Yaz aylarında kimimiz soluğu vapura atlayıp şehrin içinde ama şehrin kaosundan uzakta bir hafta sonu geçirmek için Adalar’da, kimimiz Ege’de denizin, güneşin ve zeytinyağlı yemeklerin tadını çıkarmak için Yunan Adaları’nda alıyor. Peki ya İrlanda’nın adaları? Kendisi de bir adada yer alan İrlanda’nın açıklarında fakrlı özellikleriyle öne çıkan; huzurlu bir hafta sonu ya da doğayla baş başa bir gün geçirebileceğiniz birçok ada var. Gelin, bunlardan bazılarını birlikte keşfedelim.

İrlanda’nın Adaları

Skellig Michael, Kerry

Skellig Michael | Fotoğraf: Rachel Lillis

Kerry bölgesindeki Iveragh yarımadasının açıklarındaki ikiz adalardan büyük olanı Skellig Michael’ı aslında çok iyi tanıyorsunuz: Son Star Wars üçlemesinden! Star Wars: The Force Awakens (2015) ve Star Wars: The Last Jedi (2017) filmlerinin lokasyonlarından biri olarak kullanılan bu kayalık ada, 6. ve 8. yüzyıl arasında kurulmuş ve 12. yüzyıla kadar kullanılmış bir Hristiyan manastırının kalıntılarıyla dikkat çekiyor. Kuzey Arktik bölgesine özgü deniz papağanlarını da görebileceğiniz Skellig Michael ve üzerindeki kalıntılar, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Adada konaklamak mümkün değil; fakat doğa ve tarihle iç içe, günübirlik bir ziyaret için Portmagee’den kalkan tekneleri kullanabiliyorsunuz.

Sherkin Island, Cork

Sherkin Island | Fotoğraf: The Wild Atlantic Way

Sherkin Adası, Cork bölgesinin sahil şeridinden sadece on dakika uzakta. Adayı yazlık olarak kullanan 100 kişi civarında bir yerli halkı olan bu küçük ada, kumsal yürüyüşleri ve sakin bir hafta sonu için ideal. 15. yüzyıldan kalma deniz feneri, manastır ve kale; adanın doğal güzelliklerine (rengarenk çiçekler ve farklı türlerdeki deniz kuşları) ek olarak ilgi çekici. Sherkin adası, aynı zamanda ağustos aylarında Sherkin Family Regatta adlı yat yarışına da ev sahipliği yapıyor. Plajlarla dolu kumsalları ve büyülü manzaralarıyla Sherkin adasına balıkçı kasabası Baltimore’dan feribotlarla ulaşılabiliyor.

Arranmore, Donegal

Arranmore Island | Fotoğraf: arranmoreisland.ie

Uzun doğa yürüyüşleri, su sporları, vahşi yaşam ve tarihi mirası keşif… Donegal bölgesindeki Arranmore, gerçek bir ada deneyimi sunuyor. Geleneksel İrlanda müzikleri ve Kelt geleneklerini deneyimleyebileceğiniz adada dalış, yelken ve su kayağı başta olmak üzere birçok aktivite için imkanlar sunuluyor. Adaya, Burtonport’tan kalkan feribotlarla ulaşılabiliyor. The Irish Spirit’i bu adada ne denli hissedebileceğinize dair de ufak bir bilgi: Nüfusu 600’den az olan Arranmore’da, 6 adet pub bulunuyor.

Achill Island, Mayo

Achill Island | Fotoğraf: connollycove.com

Galway’den günübirlik ziyaretler için oldukça popüler olan Achill Adası, Mavi Bayraklı plajları, sörf imkanı sunan koyları ve doğa manzaralarıyla ünlü. Bir yanda nefes kesen uçurumlardan izlenen muhteşem okyanus manzaraları, bir yanda beyaz badanalı taş evleriyle şirin bir köy. Eski bir demiryolundan dönüştürülmüş bisiklet yolları, adayı doğa yürüyüşleri ve yüzmenin yanı sıra bisiklete binmek için de ideal hâle getiriyor. Adaya, Mayo bölgesindeki Michael Davitt Köprüsü’nü kullanarak ulaşılabiliyor.

Inis Mor, Galway

Inis Mór | Fotoğraf: Discover Ireland

Aran Islands takımadalarının en büyüğü olan Inis Mór, okyanus manzaralarıyla doğa meraklılarını cezbetmenin yanında, üzerindeki 50’den fazla tarihi eser kalıntısıyla kültür turizmini de canlandırıyor. Dünyada günlük yaşamda Keltçe konuşulan sayılı yerden biri olan bu yerde, beyaz kumlu plajlarda berrak sularda yüzebilir, yüzerken yunusları görebilir, bisiklet ya da pony sürebilir, Plassy batığını görebilir ve geleneksel İrlanda müziklerinin çaldığı publarda keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Adaya sadece yazın değil, yıl boyunca Rosesaveal’dan kalkan feribotlarla ulaşılabiliyor.