Bilinmezlik olgusunu nasıl tanımlarsınız? Bir şey söylemek ile söylememek,bir şeyi göstermek ile gizlemek arasındaki hassas dengeyi nasıl kurarsınız? Abdülmecid Efendi Köşkü’nde 20 Eylül 2022 tarihinden beri sanatseverler ile buluşan İsmi Lazım Değil sergisi bilinmezin anlaşılmazlığını ve isimlendirilemez boyutunu yansıtıyor. Küratörlerine göre sergi bilinmezlik olgusunu odağına alarak hiçbir şey açıklamıyor ve hiçbir şey tanımlamıyor.

01_1
Sanatçı: Hera Büyüktaşçıyan/Pneuma | Fotoğraf Kaynağı: Hadiye Cangökçe

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un desteği ile düzenlenen İsmi Lazım Değil sergisinin küratörlüğünü Brigitte Pitarakis ve Selen Ansen üstleniyor. 20 Eylül 2022 ile 11 Aralık 2022 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek sergi Abdülmecid Efendi Köşkünün büyüleyici atmosferinde bizleri ağırlıyor.

Beni oldukça heyecanlandıran ve meraklandıran bu sergi Bizans’tan günümüze uzanan tarihsel ve kültürel mirastan esinlenerek, biçimlerin, inançların ve temsillerin tarih boyunca nasıl varlığını sürdürdüğünün, göç ettiğinin ve dönüşüm geçirdiğinin izini sürüyor.

02_1
Sanatçı: Marc Quinn/ Arzunun Tarihöncesi | Fotoğraf Kaynağı: Hadiye Cangökçe

Bilinmezlik olgusunu odağına alan İsmi Lazım Değil sergisinde göreceğimiz eserlerin bir kısmı aldığım bilgiye göre Koç Holding desteği ile bu sergi için özel üretilmiş. Bunun dışında Ömer M. Koç’un özel koleksiyonuna ait yapıtlar, yurt içi ve yurt dışından sanatçı ve koleksiyonerlerden ödünç alınmış eserler bizleri bekliyor.

Bu özel sergi için köşkün bahçesi, zemin katı ve birinci katı kullanılarak 45’ten fazla sanatçının yaklaşık 100 eseri sergileniyor. Bodrum katta ziyaretçileri bekleyen etkileşimli mekânsal deneyim ise onlara Bizans kozmolojisi ve ikonografisine ait kurucu imgeler arasında içine çekilecekleri bir tecrübe sunduğu edindiğim bilgiler arasında.

03_1
Sanatçı: Murat Akagündüz | Fotoğraf Kaynağı: Hadiye Cangökçe

İstanbul’da ziyaret edeceğim sergi listemde yerini çoktan almış olan İsmi Lazım Değil sergisi Bizans döneminin bilinmez olana bakış açısı ile güncel sanatta var olan bilinmezlik olgusunu bizlere sorgulatıyor. Farklı bir deneyim sunan bu sergiyi 11 Aralık 2022 tarihine kadar pazartesi günleri hariç 11:00 ile 19:00 saatleri arasında Abdülmecid Efendi Köşkü’nde ziyaret edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Hadiye Cangökçe

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan “Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?”