Türk yemekleri bi’ harika evet; ancak damak zevkimize uygun, farklı kültürlerin yemeklerini keşfetmek de mutluluk verici. Uzakdoğu mutfağı bu keşifler arasında en sevdiklerimden…

İstanbul’un en sevilen mekanları arasında yer alan, Kuruçeşme’nin en sevilenlerinden “Inari Omakase” Sushi ve Uzakdoğu füzyon mutfağının en lezzetli örneklerini Japon kültüründen ilham alan dekorasyonu eşliğinde sunuyor. Japon kültürünün izlerini her yanında hissedebileceğimiz mekanda; klasik Japon çizgileri yerine somon renginin hakimiyeti var ve bu şık tasarım gayet çekici. Mekana girenleri dev bir japon güneşinin karşıladığı Inari Omakase’de yer alan bütün detaylar Japon kültürüne gönderme yapıyor. Tüm bunlara dikkat ederken, menüyü hatmetmek içten bile değil. “Inari Omakase’de başka hiçbir yerde bulamayacağımız tatlara sahip zengin içerikli bir menü mevcut. Menünün yıldızı pek tabii ki günlük taze balıklar.

Inari Omakase, Sushi ve Uzakdoğu füzyon mutfağının en lezzetli örneklerini Kuruçeşme’de sergiliyor. Her şeyden önce mekanın yeri cezbedici. Şöyle bir güzel sahil yürüyüşünün hemen ardından lezzetli ve farklı bir yemek yiyeyim derseniz, tercih edeceğiniz ilk yer olmalı bana kalırsa. Japon kültürünün izlerini her yanında hissedebileceğimiz mekanda; klasik japon çizgilerinin yerine somon renginin hakimiyeti var. Kırmızılı siyahlı, biraz da karanlık ortamları seven Japon restoranlarından farklı olması bana çekici gelen yanlarından biri buranın. Mekana girdiğiniz an sizi dev bir Japon güneşi karşılayacak, diğer bütün detaylar da elbette Japon kültürüne göndermeler içeriyor. Tüm bunlara dikkat ederken, menüyü hatmetmek işten bile değil. Inari Omakase’in en sevdiğim yanı da bu zengin menü. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız tatların burada var olması da pek güzel doğrusu. Menünün yıldızı nedir derseniz akla hemen günlük taze balıklar ve sushiler geliyor.

Japonya’da şefin önerisi anlamına gelen Omakase; sizin için özel hazırlanan farklı tariflerle ve soslarla Sushi yeme ayrıcalığı da sunuyor ayrıca ve sushilerde de taze balık kullanımı dikkat çekiyor. Mekanın menüsünde; Japonya’nın bir çeşit Carpocciosu olarak bilinen Usuzukuri, Katsua Tataki, İnarivice, Foie Gras, Toro Nigiri gibi Uzakdoğunun birçok lezzetini bulmak mümkün. Ayrıca Oturma düzeninde Japon çay içme odaları, “Tataki’den” esinlenen Omakase Table’da her şey şefin özel seçimine bırakılıyor. Kendine ait özel bir menüsü olan Omakase Table’ın lezzetleri anlık olarak değişiyor, burada oturanlar normal menüye oranla farklı bir lezzet deneyimi yaşıyor. Nefis öğle ve akşam yemekleri, özel kokteylleri, Perşembe, Cuma, cumartesi dj müzikleri ile iyice keyifli bir mekana dönüşen İnari’yi mutlaka bir haftasonu planınıza dahil edin!

Japonya’da şefin önerisi anlamına geliyor Omakase; hakikaten de sadece sushiler değil, Japon mutfağının diğer özel yemekleri de mevcut menüde. Bizim gibi kararsızlardansanız şefin önerisine muhakkak kulak verin derim. Ben sushi sevenlerdenim ve buraya bunun için geldim derseniz de doğru yerdesiniz. Herkesin damak zevkine uygun, özel hazırlanan farklı tarif ve soslarla sushiler çoğu yerdekinden farklı ve leziz. Bunun asıl sebebi sushilerde de taze balıkların kullanılması sanırım.

Mekanın menüsünde; Japonya’nın bir çeşit carpacciosu olarak bilinen usuzukuri gibi soğuk başlangıçlar, sebzeli börek, mısır tempura gibi sıcak başlangıçlar, çorbalar, pilavlar, salatalar ve somon, logos gibi kızartmalar leziz. Sushi sevmem diyenler için pek çok seçenek var görüldüğü üzere. Hele bir de yemek sonrası tatlıları var ki, özellikle kızarmış dondurmaya bayılacağınıza eminim. Yemek sonrası gelip özel kokteyllerini deneyebilir, hafta sonu müzikli etkinliklerine de katılabilirsiniz. Kuruçeşme’nin en güzel yerindeki Inari eminim haftasonunuzu geçirmek için hoş bir alternatif olacaktır. Benden söylemesi!

Inari Omakase Adres: Kuruçeşme Mah. Kuruçeşme Cad. No:11, Beşiktaş / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN