Festivale günler kala “Ne yapsak ne etsek?” diyen cazseverlere yol göstermesi adına küçük bir tavsiye listesi… Malum bu sene program yoğun, her gece birbirinden güzel; gönül ister ki hepsine gidelim, her geceyi cazla geçirelim.

Şimdiden iyi festivaller, herkese caz dolu geceler!

Caz ve festivali tek bir adreste buluşturan, Türk toplumunun fazla benimsemediği caz müziğini aşina tatlar eştiğinde sunarak caz müziğine yeni dinleyiciler kazandırmayı misyon edinen İstanbul Caz Festivali, geçtiğimiz yılki “festival” ağırlıklı programını bu yıl yeniden caza ağırlık vererek İstanbullularla buluşturuyor. Deneysel, nostaljik ve klasik tarzda birçok müzisyeni bir araya getiren 23. İstanbul Caz Festivali bu yıl festival ve cazı birbirinden biraz daha ayırarak iki tarafı da memnun etmeyi amaçlayan bir yol izlemeyi tercih etmiş.

nrepk-approved02

Nile Rodgers önderliğinde KüçükçiftlikPark’ta sahne alacak CHIC ve Salon İKSV çıkışlı Unknown Mortal Orchestra dinleyiciye festival havasını hissettirecek, Holland Festival ile adından söz ettiren Africa Express projesi The Orchestra of Syrian Musicians Cemil Topuzlu Açık Hava Sanhesi’ni karnavala çevirecek. Son olarak da geçtiğimiz senenin en çok tutulan iki etkinliği Parklarda Caz ve Gece Gezmesi ile caz yeniden sokağa inecek. Fakat programın festival kısmını atlayıp caz kısmından söz edecek olursak, önceki yılları aratmayan etkinlik ve isimler bizleri bekliyor olacak.

Joss Stone

Joss Stone / Vintage Trouble / Grup Ses Beats

Geçtiğimiz yıl Sly & Robbie / The Asteroids Galaxy Tour / Kara Orkestra ile UNIQ İstanbul’da farklı müzik türlerini birleştiren etkinliği biraz andıran Joss Stone / Vintage Trouble / Grup Ses Beats konseri, blues ve soul dolu melodilerle festivalin kaçmazları listesinde yukarılarda yer almayı hak ediyor. İnsan sesine, özellikle de kadın vokallere duyduğum hayranlık ve soul müziğe duyduğum yoğun ilgi sebebiyle de şahsen bu seneki favorim. KüçükçiftlikPark’ta 23 Temmuz Cumartesi akşamı 19.00’da İstanbullularla buluşacak olan Joss Stone konseri ile caz ve festivali yeniden aynı gecede yaşayacağız gibi duruyor.

 D24A8375

Hugh Coltman – Shadows, Songs of Nat King Cole / French Quarter

French Quarter’le başlayacak gecede Fransız kültürü cazla buluşacak. 15 Temmuz Cuma akşamı UNIQ Açık Hava Sahnesinde, ormanın ortasında yeşillikler içinde gerçekleşecek etkiliğin ana sahnesinde ise Fransız caz müziğinin yeni isimlerinden Hugh Coltman ve onun usta isim Nat King Cole şarkılarından oluşturduğu seçkisi müzikseverlerle bulaşacak. Cole’un derinden gelen boğuk sesi yerine genç ve sert bir sesi duymak ilk başlarda insanı rahatsız etse de Coltman’ın yorumları ve parçalara kattığı tempo ile dinamizm kazandırıyor. Alternatif bir vokal dinlemek isteyenleri memnun bırakacak, UNIQ’in keyifli atmosferi ve izleyiciyle iç içe olan sahnesiyle güzel bir akşam yaşatacaktır.

Roy_haygrove_photo_1

Allan Harris, Roy Hargrove, Roberto Gambarini ve TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası

Nat King Cole‘u andıran sesiyle Brooklyn doğumlu Allan Harris, caz müziği New York’taki küçük sahnelerde, kulüplerde öğrenmiş bir isim. Caz müziği dünyaya duyuran, ona evrensel bir dil kazandıran New York sokaklarında edindiği tecrübesiyle hangi dinleyiciye ne sunması gerektiğini iyi bilen ve İstanbul’a aşina olan Harris’e trompetin önemli isimlerinden Roy Hargrove ve olgun sesiyle İtalyan vokalist Roberta Gambarini eşlik edecek. Kamil Özler’in yöneteceği TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile sahneyi paylaşacak olan bu güçlü ekip, İstanbulluları 25 Temmuz Pazartesi akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi‘nde müziğiyle büyüleyecek.

Festivalde Öne Çıkan Diğer Etkinlikler:

ozdemir erdogan

Türk müziğinin usta ismi Özdemir Erdoğan, Türkiye Jazz Tarihinde Işıksız Kalanlar albümü ve herkesin ezbere bildiği unutulmayan şarkılarıyla 12 Temmuz Salı 21:00’de UNIQ İstanbul’da sevenleriyle buluşacak ve klasiklere getirdiği caz yorumuyla İstanbullulara farklı bir Türk müziği tattıracak.

AWP2014_KurtElling-4471_reduced

Branford Marsalis Quartet, 18 Temmuz Pazartesi, Zorlu Center’da caz müziğe getirdiği klasik yorumlarla dinleyiciyi mest etmek üzere sahneye çıkacak. Saksafonuyla harikalar yaratan Marsalis’e Kurt Elling eşlik edecek.

LauraMvula_Photo_cred-_Josh_Shinner

R&B ve soul müziği harmanlayıp benimseyen Laura Mvula, 22 Temmuz Cuma akşamı Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nda, deniz kenarında İstanbullularla bir araya geliyor. Kulaklardaki pası silen yumuşak sesiyle Mvula’ya daha çok deneysel tarzıyla bilinen Jacob Collier eşlik ediyor.

Lenny White, Cyrus Chestnut, Buster Williams

Cyrus Chestnut, Buster Williams ve Lenny White sokağın sesini Zorlu PSM Drama Sahnesi’ne taşıyor. 18 Temmuz Pazartesi akşamı gerçekleşecek konser ile dinleyicisi modern cazla bir araya gelecek ve alışık olmadı bir akşama tanıklık edecek.

janemonheit_photo_billwestmoreland_web

13 Temmuz Çarşamba akşamı 21:00’da Sakıp Sabancı Müzesi’nde Nicholas Payton Trio ile Jane Monheit, Ella Fitzgerald’dan Louis Armstrong’a müziğinin usta isimlerinden bilinen parçalarla cazseverlere nostaljik bir gece yaşatacak.

caz poster hepsi RGB convertsuz

Fotoğraflar: İKSV

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN