İpek Duben’in, farklı etnik kökenleri, dilleri, inançları ve cinsel yönelimleri olan 24 kişinin anlatılarını bir araya getirdiği enstalasyonu Onlar, 28 Haziran’a kadar SALT Galata’da sergileniyor.

Foto_Photo_Kenan Sunar

Kürtler, Aleviler, Zazalar, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Romanlar, LGBT bireyler ve başörtülü kadınlar ile aile içi şiddete maruz kalan kadınların da aralarında olduğu bu kişiler, hikâyelerini sergi mekânında izleyiciye ve aynı zamanda birbirlerine aktarıyor. Bu şekilde Onlar, birbirleriyle iletişim kurma imkânı çok az olan ya da böyle bir imkânı hiç bulamayacak kişiler arasında bir diyalog ortamı oluşturmaya çalışıyor.

Enstalasyon, her birinde üçer video projeksiyonunun bulunduğu iki ayrı alan ile bunlardan bağımsız konumlanmış bir dizi projeksiyondan oluşuyor. Söz konusu alanlarda anlatıları paylaşılan karakterler, ırkçılık, din ve inanç temelinde ayrımcılık, homofobi, cinsiyet eşitsizliği ve aile içi şiddetle ilişkili meselelere dair izleyici karşısında sohbet eder gibidir. Diğer projeksiyonlarda ise, her bir karakterin kendi hikâyesini anlattığı kesintisiz monologlar sunuluyor. Arka planda Kürtçe, Ladino, Ermenice, Yunanca ve Türkçe gibi çeşitli dillerdeki konuşmalar birbirine karışarak çok seslilik yaratıyor.

Her biri farklı gerçeklere dikkat çeken hikayelerden oluşan enstalasyon, ‘öteki’, ‘onlar’ ve ‘diğeri’ anlayışının geniş bir perspektifle sorgulanması adına önemli bir fırsat sunuyor.

SALT Galata’da devam eden Onlar sergisini pazartesi hariç her gün görebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için saltonline.org 

Fotoğraf: Kenan Sunar

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN