Bu sonbahar yine farklı mekanlar arasında gidip gelerek sanatla dolacaksınız: 16 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleşecek 15. İstanbul Bienali’nin mekanları belli oldu!

Sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset küratörlüğünde “iyi bir komşu” başlığıyla düzenleneceği ve ‘ev’, ‘mahalle’ gibi kavramları ele alacağı daha önceden duyurulan 15. İstanbul Bienali’nin sergileri, başlığına uygun bir şekilde, birbirine yürüyüş mesafesindeki 6 ayrı mekanda yer alacak.

Mekanlar_Harita

Birçok bienale ev sahipliği yapmış İstanbul Modern‘de birçok enstalasyon, büyük ölçekli heykel ve tarihi işler, son yılların ilgiyle ziyaret edilen mekanlarından Galata Özel Rum İlköğretim Okulu‘nda ise okulun odalarına kurulmuş, farklı deneyimler sunan işler yer alacak. İstanbul’un en özel ve gözde müzelerinden Pera Müzesi‘nin üç katı bienale ayrılmış durumda; müzenin Oryantalist Resim Koleksiyonu sergisine yapılacağı açıklanan bir müdahale de merak uyandırıyor.

8_buyuk

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

15. İstanbul Bienali’nin diğer mekanları ise şöyle: Cihangir’deki müstakil bir evden dönüştürülen sanat alanı ARK Kültür, bienal için kurmaca bir karakterin ev sahipliğinde yeniden bir yaşam alanına, hikâyeleri olan bir ‘ev’e dönüştürülecek. Bienalin belki de en ilginç en otantik mekanı ise Balat’taki Küçük Mustafa Paşa Hamamı olacak; hamamın kadınlar bölümünde erkek sanatçıların, erkekler bölümünde kadın sanatçıların işleri yer alarak erkeklik ve kadınlık, ataerkillik ve anaerkillik gibi kalıplaşmış kimlik algıları incelenecek. Bienalin son mekanı ise bir sanatçı kolektifinin bienale özel olarak geliştirdiği enstalasyonun yer alacağı, Asmalımescit’teki Sanatçı Stüdyosu; bu stüdyo, belli zaman aralıklarında küçük gruplar halinde ziyaret edilebilecek.

IMG_3884

Küçük Mustafa Paşa Hamamı