Instagram algoritmasının Reels videoları üzerinden çalıştığı uzun süredir bilinen bir gerçek. Eğer uzun süredir kullandığınız platformun bir video içerik uygulamasına dönüşmesinden şikayetçiyseniz yalnız değilsiniz. Hatta şaşırtıcı biçimde Kylie Jenner ve Kim Kardashian ile aynı tarafta olabilirsiniz.

‘‘Instagram’ı yeniden Instagram yapın’’ postu altında birleşen 2 milyon küsur kullanıcı, uygulamanın aldığı halden rahatsız olduğunu belirtiyor. Hatta 150 binin üzerine kişinin katıldığı bir de imza kampanyası bulunuyor. Kim Kardashian ve Kylie Jenner gibi platformun en yüksek takipçi sayısına sahip kullanıcıları tarafından da paylaşılan kampanya, Instagram’ın TikTok kitlesine hitap etmek üzere video temelli içeriklere verdiği önem yüzünden yaptığı güncellemelerden hoşnut olmadığını kanıtlıyor.

Instagram
Instagram | Fotoğraf: unsplash.com/@ahskeed

Yeni adıyla Meta’nın tepkilere yanıt vermeden sürdürdükleri bu girişimlerinin altındaysa ticari kaygılar yer aldığı açık. Daha önce Snapchat ve YouTube’un kitlelerini Instagram’a çekmek üzere çeşitli özellikleri ön plana çıkaran şirketin IG TV girişimi başarıya ulaşmamıştı. Reels özelliğine verilen önemin ardındaysa TikTok’un başarısı var. Bununla birlikte şikayetçi olunan güncellemeler Reels’lerin ötesinde. Kullanıcıları en çok rahatsız eden değişiklikse ana sayfada, takip ettikleri hesapların içerikleri yerine rastgele ve özellikle az takipçili kullanıcıların ürettikleri içeriklerin öne çıkması. Aslında Jenner ve Kardashian’ın isyana katılmasının ardından da bu değişiklik var çünkü az takipçili hesapların öne çıkması Skims ve Kylie Cosmetics gibi dev hesapların daha az etkileşim alması anlamına gelebilir. Yani onların protestoya verdikleri destek de ‘relatable’ olmaktan ziyade ticari kaygılarla şekilleniyor.

Fotoğraf: unsplash.com/@jakobowens1

Öte yandan hem çok sayıda kullanıcının hem de çok takipçili hesapların ‘feedback’leri önemli zira bu talepler markanın ve şirketin piyasa değerini etkileyebiliyor. Öyle ki 2018 yılında Kylie Jenner’ın Snapchat’i eleştiren tweeti şirketin 1.3 milyar dolarlık bir piyasa kaybı yaşamasına neden olmuştu! Instagram da bu riskleri dikkate almış olacak ki geçtiğimiz hafta bazı özellikleri geri çekti. Bununla birlikte uygulamanın TikTok öncesi alıştığımız haline tam bir geri dönüş yapmasını beklemek mantıklı görünmüyor çünkü Economic Times’a göre Mısır’daki TikTok yasağının ardından Instagram 118.700.000 download ile en çok kullanılan viral video uygulaması olmayı başardı…

Kapak Fotoğrafı: Unsplash.com/@collabstr

İlginizi çekebilir: Tech Magger’dan NFT, Metaverse ve Moda