25 Haziran – 7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek 29. İstanbul Caz Festivali, yine dopdolu programıyla, birçoğu açık havadaki konserleri ve çeşitli yan etkinlikleriyle “Bizi Buluşturan Festival” devam ediyor ve kalbi müzikle atanlara muhteşem iki hafta yaşatmak için geliyor. İstanbul’un cazla hissedildiği günleri geri getiren festivalin yolunu gözleyenler ve seçim yapmakta zorlananlar için önerilerimizi bir araya getirdik.

29. İstanbul Caz Festivali
29. İstanbul Caz Festivali

29. İstanbul Caz Festivali Önerileri

Dianne Reeves

5 Temmuz | Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İstanbul Caz Festivali - Dianne Reeves
Dianne Reeves

Cazın efsane sesi Dianne Reeves İstanbul’da! Sadece caz değil, müzik tarihinin de tartışmasız en büyük vokallerinden olan, 5 Grammy ödüllü Dianne Reeves, virtüözitesi ve sanatındaki eşsiz varlığını sahneye yansıtan sesiyle caz vokaline bir opera sanatçısıymış gibi yaklaşıyor. Üstelik sanatçıya sahnede eşlik eden müzisyenler arasında klarnetiyle Hüsnü Şenlendirici de olacak. Harbiye Açıkhava’da Reeves‘in öncesinde, klasik cazdan çağdaşa kadar geniş bir yelpazede sınırları zorlayan besteci ve piyanist Ercüment Orkut, üçlüsüyle izleyicileri karşılayacak.

Melody Gardot

7 Temmuz | Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İstanbul Caz Festivali - Melody Gardot
Melody Gardot

Cazdan aldığı ilhamı etkilendiği farklı türlerle birleştiren ve kendi müziğini ortaya koyan, puslu fakat zarafetle parlayan sesiyle daha önce İstanbullu dinleyiciyi defalarca etkilemiş pop-caz vokali Melody Gardot, bir kez daha festivalde! Sahne performanslarını r&b, blues ve cazı buluşturup sakin fakat heyecan dolu birer yolculuk gibi tasarlayan sanatçıyı yeniden dinlemek için sabırsızlanıyoruz!

Enrico Pieranunzi Trio

27 Haziran | The Marmara Esma Sultan Yalısı

İstanbul Caz Festivali - Enrico Peranunzi Trio
Enrico Pieranunzi Trio | Fotoğraf: Roberto Cifarelli

Dinleyeni büyüleyen müziğindeki sade fakat zengin yorum sayesinde modern caza yenilikçi bir nefes getiren Enrico Pieranunzi, üçlüsüyle birlikte festivale konuk oluyor. Müziğinde Rönesans etkisi de duyulan, Son yıllarda New York’un önemli caz kulüplerinde sahneye çıkan sanatçı, caz ve klasik müziği ustaca bir araya getirmesiyle tanınıyor.

İstanbul Caz Festivali Süreyya Operası’nda

2 Temmuz | Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

İstanbul Caz Festivali - Deniz Tekin
Deniz Tekin

İstanbul Caz Festivali bu yıl Kadıköy’deki Süreyya Operası’na da uğruyor ve heyecan verici iki isme ev sahipliği yapıyor. Bunlardan ilki, narin sesi ve dokunaklı gitarcılığıyla Deniz Tekin. Diğer ise türler arasında ustaca geçiş yapabilen Mehmet Ali Şimayli ve dramatik ve çarpıcı unsurları önde tutan, farklı ilham kaynaklarından beslenen elektro-akustik dokunuşlarla dolu modern caz grubu Portrait and a Dream. Modern cazdan akustik hikâye anlatıcılığına kadar farklı deneyimler sunacak bu geceyi kaçırmayın!

Kalben “Eski Dünyanın Yangını” Dudu Tassa ve özel konuklar // Boom Pam & Kutiman

30 Haziran | Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İstanbul Caz Festivali - Kalben
Kalben | Fotoğraf: Hakan Bintepe

Farklı türlerin iç içe geçeceği bu coşkulu gecede, eşsiz ve etkileyici sesine eşlik eden gitarıyla hızlı yükselen Kalben, ilk kez Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde dinleyicisiyle buluşacak. Sade diskografisine bu yıl Eski Dünyanın Yangını albümünü ekleyen ve özel konuklarıyla sahneyi paylaşaca Kalben’den önce ise Selda Bağcan’la gerçekleştirdikleri ortak çalışmalarla tanınan Tel Avivli rock grubu Boom Pam ile İsrail’in dahi müzisyenlerinden Kutiman‘ı dinleyeceğiz.

Teoman’ın KOYU ANTOLOJİ’si

6 Temmuz | Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İstanbul Caz Festivali - Teoman
Teoman

Bugüne kadar rock’tan beslenen fakat yeni şarkılara hayat verdikçe hayranı olduğu Leonard Cohen’e göz kırpan bir şarkı yazarlığına yönelen, yer yer Serge Gainsbourg’un da stiline selam duran Teoman’ın 21 yıllık kariyerinden damıtılan müzikal hikayeler, Koyu Antolojisi projesinde bir araya geliyor. Teoman‘ın hit şarkılarının yanı sıra geri planda kalmış bestelerini yeni, dingin düzenlemelerle sunduğu albümü canlı dinlemek için de adresimiz İstanbul Caz Festivali olacak.

Festivaldeki daimi favorimiz Gece Gezmesi‘nin 2 Temmuz’da Kadıköy-Moda hakkındaki çeşitli mekanları dolduracağını, gelenekselleşmiş festival serilerinden, ücretsiz Parklarda Caz konserlerininse 25 Haziran’da Beşiktaş Sanatçılar Parkı, 26 Haziran’da Beylikdüzü Yaşam Vadisi, 1 Temmuz’da Karaköy Sahil Parkı, 4 Temmuz’da Şişli Habitat Parkı ve 5 Temmuz’da Göztepe Özgürlük Parkı’nda gerçekleşeceğini, dda hatırlatalım.