Geçmişte birçok büyük ismi ağırlayan İstanbul Caz Festivali, bu yıl da müzik dünyasının ünlü isimlerinden, en büyük yıldızlarından biri olan Paco de Lucia’yı özel bir konserle İstanbullularla buluşturmaya hazırlanıyor. 2014 yılında hayatını kaybeden flamenko müziğinin usta ismi, ünlü virtüözle daha önce çalışma fırsatı yakalamış olan Jorge Pardo, Carles Benavent, Jose Maria Bandera, Nino Josele ve Piraña isimlerin yanı sıra flamenko müziğinin tüm ruhunu yansıtan sesiyle David de Jacoba’nın da yer aldığı bu özel projenin Türkiye ayağında sahneye çıkacak diğer isimler ise Cenk Erdoğan, Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan’lı Taksim Trio ve son olarak da “Tuana” yorumuyla Paco de Lucia’yı Türkiye’deki müzikseverlerle tanıştıran Levent Yüksel olacak.

8 Temmuz Cumartesi akşamı Zorlu PSM Ana Tiyatro’da gerçekleşecek konser öncesi Paco de Lucía’nın hayatına daha yakından bakalım:

1. Asıl adı Francisco Gustavo Sánchez Gómez olan Paco de Lucía, 21 Aralık 1947’de İspanya’da dünyaya geldi. Babasının izinden giderek gitar çalmaya başlayan Francisco, adını ise annesi Lucía’dan aldı. Zira Algeciras sokaklarında Paco de Lucía (Lucía’nın oğlu) olarak anılan Francisco, daha sonradan annesinin anısına bu lakabı sahne ismi olarak kullanmaya başladı.

2. 14 yaşındayken flamenko şarkıcısı abisi Pepe de Lucía ile birlikte Los Chiquitos de Algeciras (Algeciras Çocukları) adlı albümü çıkardı. 15 yaşında besteler yapmaya başlayan Paco de Lucía, uzun yıllar beraber çalışacağı Camarón de la Isla’nın da aralarında bulunduğu bir grupla birlikte Flamenko Gitaristleri Festivali kapsamında Avrupa’yı turladı.

3. 1970 yılında New York’a gelen Paco De Lucía, burada Sabicas ve Maria Escudero ile yakınlaştı. Albümleriyle kıtalararası bir şöhrete kavuşan Paco de Lucía, 1975 yılında Madrid’e geri döndü ve Madrid’deki Teatro Real’de konser veren ilk flamenko müzisyeni olarak tarihe adını yazdırdı.

4. Kariyerinin altın çağında John McLauglin ve Larry Coryell (daha sonradan Coryell’in yerini Al di Meola aldı) ile kurdukları The Guitar Trio ile dünyayı dolaştı. 1 milyonun üzerinde satılan Friday Night in San Francisco albümüyle gitarın ve müziğin teknik yönüne de artık hakim olduğunu gösterdi.

5. Müziğin birçok usta ismiyle çalışma fırsatı yakalayan, aralarında Plácido Domingo ve Julio Iglesias gibi kendi alanında yıldızların da bulunduğu sanatçılarla birçok kez aynı sahneyi paylaşan Paco de Lucía, 2000’lere gelindiğinde ise yorulduğunu ve inzivaya çekilmek istediğini söyledi.

6. Gençliğini, yetişkinliğinin de büyük bir bölümünü turnelerde, başka kıtalarda, ailesinden oldukça uzakta geçiren Paco de Lucía, yine de sahnelerden kopmadı. Son yıllarında önce pek de fazla gitmediği ülkeleri ziyaret eden Paco de Lucía 2013 yılında da bu kapsamda Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda İstanbullu müzikseverlerle buluşmuştu.

7. 25 Aralık 2014’te ailesi çıktığı Playa del Carmen tatilinde, oğluyla top oynarken rahatsızlanan Paco de Lucía, boğazında hissettiği garip soğukluk sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı. Hastaneye bilinci yerinde giren ünlü gitarist, Yucatán’daki hastanede hayata gözlerini yumdu.

8. 66 yıllık hayatında dünyanın hemen her köşesine gitmeye çalışan, paranın değil kalbinin ve müziğinin sesine kulak veren Paco de Lucía, birbirinden ünlü isimlerle sahneyi paylaşma fırsatı yakalamış, birbirinden ünlü isimlere de onunla sahneyi paylaşma şansını tanımıştı.

9. Flamenko müziğinin her daim usta isimlerinden biri olarak kalacak Paco de Lucía, hafızalardaki yeri kadar kulaklardaki yerini de korumaya devam edecek.

10. Paco de Lucía, 24. İstanbul Caz Festivali kapsamında Zorlu PSM Ana Tiyatro gerçekleştirilecek olan konser ile birlikte 8 Temmuz akşamı İstanbullular ve festival için ülkenin dört bir yanından gelen konuklarla anılacak.