En sevdiğiniz mevsim hangisi? Hareketlenen şehir yaşamı, birbiri ardına gelen açılışlar, yıl boyunca izleyeceklerimizin, dinleyeceklerimizin önümüze serildiği duyurular, konserler, festivaller, sergiler ve bienaller derken, bizimkisi galiba sonbahar. Yeni sezon mevsimi de diyebileceğimiz sonbaharın gelip çatmasıyla, şehre konuk olanlardan biri de 17. İstanbul Bienali oluyor. 1987 yılından beri İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Bienali, bir kez daha İstanbul’u güncel sanatın buluşma noktası haline getiriyor. Üstelik 17 Eylül – 20 Kasım tarihleri arasında düzenlenen bienali, 2007’den beri sponsorluğunu üstlenen Koç Holding’in desteğiyle ücretsiz olarak gezebiliyoruz.

youtube play youtube play

Alıştığımız bienallerin ötesine geçen 17. İstanbul Bienali, farklı coğrafyalarda benzer konular üzerine düşünen ve üreten, sadece sanatçı değil, çeşitli disiplinlerdeki katılımcıları bir araya getiriyor. Her biri uzun vadeli araştırmalar sonucu ortaya çıkan işbirliği temelli projelerin yer aldığı bienal, birlikte vakit geçirmek, düşünmek, konuşmak, dinlemek, okumak, izlemek, sorular sormak ve sorulara cevap aramak için bir davet niteliğinde aslında. Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in üstlendiği bienalin 500’ü aşkın katılımcısı arasında sanatçı, düşünür, yazar, şair, araştırmacı, mimar, radyo programcısı, balıkçı, aktivist, stand-up komedyeni, şef, etnomüzikolog, ornitolog, deniz bilimci, kukla ustası ve müzisyenler var.

17. İstanbul Bienali, Beyoğlu, Fatih, Kadıköy ve Zeytinburnu’nda yer alan 12 sergi mekanının yanı sıra şehrin dört bir yanında, sayıları 50’yi aşan sahaf, kitapçı, lokanta, sinema ve hastanelere ek olarak bir radyo istasyonunda bizimle buluşuyor.

Geçtiğimiz gün, Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve Koç Holding Kurumsal Marka ve Sponsorluklar Koordinatörü Okyar Tuncel’in katılımlarıyla Arter’de düzenlenen Koç Holding İstanbul Bienali basın buluşmasındaydık. 2007 yılından bu yana İstanbul Bienali’nin sponsorluğunu üstlenen Koç Holding, kültür ve sanat alanında gerçekleştirdiği toplumsal yatırımlarla ülkemizde sanat ortamının gelişimine destek olurken, kültür ve sanatın başta gençler olmak üzere herkes için erişilebilir olması hedefini, her yıl daha yüksek noktalara taşıyor.

Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, İKSV Güncel Sanat Projeleri ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer ile Koç Holding Kurumsal Marka ve Sponsorluklar Koordinatörü Okyar Tuncel

Bienali, Koç Holding’in kurumsal desteğiyle ücretsiz olarak ziyaret edebiliyoruz. Üstelik sevindirici bir haberimiz var; Koç Holding bu desteği 2036 yılına kadar uzatma kararı almış. Bu sponsorluk, ülkemizin en uzun soluklu kültür-sanat sponsorluğu olacak. Eminiz ki, Koç Holding ve İKSV iş birliğinin başladığı ilk yıllarda 90 binde olan bienal ziyaretçi sayısının bugün 500 binlere ulaştığı gibi, önümüzdeki yıllar içinde de bienalin ulaştığı kişi sayısı katlanarak artacak.

17. İstanbul Bienali, bu yıl özen ve dayanışma kavramları üzerinde duruyor. Koç Holding de bienali “Sanatla değiş, dünyayı dönüştür.” söylemine odaklanan filmiyle karşılıyor:

“17. İstanbul Bienali için hazırladığımız reklam filmimizde sanatın iyileştirici ve dönüştürücü gücüne odaklanıyoruz. Sanatın bireyler üzerinde yarattığı bu etki ile bizlere daha iyiye yönelik ilham sunduğunu ve dünyayı dönüştürecek gücü kendimizde bulmamıza vesile olduğunu anlatmak istedik. Zira, 17. İstanbul Bienali’nde dünyaya sanatın gözünden bakıp umutta birleşebiliriz.”

Koç Holding Kurumsal Marka ve Sponsorluklar Koordinatörü Okyar Tuncel

17 Eylül’de kapılarını açacak 17. İstanbul Bienali’nin şehrin dört bir yanına yayılan mekanlarında ziyaret etmek için sabırsızlanıyoruz ve bunu ücretsiz olarak yapabilmemizi sağlayan Koç Holding’e bir kez daha teşekkür ediyoruz. Detaylı bilgi almak için tıklayın.