20 yıldan uzun bir süredir Türkiye’deki ilk sergisi ile özellikle yeni kuşağın belki de ilk kez tanışacağı İsmail Saray’ın işlerini kapsamlı bir arşiv çalışması ile bir araya getiren ve adını sanatçının Türkiye’de en son sergilenen 1993 tarihli işinden alan “İngiltere’den Sevgilerle” sergisi, 13 Eylül’den beri Salt Galata’da yer alıyor.

İsmail Saray Sergi Görselleri 11.09.2014 004

İsmail Saray, eğitimini devlet bursu ile Londra’da tamamlayan, zorunlu hizmet döneminde Samsun’da çalışmalar yürüten, 1970’ler ve 1980’lerde yurt dışında birçok sergi ve bienale katılmış olsa da ülkesinde özellikle 1980’lerde yoğun kısıtlamalar ve bürokratik engellerle karşılaşan ve 1993’te AKM’deki bir grup sergisinde sergilenen son işinden bu yana işlerini görmediğimiz bir sanatçı. Bugüne dek birkaç metin dışında İsmail Saray üzerine ne bir kitap ne de bir sergi kataloğu var. 1984-1993 yılları arasında Jenni Boswell-Jones ile çıkardığı AND Journal of Art and Art Education dergisi ise hiçbir tarihsel incelemeye konu olmadı.

İşte SALT, son iki yıldır 70’ler ve 80’ler Türkiye’sinin kültür-sanat yaşamında belirleyici konuma sahip ve zamanının ötesindeki bu sanatçının yaşamı ve pratiği üzerine kapsamlı bir araştırma yürütüyor. Yoğun bir arşivleme süreci ve sanatçı ile derinlikli bir işbirliğine dayalı bu araştırma sonucunda ortaya çıkan sergi “İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray” 13 Eylül’de SALT Galata’da açıldı.

İsmail Saray Sergi Görselleri 11.09.2014 005

Serginin ötesinde, uzun vadeli olarak tasarlanan proje, Saray’ın tüm arşivinin toplanıo koruma altına alınmasını, sanatçı arkadaşlarının sakladığı işlerinin gün yüzüne çıkmasını, bazı işlerin arşivsel malzeme kullanılarak yeniden üretilmesini, Saray’ın birlikte üretim yaptığı kişiler ve öğrencileriyle yapılan söyleşileri de kapsıyor. Ayrıca eskizler, belgeler, fotoğraflar, videolar, yazışmalar, işler ve filmlerin tamamı dijitalleştirilmiş olarak sergiye eşzamanlı olarak SALT Araştırma’da erişime açılacak.

İsmail Saray Sergi Görselleri 11.09.2014 003

SALT Araştırma ve Programlar’dan Duygu Demir ve Sezin Romi tarafından, Özge Karagöz ile Ayşe Köklü’nün asistanlığında gerçekleştirilen projenin sonucunda ortaya çıkan “İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray” sergisinin grafik tasarımını Saray’la Sanat Tanım Topluluğu sergilerinde beraber yer alan Ahmet Öktem tarafından üstlenildi. Sergi, 2 Kasım’a kadar yer alacağı SALT Galata’nın ardından 18 Kasım 2014 – 10 Ocak 2015 tarihleri arasında SALT Ulus’ta da Ankaralılarla buluşacak.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İsmail Saray Sergi Görselleri 11.09.2014 002

İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray sergi mekânı, SALT Galata, 2014
Fotoğraf: Mustafa Hazneci

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?