İzmir yakınlarında bağ evi denildiğinde akla ilk başta Urla, Seferihisar tarafları geliyor. Bu sefer farklı rotadaki bir öneriyle geldim. Çok keyifli bir ortamda güzel şarap içip, yanında birbirinden lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir bağ evi olan; İsabey Bağevi Restorant. Burası, her gidişimde temiz ve serin havasıyla içimi ferahlatan, kibar çalışanlarıyla çok keyifli vakit geçirdiğim bir yer olmaya devam ediyor. Şaraplara zaten denecek bir şey yok. Yemeğinize eşlik edecek olan Sevilen şaraplarını eminim duymuşsunuzdur. Bir de şanslıysanız şarap keyfinizi kocaman yaşlı çınar ağacının altında yapabilirsiniz.

İsabey Bağevi | Fotoğraf: Facebook

Konum

Sevilen şaraplarının geçmişi 1942’lere dayanıyor. Temeli o yıllarda bağ evinin sahibi olan Güner Ailesi tarafından atılmış. Bağ evinin faaliyeti ise 2002 yılında başlamış. İsabey Bağlarında bahçe bölümünde ya da Çınarın altında oturmayı tercih edebilirsiniz. Hem bahçe tarafı için hem de çınar ağacının altı için farklı menü seçenekleri mevcut.

Yaza özel güncelledikleri menülerinde bahçe bölümünde et olarak bonfile ve 3 çeşit pizza seçeneği olup, çınarın altındaki menü seçenekleri et ağırlıklı olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca birer çeşit balık ve tavuk seçenekleri de mevcut. Etlerden bonfile, pirzola, kuzu incik ya da Chateaubriand tercih edebilirsiniz. İki tarafta da menü sınırlı olsa dahi başlangıç ve salata seçenekleri yer alıyor. Yağmurlu günler için kapalı alanları da olduğundan dolayı şarap keyfinize mani olacak hiçbir şey yok diyebiliriz. Burada çok sevdiğim bir diğer şey ise çalışanların kibar, abartısız ve samimi olan ilgileri.

Instagram sayfalarından güncel menülerine ulaşabilirsiniz. Ben yemeğin yanında 76. yıllarına özel olarak çıkardıkları %65 Cabarnet Franc, yüzde 20 Merlot, yüzde 15 de Petit Verdot üzümlerinden yapılmış, 14 ay Fransız meşe fıçılarında dinlendirilmiş olan Sevilen Vendage 76 şarabını denedim. Size de gittiğinizde bu şarabı denemenizi öneririm.

Yaz menülerinde her yerde karşılaşabileceğiniz tatlılardan oldukça farklı 3 seçenek sunuyorlar. Çilekli limon mousse, çikolata profiterol ve bademli nougat. arasında benim favorim limon mousse oldu ama üçü de birbirinden güzeldi. 

img_2128
Bağdan Bir Kare | Fotoğraf: Özge Hocalar

İzmir’e giderseniz Adnan Menderes Havalimanı’na arabayla 5 dakika mesafede olan bu hem şık hem de kendinizi rahat hissedeceğiniz bağ evi restoranına mutlaka yolunuzu düşürün. Dönüşte evinize götürmek için de bir şişe Sevilen şarabı da alabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Kapak Fotoğrafı: Instagram @sevilen_wines

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Datça Vineyard