1-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 28. İstanbul Caz Festivali, yine dopdolu programıyla, tamamı açık havadaki konserleri ve çeşitli yan etkinlikleriyle “Caz hissediyorum!” diyenlere muhteşem bir ay yaşatmak için geliyor. İstanbul’un cazla hissedildiği günleri geri getiren festivalin yolunu gözleyenler ve seçim yapmakta zorlananlar için önerilerimizi bir araya getirdik.

28. İstanbul Caz Festivali

28. İstanbul Caz Festivali Önerileri

Angélique Kidjo: An African Odyssey

6 Eylül | The Marmara Esma Sultan Yalısı

İstanbul Caz Festivali - Angélique Kidjo
Angélique Kidjo

Afrika müziğinin dört Grammy ödüllü kraliçesi, şarkıcı, oyuncu, yazar ve aktivist Angélique Kidjo, sizi ritimler eşliğinde bir dünya turuna davet ediyor! Gösterişli kostümleri, yüksek enerjisi, etkileyici sesi ve müziğindeki zengin melodik yapılarla her daim sahnede devleşen Angélique Kidjo, İstanbul Caz Festivali‘ndeki konserinde Afrika ezgileri, soul, funk, rap, samba, reggea, caz ve blues türlerini kucaklayan bir repertuvara sahip. Gece Afrika’dan başlayacak, Sahara’ya, Londra’ya ve Fransa kıyılarına uğrayacak.

Arlo Parks // Geeva Flava

10 Eylül | Beykoz Kundura

İstanbul Caz Festivali - Arlo Parks
Arlo Parks

Kısa sürede şairden indie pop yıldızına dönüşen parlak kariyeriyle geçtiğimiz yıl BBC Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kazanan ve Glastonbury ve Latitude festivalleri gibi önemli müzik sahnelerinde yer alan Arlo Parks da festivalin konukları arasında. Şarkılarının pusulasının şiirler olduğunu söyleyen Parks, evrensel kelimeleri bulmak ve o kelimeleri notalarla birleştirerek tüm dil bariyerlerini duygularla aşmak istiyor. Sahnenin ondan önceki konuğu, 2016 Genç Caz birincisi, türlerarası duvarları aşan Geeva Flava olacak.

Stefano Di Battista: Morricone Stories // Ferit Odman Quintet

14 Eylül | Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus

İstanbul Caz Festivali - Stefano Di Battista
Stefano Di Battista

Film müzikleri ve İtalyan sineması denince akla kuşkusuz tek bir isim geliyor: Ennio Morricone. Kariyerinin dönüm noktasında yolu Morricone’yle kesişen, Avrupa cazının önde gelen alto saksofonistlerinden Stefano Di Battista, Morricone’ye adadığı son albümü “Morricone Stories“deki parçaları festival sahnesinde seslendiriyor. Morricone’nin efsanevi bestelerini, kusursuz bir yorumla Swissôtel’in ağaçlarının altında dinlemeden önce sahne Türkiye caz sahnesinin sevilen isimlerinden Ferit Odman ve beşlisine emanet.

Altın Gün // Evdeki Saat

16 Eylül | Turkcell Vadi

İstanbul Caz Festivali - Altın Gün
Altın Gün

Anadolu rock müziğini Le Guess Who?, Beaches Brew, Lowlands, Best Kept Secret, Montreal, Paléo gibi festivallere taşıyan Altın Gün, festivalin dikkat çekici gruplarından biri. Klasikleşmiş Anadolu rock şarkıları ve türkülerini özgün saykedelik ve funk tınılarıyla birleştiren Grammy adayı Altın Gün, dans ettiren repertuvarıyla sahneye çıkmadan önce, yerli bağımsız müziğin sevilen topluluklarından Evdeki Saat içinizi kıpır kıpr etmeye başlayacak.

Karsu Plays Atlantic Records

20 Eylül | Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İstanbul Caz Festivali - Karsu
Karsu

Karsu, Atlantic Records’un hikâyesini anlatıyor! Kendisine ilham kaynağı olan, söz yazarı ve plak şirketleri tarihinin en önemli figürlerinden Ahmet Ertegün’ün kurduğu Atlantic Records’ın efsane eserlerini seslendirecek Karsu, “Karsu Plays Atlantic Records” projesinde Ray Charles, The Rolling Stones, Aretha Franklin, The Bee Gees, Led Zeppelin, Eric Clapton ve Cher gibi yıldızların hit parçalarını yorumlayacak.

Mabel Matiz feat. Niels Broos

24 Eylül | Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İstanbul Caz Festivali - Niels Broos
Niels Broos

Festival, Türkiye’de pop müziğin son yıllardaki dönüşümünde önemli rol oynayan isimlerden Mabel Matiz ile cazdan elektronik müziğe son zamanların en yaratıcı müzisyenlerinden Hollandalı Niels Broos’u bir araya getiriyor! Festival için özel olarak hazırlanan bu projede Mabel Matiz en sevilen şarkılarını seslendirirken, enerji dolu synth-pop aranjmanlarıyla Niels Broos, sürpriz bir kadroyla ona eşlik edecek.

Açık havadaki ve çevrimiçi gerçekleşecek konserlerinin biletleri 9 Temmuz’dan beri satışta olan, Garanti BBVA‘nın sponsorluğundaki 28. İstanbul Caz Festivali hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.