dingin ve farklı bir enerji yayıyor Merve.

Yukarıda bahsettiğim tüm yaratıcı kadınlar gibi Merve de kalbini açmış, kapatmak niyetinde de değil. Bunu yazdığı şarkıların sözlerinden de, gittiği yerlerdeki paylaşımlarından da çok net bir şekilde hissedebilirsiniz. Bana kalırsa Merve Deniz, genç müzisyenlerin yükselen değerlerinden. Emin adımlarla, hayatın her bir gününü sindirerek, her bir notayı yaşayarak kariyerini geliştiriyor. Merve’yi hala tanımadıysanız, takip etmeye başlayın. İnanın sizi iyilik dolu bir müzik dünyasına alacak. Orada olmaktan çok mutlu olacaksınız…   

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@sammanns94

İlginizi çekebilir: Canan Keleş’ten Herkes Gibi Olmayan İllustrator