“İspanya Hakkında Her Şey”, yaz yüzünü göstermeye başlamışken okurken bile Avrupa havası almak isteyenler için, hem de yazlık rotasını oluşturacaklar için yararlı olacağını düşündüğüm bir Instagram hesabı. Sizlere bu yazımda İspanya’yı tüm detaylarıyla tanımama vesile olan bu hesaptan bahsedeceğim, şimdiden keyifli okumalar!

“İspanya Hakkında Her Şey”in hikâyesi, 2018 yılında henüz yeni mezun bir hekim olan Görkem Hanım’ın İspanya’da yaşadığı deneyimlerini aktarmak üzere açtığı Instagram hesabıyla başlıyor. Daha sonra kendisi 2019 yılında İspanyol olan Alex Bey ile evlenip İspanya’nın 36 bin nüfuslu şehri Soria’ya yerleşiyor ve bu ülke hakkındaki her şeyi deneyimlemeye başlıyor. İki gözde şehir olan Barcelona ve Madrid haricinde İspanya’yı Soria’nın gözünden görmek beni cezbetti diyebilirim. Buraya da Görkem Hanım’ın Soria’daki ilk gününde pazarda yaşadığı şoku bırakıyorum. 🙂

Pazardan bahsetmişken yeme- içme konusuna değinmemek olmaz tabii, “İspanya Hakkında Her Şey” ile klasikleşen İspanya lezzetleri churros, empanada dışında birçok gurme yiyecek ve içecekle de tanışıyoruz. Soria İspanya’da mantarlarıyla ünlü bir şehir olup, envai çeşit mantara ev sahipliği yapıyor. Hatta yöre halkı da belirli zamanlarda özel mantar sepetleriyle ormanın yolunu tutuyor. Buna bağlı olarak tapaslar da mantarlarla zenginleştiriliyor. İşte o tapas’lardan biri de bu:

Ayrıca Michelin yıldızlı restoranıyla, 1 ay süren Trüf mantarı festivalleriyle küçük bir şehir olmasına rağmen gurmeliğini kanıtlamış bir şehir diyebiliriz Soria için. Deniz mahsülleri de yine İspanya’nın her yerinde olduğu gibi burada da önemli bir yer tutuyor. Soria’dan bağımsız olarak navajas al ajillo (deniz çakısı), karidesli tortilla ve pek çok lezzet Instagram hesabının gurme bölümünde yerini alıyor. İspanya’nın bu kadar çok mahsülle ortaya çıkardığı yemekleri görünce büyülenmemek elde değil. Açıkçası “Bunun da yemeğini yapmışlar?” dediğim birçok ürünle karşılaştım. Hamsili atıştırmalık gilda da bunlardan biri… “İspanya Hakkında Her Şey”, isminin hakkını vererek bize ülkenin siyasi ikliminden tutun, dizi- filmlerine, festival kutlamalarına (Semana Santa kutlamalarına göz atmayı unutmayın), İspanyolcaya, müzelerine ve müziklerine dek Hispanik kültürünü geniş bir yelpazede sunuyor.

İyi haberse Soria’dan sonra Barcelona’da yaşamaya başlayan Görkem Hanım sadece Soria ile sınırlı kalmayıp Barcelona’ya, Madrid’e ve çevresine dair; ne yenir, nerede kalınır, nereye gidilir sorularına bir lokal gözüyle cevap veriyor. 

Görkem Hanım Instagram hesabının yanında YouTube videolarıyla da Hispanik kültürünü tanıtmaya devam ediyor. Bu kadar doyurucu bir içerikle İspanya’yı uzaktan da olsa tanıma imkanı elde ettiğim için çok mutluyum. Eğer sizin de planlarınız arasında İspanya varsa, bu Instagram hesabını ziyaret etmeden plan yapmayın derim!

Kapak Fotoğrafı: Instagram @ispanyahakkindahersey

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’nda OitheBlog Röportajı