Evet, “Daha 9 ay yok mu?” dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat bir bienali her detayıyla organize etmek uzun, zorlu ve emek dolu bir süreç gerektiriyor ve bu sürecin bir noktasında her şeyin etrafında biçimleneceği kavramsal çerçeveyi ve başlığı açıklamak gerekiyor. İşte, bu yıl 15. kez düzenlenecek İstanbul Bienali’nin hazırlık sürecinde de, o noktaya bugün gelindi.

İşte 5 maddede, bienalden kısa kısa haberler:

Bienal Tarihleri

15. İstanbul Bienali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda, 16 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

ED_Portrait_1BW

Elmgreen & Dragset | Fotoğraf: Elmar Vestner

Bienal Küratörleri

15. İstanbul Bienali’nin küratörleri, çarpıcı işleriyle dikkat çeken, Elmgreen & Dragset adıyla anılan, dünyaca ünlü sanatçı ikilisi Michael Elmgreen ve Ingar Dragset. Çok fazla küratörlük deneyimleri olmadığını söyleyen ikili, uzun yıllardır çeşitli bienal, sergi ve fuarlarda yer alan işleri nedeniyle İstanbul’u yakından tanıdıklarını ve bunu bir avantaj olarak gördüklerini söylediler.

 

Bienal Başlığı ve Kavramsal Çerçevesi

ib_press_key

Bienalin başlığı, ev kavramını birçok farklı açıdan ele alacak olan iyi bir komşu. Farklı yaşam tarzlarına ait gündelik yaşam rutinlerinden evlerimizi kişiselleştirme biçimlerimize kadar farklı meseleleri irdeleyecek olan bu başlık, “evin nasıl farklı kimliklere dair ipuçları barındırabileceğini ve tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğünü inceleyecek.” Hangi kültürden, hangi yaşam tarzından olursa olsun, dünyanın neresinde yaşıyor, hangi dili konuşuyor olursa olsun herkesin bir şekilde bağ kurabildiği komşu sözcüğünü ve bunun çağrışımlarının sanata yansımaları

MICHAEL ELMGREEN & INGAR DRAGSET

Bienal Direktörü Bige Örer ve Küratörler Elmgreen & Dragset | Fotoğraf: Muhsin Akgün 

Bienal Sanatçıları, Mekanları ve Daha Fazlası

Henüz sadece başlığı ve kavramsal çerçevesi açıklanan bienale dair daha fazlası ilerleyen aylarda yavaş yavaş duyurulacak olsa da, Elmgreen & Dragset’in açıklamalarına göre 15. İstanbul Bienali çok açılmadan, 50-60 sanatçıyla sınırlı bir seçkiye yer verecek ve geçtiğimiz bienalin aksine şehre çok yayılmadan, yürüyüş mesafesindeki komşu mekanlara yerleşecek.

_IEY5528

“iyi bir komşu” performansından | Fotoğraf: Ilgın Erarslan Yanmaz

Bienal Açık Hava Tanıtım Kampanyası

15. İstanbul Bienali, grafik tasarımcısı Rupert Smyth‘in birçok sanatçıyla beraber hazırladığı bir açık hava tanıtım kampanyasıyla desteklenecek. İngiltere’den Brezilya’ya, ABD’den Almanya’ya birçok farklı ülkedeki kültür kurumlarının işbirliğiyle dünya kentlerinin sokaklarındaki billboard’lara yayılacak olan bu kampanya, ev ve mahalle kavramlarının tüm dünyada nasıl bir değişime uğradığının altını çizecek. Bienalin basın toplantısı, bu billboard’larda yer alacak soruların, yaşları 8’den 84’e uzanan 40 kişi tarafından sorulduğu bir performansla başladı. Bu sorulardan bazıları şunlardı:

İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?
İyi bir komşu Facebook’ta arkadaşınız mıdır?
İyi bir komşu arabasının arkasında “Sınırları Kapatın” yazan birisi midir?
İyi bir komşu aidatı yeniden artırmak isteyen apartman yöneticisine karşı yazılan dilekçeyi imzalar mı?
İyi bir komşu korkmadığınız bir yabancı mıdır?

_IEY5413

“iyi bir komşu” performansından | Fotoğraf: Ilgın Erarslan Yanmaz

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?