Hiç kuşku yok klasik müziğe tutkuyla bağlı olanlar için büyük ve prestijli orkestraları salonda canlı olarak dinlemek bambaşka bir deneyim. Bir süre önce yapılan duyurusuyla pek çok müzikseveri heyecanlandıran konserlerinden biri de dünyanın en önemli orkestralarından biri unvanına sahip ve pek çok turnesindeki konserlerin biletleri aylar önce tükenen İsrail Filarmoni Orkestrası oldu. Ben de bu vesileyle Good Music in Town etkinlikleri kapsamında Bwo Entertainment organizasyonuyla Türkiye’deki ilk konserini (26 Ekim 2023 Perşembe akşamı) Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda verecek olan bu harika orkesranın neden kaçırılmaması gerektiğini sıralayacağım.

i%cc%87srail-filarmoni-orkestrasi-1
İsrail Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf Kaynağı: Bwo Entertainment

İsrail Filarmoni Orkestrası’nı Kaçırmamak İçin Nedenler

Son 100 Yıla Damgasını Vurmuş Bir Orkestra

1936 yılında Bronislaw Huberman ve Arturo Toscanini tarafından kurulan orkestranın o yıllardaki ismi Palestine Orchestra’ydı. Avrupa’da yükselen ırkçılık nedeniyle dışlanan Yahudi müzisyenleri bir araya getirip onların Filistin’e göç etmesini sağlayan Huberman, 70 kişiden oluşan bu müzisyenlerle tarihin en saygın topluluklarından birini de hayata geçirmiş oldu. İsrail’in 1948 yılında özgürlüğünü kazanmasının ardından orkestranın adı İsrail Filarmoni Orkestrası olurken, yurt dışında verdiği konserlerle İsrail’in tanıtımında adeta bir elçilik görevini üstlenmişti. O günden bu yana dünyanın pek çok ülkesinde konserler veren orkestranın ihtişamı, her konserde müzikseverleri mest etmeye yetiyor.

i%cc%87srail-filarmoni-orkestrasi-2
İsrail Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf Kaynağı: Bwo Entertainment

Renkli Kültürel Çeşitlilik

Dünyanın en önemli klasik müzik topluluklarından biri olan İsrail Filarmoni Orkestra’sını özel kılan faktörlerden biri de hiç kuşku yok ki farklı geçmişlere ve kültürlere sahip müzisyenleri bir araya getirmesi. Onların performansları aracılığıyla müziğe olan tutkularını dinleyiciyle buluşturması ise arada oluşan o sımsıkı bağın en güçlü yanı.

i%cc%87srail-filarmoni-orkestrasi-3
İsrail Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf Kaynağı: Bwo Entertainment

Unutulmaz Bir Müzik Deneyimi Garantisi

İstanbul’un kültürel hayatına unutulmaz bir renk katacak konser için seyircinin salondan memnuniyetle ve müziğe doymuş bir şekilde ayrılacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Geleneksel klasik müzik eserlerinin yanı sıra farklı tarzlarda seslendirdikleri eserlere de repertuvarlarında yer veren orkestranın bu çeşitliliği, dinleyicilerin çıkacağı müzikal bir yolculuğun kapısını aralayacak.

i%cc%87srail-filarmoni-orkestrasi-4
İsrail Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf Kaynağı: Bwo Entertainment

Prestijli Bir Orkestra İçin Güçlü Şef: Lhav Shani

Orkestralar için şeflerin rolü, eserlerin salonda oluşturduğu o büyüleyici atmosfer kadar seyircinin enerjisini yukarıda tutmak için de önemli bir görev üstlenir çoğu zaman. Orkestranın büyüleyici müziği ve virtüöz performanslarıyla tanınan genç şef Lhav Shani de İsrail Filarmoni Orkestrası ile birbirini tamamlayan bir isim.

i%cc%87srail-filarmoni-orkestrasi-5
İsrail Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf Kaynağı: Bwo Entertainment

Merakla Beklenen Repertuvar

Beethoven, Brahms ve Mahler gibi bestecilerin en ünlü eserlerinden bazılarının yer aldığı güçlü performanslarıyla ünlü olan orkestra, Carnegie Hall ve Royal Albert Hall gibi dünya çapında birçok prestijli mekanın yanı sıra bugüne dek Salzburg Festivali veya Proms London gibi büyük festivallerde sahne aldı. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika başta olmak üzere uluslararası turneleriyle ünlü olan orkestra, Genç Müzisyenler Konser Serisi ve İsrail Müzik Kampları gibi eğitim programları aracılığıyla genç nesilleri klasik müzikle tanıştırıyor. Mozart’tan Shostakovich’e kadar birçok bestecinin geleneksel repertuvar eserlerini seslendiren orkestranın, her sezon repertuvarlarına aldığı farklı tarzlardaki yeni eserler merakla bekleniyor.  80 yılı aşkın tecrübesiyle uluslararası arenada kültür alışverişinin elçisi olan İsrail Filarmoni Orkestrası’nın İstanbul’da ilk kez vereceği konserin programı da merakla bekleniyor. Şimdiden keyifli konserler.

Kapak Fotoğrafı: Bwo Entertainment

İlginizi çekebilir: Melo Magger’dan Nisan Ak ile Röportaj