NABA (Milano) mezunu İrem Tanman, 2010 yılından beri ODA adlı blogunda yaşam tarzlarını beğendiği kişilerin evlerini fotoğraflayıp, bu tasarım harikası evleri takipçileriyle paylaşıyor. Blogda Milano, Paris, Bergamo, İstanbul gibi farklı şehirlerden evler yer alıyor. İrem ODA projesi ile en iyi dekorasyon dergilerine ve başarılı mimarlara ilham kaynağı oluyor.

İrem Tanman’ı daha yakından tanıyabilir miyiz?

Beyoğlu İtalyan Lisesi’ ni bitirdikten sonra Milano NABA’ da (Nuova Accademia di Belle Arti) moda tasarımı okudum. Şu an ODA projemin dışında Blank Mag adlı online dergide ‘I am the guest’ adlı kutuda yazılar yazıyorum ve freelance olarak dekorasyon ve moda dergilerine editörlük yapıyorum. Tasarımın her alanı beni ilgilendiriyor. Moda, dekorasyon, çiçekler hayatımın büyük bir parçası ve gelecekte de yapacağım işler mutlaka bunlar üzerine olacak.

Evleri fotoğraflama fikri nereden ortaya çıktı? 

Bireysellik asıl ilgimi çekendi. Bunu görmenin en iyi yolu ise insanın “oda”sının olduğunu düşünüyordum. Kişinin yalnız kaldığında yazıp çizdiği masasını, içinde yaşamak  istediği mekanı, hatıralarını, tasarladıklarını görebileceğim bir yerdi oda, aynı zamanda onun iç dünyası hakkında daha fazla bilgi alabileceğim bir yer… Daha sonra Milano’ da karşıma çıkan bir ev bana çok ilginç geldi ve burayı fotoğraflayarak  başlamış oldum.

Kimlerin evlerini çekip, bloguna yazıyorsun? Kriterlerin neler? Sence hepsinde bir ortak özellik var mı?

ODA için ziyaret ettiğim insanlar kendi tarzlarını yaratabilmiş olmaları açısından aslında ortak bir noktada buluşuyorlar. Çoğunlukla stiller beni evlere yönlendiriyor ve aslında ilgimi çeken sadece kıyafetler değil aynı zamanda yaşam tarzları oluyor. Hayattan zevk almayı biliyorlar. Bu yüzden yaşadıkları ortamı ilgileri doğrultusunda şekillendirmek onlara keyif veriyor. Ben de onların bu dokunuşlarını görmeye çalışıyorum. Blogumdan dekorasyon fikirleri alabilirsiniz. Ama aslında bana evde rehberlik eden kişinin kendisi, kişiye daha odaklıyım. Onun bilmediğim yönlerini keşfetmeye çalışıyorum.

Blogundaki evlerden de gördüğümüz üzere çok şehir geziyorsun. Şu zamana kadar hangi şehirlerden evler çektin?

Milano, Paris, Londra, İstanbul, Bodrum, Bergamo ve Napoli.. Çoğunlukla ziyaretlerim çevremdekilerin önerdiği insanlar, arkadaşlarım ve ailemden insanların evlerine oluyor. Bu şehirler de sıkça gidip geldiğim yerler ve buralarda yaşayan birçok tanıdığım var. Kimi zaman şehirleri ziyaretim sırasında arkadaşlarımla bir anda karar verip çekime başladığımız oluyor.

Napoli ilk ziyaretimde pek de sevemeden ayrıldığım fakat oralı arkadaşlarımla gezdiğimde beni şaşırtan bir yer oldu. 4 ev çektim fakat ikisini blogumda paylaşabildim. Evler insanların özeli, bu yüzden bazen ev sahipleri istemeyebiliyor. Ben de saygı duyuyorum.

Ve çektiğin evlerinden kalın bir kitap çıkarma şansın olsa, hangi 3 şehrin evlerinden oluştururdun bu kitabı?

Kitap çıkarmayı çok istiyorum. Bu projeyi iki senedir yapıyorum. Kitap için biraz daha arşiv depolamak ve daha farklı şehirlerden insan çekmek isterdim. Daha çok ev sahibine odaklı çekimler, karakterlerini, sevdiklerini yansıtan kareler ve daha önce görmediğim ayrıntılar ilgimi çekiyor. Bu yüzden bir şehir yerine bir kişinin peşine düşmek ve onun beni götürdüğü yolculuğa çıkmayı tercih ediyorum. Fakat 3 şehir seçmem gerekseydi tabî ki en başta İstanbul gelirdi. Milano ve Paris de diğer şehirler olurdu. Şehirlerin dokusunu yansıtan ve aynı zamanda kişinin tarzıyla farklılaşan evlere odaklanırdım.

Projeni gelecekte ilerletmek istiyor musun? Blogundaki ve diğer projelerindeki hayallerin ve planların neler? Bundan sonra neler yapmak istiyorsun?

Kitap aslında benim için bir adım olabilir. Bunun dışında ODA’ da ki insanlar bana her anlamda ilham veriyor, bu yüzden devam etmek istiyorum. Moda ve dekorasyon ile ilgili araştırma yapmayı ve yazı yazmayı çok seviyorum. Planlarım ise yaratıcılık konusunda daha aktif olabileceğim projeler üzerine.

İrem’in ODA blogundan seçmeler:

Guido, Milano

Meme, Bergamo

Mert, London

Lara, İstanbul

 o-d-a.blogspot.com 

Fotoğraflar: İrem Tanman

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?