Sizin de farkında olduğunuza eminim ki, son iki aydır instagram sayfalarımız fazlaca rengarenk bir hale dönüştü. Paylaşımlar çılgına dönmüş haldeydi. Neden mi? Çünkü, festivaller, bienaller, sergiler, konserler, tabiki defileler, tiyatrolar derken kültür bombardımanı yaşadığımız bir dönemi geride bıraktık.

Tabii bu da Instagram’da paylaşım yapmaya büyük bir sebep oldu. Sonbahar oldu mu sezon açılır ve en güzel etkinliklerin arasından hangisini seçsem derken akla karayı seçersiniz. Açıkcası ben hangisine katılsam derken yarısını kaçıranlar takımındanım.

Ama şimdi hayatımızın merkezi, gündüzümüzü aydınlatan gecelerimize umut olan Instagram’ın en nadide konularından biri olan moda haftasının çok konuşulan manşetlerinden bir derleme yaparak Top 10 listemi sizinle paylaşacağım.

10. Watanabe’nin Saç ve Makyaj Detayları

Asya ve moda dendiğinde akla gelecek ilk isimlerden biri olan Junya Watanabe, Paris Moda Haftası’nda bizi “tribal punk kızları”yla tanıştırdı.  Marimekko baskıları, saçların içine geçmiş demir parçalar, vidalı tasmaları ve monokrom tonları ile akıllardan silinmeyecek bir Watanabe stiliydi. Watanabe’nin yaptığı hiçbir şey “eleştiriye açık değildir” diye söyleniyor kendisi için.

9. Attico’nun Retro Estetiği

İki İtalyan başarılı kadının kurduğu Attico markası birkaç sezondur moda camiasının radarında. Modern retro anlayışına yeni bir yorum getiren Attico ilkbahar/yaz defilesini Milano da bir dairede gerçekleştirilerek koleksiyona nostaljik bir hava kattı. Hedeflerinin farklı sanat dallarında, farklı ürün gamları ile Attico‘yu tanıtmamış. Oldukça iddialı olan bu ikiliyi ve çığ gibi büyüyen bu markayı bir yerlere not etmeniz tavsiye edilir.

8. LV Zaman Tünelinde

Louis Vuitton olmadan Paris moda haftası düşünülemez diyerek söze başlıyorum. Louvre müzesinde gerçekleşmiş olan defile sanat ve tarih kokuyordu. Baş tasarımcı Nicholas Ghesquire’ın 18.yy sportif kızlarıyla bizi tarihin ve modanın armonisiyle karşımızdaydı. Anakronizm olarak tanımladığı, yani bir şahıs veya olayı döneminden farklı bir devirde göstermek anlamına gelen “anakronizm” ile Viktoryan dönemini birleştirerek bir kültür çatışmasını bize sunuyor.

7. Modern Baş Bağlamaları

Moda haftasının en sansasyonel ve şaşırılan konulardan biri de podyumda ki bin bir türlü “baş bağlamaları” modasıydı. Kısacası podyumun favori aksesuarı türban olmuşa benziyor. Marc Jacobs, Versace, Gucci, milli gururumuz olarak sayılan Hüseyin Çağlayan vb. birçok marka payetli organzeden, baskılı satenlerden kendine özgü bir anlayış ile birleştirmişler. Özellikle Chalayan dijital dünyanın içerisinde insanların “yalnızlığının ve umutsuzluğunun fiziksel dışavurumunu” yansıtarak bize bazı şeyleri bir kez daha düşündürtüyor.

6. Rick Owens’ın Avant Garde Estetiği

Palais de Tokyo’da gerçekleşen Rick Owens defilesi alt üst felsefesine atıfta bulunmuştu. Heykelvari siluetler, origamik katman detaylar, dekonstrüktif şişme giysiler, bandajlı kollar ve bacaklar… Her duyguyu bize aynı anda hissettirebilen Rick Owens stili.

5. Süprizlerle Dolu Thom Browne Defilesi

Eğer bir Thom Browne defilesini izliyorsanız kemerleriniz bağlayın! Her an gözlerinizin kamaşacağı süprizlerle karşılaşabilirsiniz.  Sanat ve modanın birleşiminden ortaya çıkan fantastik bir Disney rüyası gibi…

Organzeler, balon kafalar, tek boynuzlu at imgeleri, şişme sünger giysiler, abartı derecede yüksek balerin patikleri, simli makyajlar… Browne mükemmel bir hikaye anlatıcısı. Moda dünyası onun yükselişini zevkle seyrediyor.

4. Chanel Defile Ambiansı

İlkbahar/Yaz 2018 defilelerinin en görkemli defilesini yapan Chanel yine sevenlerini kendine hayran bıraktı. Dağların arkasından akan şelalesi, hafif esen rüzgarı bizi tabiata götürdü. Grand Palas‘ın müdavimi olan Chanel her sezon fanlarını dünyanın başka bir ucuna götürüyor.

3. Yeni Gözbebeğimiz Kaia Gerber

Cindy Crawford’ın kızı Kaia Gerber moda haftasının en çok konuşulan modeli oldu. Jennerlar‘dan sonra Kaia silsilesi başladı. Duruluğu, örnek bir aile yapısıyla  ve profesyonelliğinden ötürü yeni nesil genç ikon modelimiz, moda haftalarında ön plandaydı. Chanel defilesinin ilk adımları ona aitti. Abisi Presley Gerber ile Omega markasının yüzü oldular. Bakalım ilerde ne gibi süprizlerle karşımıza çıkacaklar…

2. Fenty Puma’nın Motor Sporları Tarihine Rihanna’nın Saygı Duruşu

Fenty Puma x Rihanna koleksiyonu mükemmel bir PR ve göz doyurucu bir show business eseridir. Rihanna‘nın içinde bulunduğu ve tutmayan ne var ki? Motorkros ve sörf temalı ürünleri ile pembe kum tepesi dekoruyla New York Moda Haftası’nda “ben burdayım” diyordu. Defile finalinde Rihanna yeşilin hakim olduğu kombini ile motorun üstünde bir tur gezinerek sahnenin tozunu attırdı ve yine gönülleri feth etti.

1. Versace’nin 90’lar Rüzgarı

20 yıl önce aramızdan ayrılan modanın efsanesi Gianni Versace‘ye ithafen yapılmış olan Versace defilesi oldukça şaşırtıcı anlarla doluydu. Defile boyunca müziğin arkasında ‘Bu koleksiyon senin için Gianni’ diyen Donatella Versace‘nin sesi duygusal anlar yaşattı. En özeli defilenin finalinda 90’ların en ikonik modelleri olan Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Cindy Crawford, Carla Bruni ve Helena Christensen sahnede boy gösterdiler. Sahnedeki ışıltıları bir süre akıllardan silinmeyecek gibi görünüyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?