25. İstanbul Caz Festivali başlayalı 10 gün oldu. İş yoğunluğu, üniversite sınavı, tatil vb sebeplerden festivali takip edememiş olanlar için kısa bir öneri listesi…

25 . İstanbul Caz Festivali 26 Haziran gecesi TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’na birçok konuk sanatçının eşlik ettiği bir konserle açıldı. Sonraki gece ise Melody Gardot 3 yıllık aranın ardından yeniden İstanbullu cazseverlerle Volkwagen Arena’da buluştu. Artık gelenekselleşen Gece Gezmesi gerçekleşti, Dave Holland, Zakir Hussain ve Chris Potter Zorlu’da sahneye çıktı, Erkan Oğur Quartet ve Shahin Novrasli Trio Sakıp Sabacı Müzesi Fıstıklı Teras’ta müzik dolu bir gece yaşattı, Massimo Manzi Trio, Avishai Cohen ve Benjamin Clementine gibi isimler İstanbul’un farklı yerlerinde kendine has tarzlarıyla dinleyiciyi müziğe boğdu.

Bütün bunlar olurken ben neredeydim peki? Açılışını kaçırmadığım İstanbul Caz Festivali’ne bu yıl geç kaldım, dinlemeyi merakla beklediğim birbirinden harika isimleri kaçırdım. Ancak festival bitmedi, hatta takvimi henüz yarıladık ve festivale katılan birçok büyük isim henüz sahneye çıkmadı. Ben de, benim gibi festivale geç kalanlar, işe güce boğulup festivale zaman ayıramayanlar için küçük bir tavsiye listesi hazırlayayım dedim.

 

Caro Emerald | 12 Temmuz Perşembe 21:45 | Zorlu PSM Ana Tiyatro

2012 yılında, henüz adı bugünkü kadar sık anılmıyorken 19. İstanbul Caz Festivali’nde sahne almıştı Caro Emerald. O konsere maalesef gidememiş, caz müziğe hayran olmayan tanıdıklarımın konserden bahsederkenki heyecanını, mutluluğunu gördüğümde ise dürüst olayım kıskançlıktan kudurmuştum. Caro Emerald’ı hiç dinlememiş olanlar bile konsere gittiklerinde onun güçlü sesine, sahnedeki enerjisine ve hareketli müziğine kendilerini hemen kaptıracaktır. Zorlu’da gerçekleşmesine az da olsa üzüldüğümü itiraf edeyim, açık havada ayakta dinlemeyi tercih ederdim. Tabii 23. İstanbul Caz Festivali’ndeki Joss Stone konseri gibi olursa başka! (Joss Stone konserini hatırlamak isteyenler ya da merak edenler buradan ulaşabilir).

Nick Cave & The Bad Seeds // Lara Di Lara | 10 Temmuz Salı 19:30, KüçükÇiftlik Park

Fotoğraf: Jason Williamson

Eğer bir konser KüçükÇiftlik Park’taysa gidin, düşünmeyin bile! Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’ndeki konser sayısının azalması sonrası imdadımıza koşan iki mekandan (diğeri UNIQ Açık Hava) biri olan KüçükÇiftlik Park aynı atmosferi yaratamasa da hem ayakta müzik dinleme imkanı sunması hem de herkesin özgürce dolaşmasına olanak sağlamasıyla festivalin en güzel mekanlarından. Festival ekibi de bu büyük alana enerjik ve hareketli isimleri, performansına kesinlikle güvendikleri sanatçıları çıkarıyorlar. İsmini duymadığınız bir grup ya da bir sanatçı çıkıyor olsa bile güvenebilirsiniz. Nick Cave & The Bad Seeds’e gelelim şimdi… 2000’li yılların başında The Secret Life of the Love Song ile tanıdım Nick Cave & The Bad Seeds‘i. Oyuncu, senarist, besteci, yazar, müzisyen Nick Cave’in tarzını her zaman kendime yakın bulamayabiliyorum, ama sevenlerinin neden çok sevdiğini de anlıyorum. Şahsına münhasır kişiliği, tarzı ve alışılagelmişin dışındaki enerjisiyle müthiş bir sahne performansı sunacağı kesin. Görülmeye kesinlikle değer.

 

Robert Plant & The Sensational Space Shifters | 17 Temmuz Salı 21:00, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Fotoğraf: Dan Massie

25. İstanbul Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali’ne yıllarca ev sahipliği yapmış olan Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşecek Robert Plant & The Sensational Space Shifters konseri ile son bulacak. Sesini Led Zeppelin’den hatırladığımız Robert Plant’in önderlik ettiği grup, Plant’in son albümü olan Carry Fire’dan parçalarla İstanbullu müzikseverlere tadı damakta kalacak bir seçki sunacak. Caz festivalinin kapanışı cazla olsa fena mı olurdu, olmazdı herhalde ama Robert Plant gibi büyük bir isim söz konusu olunca akan sular duruyor tabii.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN