3-18 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek 31. İstanbul Caz Festivali, yine dopdolu programıyla, birçoğu açık havadaki konserleri ve çeşitli yan etkinlikleriyle ve bu yılki “Kapılıp Gidersin” sloganıyla devam ediyor. Kapılıp gideceğimiz konserlerle caz dolu günleri geri getiren festivalin yolunu gözleyenler ve seçim yapmakta zorlananlar için önerilerimizi bir araya getirdik.

31. İstanbul Caz Festivali

31. İstanbul Caz Festivali Önerileri

Gregory Porter

8 Temmuz | Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Gregory Porter | Fotoğraf: Erik Umphery

Caz efsanesi Gregory Porter, uzun bir aradan sonra bir kez daha İstanbul Caz Festivali’yle İstanbul’a konuk oluyor: BBC’nin “endişe verici biçimde az rastlanan, ender bir tür” olarak tanımladığı iki Grammy ödüllü sanatçı, çocukluk döneminden bu yana beslendiği country, gospel ve blues’un yanı sıra caz, R&B ve funk arasında seyreden ayırt edici tarzıyla öne çıkıyor. Gregory Porter sevgi ve umut dolu bir müzik eşliğinde, festivalin özünü tattırmak için geliyor.

Chris Isaak

12 Temmuz | Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Chris Isaak | Fotoğraf: Andrew Hutto

Rock’n roll’un romantik prensi Chris Isaak, ilk kez Türkiye’ye geliyor! “Wicked Game” ile adını duyuran, “Blue Hotel” ve “Baby Did A Bad Bad Thing” gibi şarkılarıyla uzun yıllar müzik listelerinin vazgeçilmezi olan Chris Isaak neredeyse 40 yıllık ikonik kariyerindeki eşsiz performanslarından birini İstanbul sahnesine taşıyor.

Arlo Parks

9 Temmuz | Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus

Arlo Parks

Tutkulu bir şair, iyi bir hikaye anlatıcısı ve Mercury ödüllü, Grammy adayı bir müzisyen… “Bu yaz puslu fotoğraflar, son durağı belirsiz yolculuklar, kararında melankoliler, güneşin beklendiği heyecanlı sabahların köşelerine birer Arlo Parks şarkısı iliştireceğiz.” diyor İstanbul Caz Festivali. Kendi hikayelerimizi Arlo Parks’ın şiirsel dilinden dinleyecek olmak bizi de sabırsızlandırıyor.

Festival Ödül Gecesi

3 Temmuz | Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi

Saint Privat

İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki Yaşam Boyu Başarı ödülleri, Nilüfer Verdi ve Nino Varon‘a takdim edilecek. Ödüllerin sunulacağı ve festivalin açılışının gerçekleşeceği bu gece, öte yandan Fransa’nın güney sahillerine bir yolculuk da vadediyor: Avusturyalı müzisyen Klaus Waldeck ile Valeri Sajdik‘in bir araya gelerek Fransa’ya dair sevdiğimiz tüm klişeleri iyi melodilere çevirdiği Saint Privat sahneye konuk oluyor.

Modern Art Orchestra feat. Kornél Fekete-Kovács // Kaan Çelen Trio

4 Temmuz | Rahmi M. Koç Müzesi

Modern Art Orchestra

Türk-Macar Kültür Yılı kapsamında İstanbul, bu sezon sanatın farklı alanlarından birçok Macar sanatçıyı konuk ediyor. Bu kültür ve sanat alışverişinin İstanbul Caz Festivali’ndeki kesişimi ise bu konser. 2005 yılında trompet sanatçısı ve besteci Kornél Fekete-Kovács tarafından kurulan ve bugün Macaristan’ın en yenilikçi orkestralarından biri haline gelen Modern Art Orchestra‘nın tutkulu bir enstrümental ses deneyimi sunacağı gecede sahne önce caz davulunun yükselen yıldızı Kaan Çelen‘e emanet olacak.

Pera’da Bir Caz Akşamı

17 Temmuz | Pera 77, Minoa Pera, Salon İKSV

Kristjan Randalu Absence Trio

İstanbul’daki favori semtimiz Pera, İstanbul Caz Festivali’nde yepyeni bir konsepte ev sahipliği yapıyor. Pera’da Bir Caz Akşamı, Festivalin “İstanbul’da cazın ilk yeşerdiği mahalle” dediği Pera’daki üç mekana yayılıyor: Alexandre Vallaury imzalı Union Française binasındaki Minoa Pera, İstanbul’un yeni mekanlarından Pera 77 ve İKSV’nin göz bebeği Salon İKSV. Gecede sahnelere konu olacak isimler ise Estonyalı pianist Kristjan Randalu, Aretha Franklin repertuvarıyla Dilek Sert Erdoğan ve sürpriz konuğu ile piyanist Can Çankaya.

Festivaldeki daimi favorimiz Gece Gezmesi‘nin 18 Temmuz’da Kadıköy-Moda hattındaki çeşitli mekanları dolduracağını ve gelenekselleşmiş festival serilerinden, ücretsiz Parklarda Caz konserlerin sürdüğünü de hatırlatalım.