Sizce de yaz aylarının beraberinde getirdiği neşeli ruha en çok yakışan etkinlikler caz festivalleri değil mi? Eminiz ki birçoğumuz, tam da bu dönemlerde cazın eğlenceli ve mutluluk veren doğasını doyasıya hissetmek için etkinlik ve festival arayışına giriyoruz. Ne mutlu ki, her yıl Temmuz ayında İKSV tarafından gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, şehrin dört bir yanına yayılarak bizleri yıldız isimlerden yeni keşiflere sayısız sanatçı ve topluluk ile buluşturuyor. 29 Haziran – 18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin programıysa her sene olduğu gibi, bu sene de dopdolu; Kamasi Washington’dan José James’e, Bill Charlap’ten Shai Maestro’ya birbirinden etkileyici performanslar bizleri bekliyor. Ancak festivalde Birlikte Güzel’in gösteri sponsoru olarak yer aldığı iki etkinlik var ki, bizi çok heyecanlandırıyor. Gelin bizleri önce Gece Gezmesi, sonra Snarky Puppy ile buluşturacak olan iki caz dolu etkinliğe yakından bakalım.

Hem yeni müzik keşifleri yapmak, hem de caz dağarcığımızı genişleterek keyifli zaman geçirmek için harika bir fırsat olan 26. İstanbul Caz Festivali‘nde sabırsızlıkla beklediğimiz etkinliklerden ilki, Gece Gezmesi.

Birlikte Güzel‘in sponsorluğunda gerçekleşecek olan ve festival kapsamında bu yıl beşincisi yaşanacak Gece Gezmesi’nde; Gaye Su Akyol, Ah! Kosmos, Hedonutopia, The Kites, Eda And Big Band, Cava Grande gibi güçlü isimlerin yanı sıra, İsrail’den Liraz’ı yer alacak. Etkinlikler nerede gerçekleşiyor derseniz, tabii ki bu yıl da festival şehrin sevilen adreslerine yayılıyor ve 4 Temmuz akşamı, All Saints Moda Kilisesi‘nden Kadıköy Sahne‘ye, KargART‘dan Moda Sahnesi‘ne çeşitli mekanları caz ruhuyla buluşturuyor.

Bilet almak için tıklayın.

Gelelim, festivalin bizi çok heyecanlandıran bir diğer etkinliğine: Snarky Puppy! Bas gitarist ve besteci Michael League’nin kurucusu olduğu, birbirinden bağımsız müzisyenlerden oluşan Snarky Puppy, caz, funk ve rock tınılarını başarıyla harmanlıyor. Grubun başarısının on yıllık bir turne programının ardından peş peşe gelen Grammy ödülleriyle tescillendiğini de ekleyelim. Her konserde 30’un üzerinde müzisyen arasından 8-12 kişilik bir ekip ile sahne alan topluluğun bu başarısında, sürekli olarak değişen yapısının ve hiç bitmeyen keşif tutkusunun da olduğunu söylemek mümkün. Müzikal geleneği yenilikçi anlayış ile birleştirerek, özgün ve kendine has tarzını yıllardır korumayı başaran Snarky Puppy, 9 Temmuz akşamı, Birlikte Güzel sponsorluğunda, UNIQ Açık Hava Sahnesi‘nde bizlerle buluşuyor. Açılışın Avusturya’nın heyecan verici, 7’li caz topluluğu Shake Strew ile yapılacağı bu özel buluşma için bir an önce takviminizde yer ayırın deriz!

Bilet satın almak için tıklayın.

26. İstanbul Caz Festivali ile ilgili detayları buradan takip edebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN