Füzyon dediğimiz şey, esasında fizik derslerinden bildiğimiz gibi “birleşme, kaynaşma” demek. Füzyonun mutfağa girmesi ile oluşan Füzyon Mutfak tanımı da haliyle, pek çok ülkenin, kültürün harmanlanmış hali aslında. Hem yiyecekler için, kem kullanılan malzemeler için geçerli bu harman.

Neden bahsettim bunlardan? Tahmin ettiğiniz gibi Inari bana göre uzak doğu mutfağının füzyona uğramış hali. Aroma sevenlere hitap eden bir mutfak dersem sanırım en doğru tanımlamayı yapmış olurum. Diğer yazılardan farklı olarak bu kez size detaylı bir analiz yapmayacağım. Çok basit şeyler söyleyeceğim. Çünkü içerik zengin ve biraz karmaşık. İtiraf edeyim her şeyi de aklımda tutamadım. Yanlış bilgi vermektense daha öz bir şeylerle ifade edeceğim.

inari

Soslu Mu Sossuz Mu?

Yemek konusunda yapabileceğimiz ayrımlar arasından iki tanesini seçtim. İnsanları “Sos seven insanlar ve sos sevmeyen insanlar” olarak ayırırsak, burası aromatik dokunuşları ile sos seven insanları baştan çıkaracak bir mekan… Barlas’ın hünerlerini sergilediği bir sunum olduğu için, yediklerimizin bir kısmı menüde yok. İsimleri de yok. O sebeple kafanızı karıştırmak yerine, ben size neler yarattığından kısa bahsedeyim.

inari 1

Çilekli Sushi Mi Olur?

Dışı komple çilekle kaplı. Spicy tuna ve salatalık ile. Sosu Barlas’a özel.

Armutlu Sushi Mi Olur?

Inari Special Roll: Armut, avakado, Üzerine ponzu mayonez ve jalapeno. Armudun o sert ve sulu kıvamı sushiye müthiş bir hava katmış.

inari

Pancarlı Sushi Mi Olur?

Somon, istiridye, türüf yağlı pancar püresi ve yuzu…

inari

Ve Dahası…

Her biri o kadar lezzetli ki, gerçekten tarif edecek sözcükler bulamayarak argo hatta küfürlü ifadeler kullandık. Çünkü gerçekten kendimizden geçtik. Finaldeki kaz ciğeri için sevgili Barlas “Altın vuruşu yapacağım” demişti. Yuttuktan sonra kendimize geldik ve restoranda ayağa kalkıp Barlas’ı alkışladık. Lezzetin boyutunun ne derece alışılmadık olduğunu tarif edebildim mi bilemiyorum?

inari 2

Mekanın co-owner’ı ve aynı zamanda Şefi olan Barlas Günebak, sushinin normal halini aşmış ve kendi sosları ile zenginleştirerek bir füzyon mutfağı yaratmış çok çok çok yetenekli bir Şef. Böyle değerli dostlara sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Lütfen uygun olduğunuzda gidin ve tadın. Neye uğradınızı şaşıracak, ardından da bana teşekkür edeceksiniz.

Ve Diğerleri…

inari 3

_Tempura karides. Üzerinde dana bonfile, avokado, karnabahar püresi, maydanoz, kapari ve çıtırlar
_Lüfer carpaccio blue fish carp. Kuru üzüm ponzu sosu. Üzerinde taze zencefil be yeşil spğan parçacıkları. Suzukiden daha kalın. Sarımsak inanılmaz lezzet
_Katsuo tataki palamut. Zencefil taze soğan kurutulmuş yosun.
_Uçan balık yumurtası. Yuzu meyvesi, Trüf soslu mayonez ve haşlanmış kızartılmış mısır patlağı,
_Altta akame ton balığı. İstiridye mantarı ve üzerinde kişniş.
_Pak üzerinde surumi. Yosun ve Meksika kıtırları.
_Izgara yılan balığı tempura olarak kızartılmış halinin, içine mango ve üzeri deniz tarağı ve üzerine pancar cipsi ilavesi.

inari 4

Inari Sushi & Omakase Adres: Kuruçeşme Mah. Kuruçeşme Cad. No:11 Beşiktaş / İstanbul

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN