Şehirlerin yoğun koşuşturmacasında, dolu dolu ajandalar ile çalışan insanlar olarak toplantılardan gündelik işlere, aile yaşamından spora pek çok şeyi 24 saate sığdırmaya çalışıyoruz. Bu koşuşturmacanın getirdiği öncelik sıralaması yapma zorunluluğu, zaman ayırmak istediğimiz gönüllü projeleri ertelemek zorunda kalmamıza neden olabiliyor. Neyse ki artık bu durumun farkında olan zihinlerce geliştirilmiş çeşitli uygulamalar, bizlere günlük aktivitelerimizi çevreye faydalı adımlara dönüştürmek için imkân tanıyor. O halde, gelin sizi Türkiye İş Bankası’nın kapsayıcı ve katılımcı bir yaklaşımla sürdürülebilir değer yaratan geleceğin bankası olma vizyonunun bir ürünü olarak doğan “Geleceğe Orman” uygulamasıyla tanıştıralım.

Geleceğe Orman

Geleceğe Orman

Kullanıcıların İşCep’ten Geleceğe Orman’a katılarak yaptıkları bankacılık işlemleri ve günlük yaşamlarında gerçekleştirdikleri aktiviteler karşılığında “karbon puan” kazanılıyor. Kazanılan karbon puanlar hedef değere ulaştığında ise Türkiye İş Bankası, TEMA Vakfı aracılığıyla sizin adınıza fidan bağışlıyor. Böylece yalnızca geleceğe sahip çıkan bir iyilik hareketinin parçası olmakla kalmayıp, aynı zamanda karbon ayak izinizi de azaltmış oluyorsunuz. 

Geleceğe Orman

Uygulamanın bu pratik kurgusu, iklim krizi karşısında artık boşa harcayabileceğimiz daha fazla zamana ve kaynağa sahip olmadığımızın bilincinde olunarak geliştirilmiş. Böylece bu tehlike karşısında bireysel önlemler alıp karbon ayak izimizi azaltarak mücadele etmenin öneminin farkında olanlar için oyunlaştırma öğeleriyle zenginleştirilmiş bir seçenek sunulmuş oluyor. Örneğin temassız, mobil ya da karekod ile ödemek yıllık 365 karbon puan, otomatik kredi kartı ödeme talimatı verilmesi ise yıllık 120 karbon puan değerinde. Yani hâlihazırda gerçekleştireceğimiz bu işlemler sayesinde puanlar birikiyor ve bize yalnızca yeterli puana ulaşınca İşCep Geleceğe Orman menüsünden “Fidan Bağışı Yap” butonuna tıklamak kalıyor.

Geleceğe Orman

“Magger”lar olarak araç kullanmak yerine yürümek, toplu taşımayı tercih etmek ya da bisiklet ve elektrikli scooter gibi alternatifleri kullanmak, enerji tasarruflu teknolojileri tercih etmek, beslenme için tercihlerimizi yerel üreticilerden yana kullanmak, çöplerimizi ayrıştırmak gibi adımları benimseme konusundaki hevesimiz açık. Şimdi de bu alışkanlıklarımız içinde belki de en pratiği olmaya aday “Geleceğe Orman”ı rutinlerimize eklemenin tam zamanı. 

Geleceğe Orman

Eğer siz de binlerce kişiyle birlikte geleceğin ormanlarını oluşturmak üzere çevre için harekete geçmek isterseniz buraya tıklayarak işe başlayabilirsiniz.