Güneşin ya da yıldızların altında gerçekleşen açık hava etkinlikleri ya da evimizden çıkmadan izleyebildiğimiz çevrimiçi etkinlikler sayesinde, her şeye rağmen bu yaz da müzik, kültür ve sanattan uzak kalmıyoruz. Türkiye’deki caz festivalleri arasındaki daimi favorilerimizden İstanbul Caz Festivali de, olabilecek en iyi şekilde 2020 koşullarına uyum sağlıyor. Garanti BBVA’nın 23 yıldır festival sponsoru olarak desteklediği 27. İstanbul Caz Festivali, yine dopdolu programıyla, açık hava konserleri ve çevrimiçi konserleriyle hayatımıza caz katıyor. Üstelik 2-14 Eylül tarihleri arasında, açık havadaki mekanlarda düzenlenecek konserler, 20 Eylül’den itibaren çevrimiçi olarak da izlenebilecek. Festivalin yolunu gözleyenler ve seçim yapmakta zorlananlar için önerilerimizi bir araya getirdik.

27. İstanbul Caz Festivali Önerileri

Selen Gülün Quintet feat. Sibel Köse & Ece Göksu

İstanbul’un merkezindeki sayılı yeşil alandan biri olan, Swissôtel The Bosphorus‘un yemyeşil Sultan Park’ında dinleyebileceğiniz Selen Gülün‘ün beşlisi, her biri kendi alanında yıldız sanatçılar oluşan bir yetenekler topluluğu. Üstelik Doğan Yazıcı, Serhan Erkol, Kağan Yıldız ve Ferit Odman‘dan oluşan Selen Gülün Quintet‘e bu gecede ülkemizin en önemli caz vokallerinden Sibel Köse ve Ece Göksu eşlik ediyor. Konser, programıyla festivalin iki yıl önceki Nesiller Boyu Türkiye Cazı gecesini gelenekselleştirme yolunda da bir adım oluyor.

Baba Zula // Make Mama Proud

Anadolu kültürünü müzikleri, duruşları ve kostümleriyle tüm dünyaya tanıtan BaBa Zula, çok özel performanslarının bir yenisini İstanbul Caz Festivali’nin Vitrin Geceleri‘ne taşıyor. BaBa Zula konserlerini unutulmaz kılan, sahnede her şeyden önce kendileri eğlenmek için bulunmaları. Müzik hayatlarında yirmi yılı deviren grup, konserde sevilen ve alışıldık repertuvarlarının yanı sıra son albümleri Derin Derin‘den parçalar da seslendiriyor. Onlara, sahnelerini “kazma, kürek ve yıkım” olarak tanımlayan, garage, stoner, desert rock ve blues’dan ilham alan stilleriyle Make Mama Proud eşlik ediyor.

Islandman // Tuğçe Şenoğul // Guguo

Vitrin Geceleri‘nin son gecesini, yerli elektronik tınılara ayrılmış bu çok özel konseri de kaçırmamanızı öneriyoruz. Feriye‘nin Boğaz’ın kıyısına kurulan sahnesi, önce popüler sesleri elektronik tonlarla zenginleştiren Guguou, ardından karanlık synth’lerin müzisyeni Tuğçe Şenoğul, son olarak da şamanik tınıları elektronik müzikle buluşturarak dünyaya açılan Islandman‘i konuk ediyor.

Bilal Karaman’s Manouche a la Turca feat. Muhammed Yıldırır & Ramazan Sesler // Büşra Kayıkçı

Kuşağının en iyi gitarist ve bestecilerinden Bilal Karaman öncülüğünde kurulan renkli topluluk Manouche a la Turca, Fransız Gypsy cazını tanıdık melodilerle harmanlayarak alışılmadık bir sound ortaya çıkarıyor. Topluluğun iki de değerli konuğu var; biri dünyanın en hızlı kemancısı olarak Guinness Rekorları’na adını yazdıran Muhammed Yıldırır, diğeri tıpkı babası gibi bir klarnet üstadı olan Ramazan Sesler. Konserin açılışında ise neoklasik besteci ve piyanist Büşra Kayıkçı sahne alıyor. Festivalin bu en ilgimizi çeken konserinde, sakin başlayan geceyi coşkulu tonlarla sonlandıracağınız kesin!

Jülide Özçelik // Bilge Günaydın Quintet

Ülkemizin en güçlü ve özgün vokallerinden Jülide Özçelik, büyüdüğü toprakların müziğinden kopamayan ama bu melodileri evrensel standartlarda sunan bir sanatçı. Özçelik’in kendi yorumuyla seslendireceği türkülerine yerli caz müzik sahnesinin önemli isimlerinden Cem Tuncer, Ediz Hafızoğlu, Efecan Tuncer ve Ercüment Orkut enstrümanlarıyla eşlik ediyor. Ortaköy’de Boğaz esintileri eşliğinde gerçekleleşecek konserin açılışını ise kendi beste ve aranjmanlarıyla piyanist Bilge Günaydın oluyor.

Açık havadaki ve çevrimiçi gerçekleşecek konserlerinin biletleri 14 Ağustos’tan beri satışta olan, Garanti BBVA‘nın sponsorluğundaki 27. İstanbul Caz Festivali hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.