25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali, 26 Haziran – 17 Temmuz tarihleri arasında, oldukça güçlü bir programla şehre uğruyor. Cazın ustalarını, farklı müzik türlerinden hayranı olduğumuz isimleri yazı İstanbul’da geçirenlerle buluşturacak olan festivalin programında ayrıca artık gelenekselleşen Parklarda Caz konserleri ve Gece Gezmesi etkinliği de var.

Nick Cave & The Bad Seeds | Fotoğraf: Jason Williamson

Festivalin bizi en çok heyecanlandıran ismi Nick Cave & The Bad Seeds’in 10 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’ta vereceği konser için sizin biletinizi çoktan aldığınızı biliyoruz. İşte 25. İstanbul Caz Festivali programından seçtiğimiz diğer 10 konser:

***

25. İstanbul Caz Festivali

Melody Gardot

Fotoğraf: Franco P. Tettamanti

Festivale Melody Gardot ile başlayın!

Cazın özgün seslerinden ve ozan şarkıcılarından Melody Gardot’yu ilk kez 2009 yılında, yine bir İstanbul Caz Festivali konserinde dinlemiştik. Yıllar önce başından geçen trafik kazasının ardından kendi şarkılarını başlayarak müziğin iyileştirici gücünün en büyük kanıtlarından biri haline gelen Gardot, derinlikli müziği, etkileyici vokali ve Philadelphia yansımalarıyla bir kez daha bizimle olacak. Festivalin açılış konseri olmayabilir belki ama festivale güzel bir başlangıç arayanlara tavsiyemizdir!

27 Haziran Çarşamba 21.00 @ UNIQ Açıkhava Sahnesi

 

Cross Currents Trio: Dave Holland, Zakir Hussain, Chris Potter

Fotoğraf: Paul Joseph

Festivalin çeyrek asırını, cazın devleriyle kutlayın.

Dile kolay, 25 yıl… İstanbul Caz Festivali’nin bu önemli yaşını kutlamak için tek bir konser seçecekseniz eğer, bundan daha anlamlı bir konser olamaz: Bugüne kadar yüzlerce albümde yer alan, janrlar ötesi inovatif müziğiyle ünlü gitarist ve besteci Dave Holland, dünya müziği ve cazı harmanlayan tabla üstadı Zakir Hussain ve duayen saksafoncu Chris Potter’ı aynı sahnede izleme fırsatı bulacağınız Cross Currents Trio konseri…

29 Haziran Cuma 21.30 @ Zorlu PSM Ana Tiyatro

Adam Baldych & Helge Lien Trio with Tore Brunborg ’Brothers’

Fotoğraf: Magdalena Paszko

Sıcak bir yaz akşamında Nordik rüzgarıyla serinleyin.

Norveç caz sahnesinin yıldızlarından besteci ve saksafoncu Tore Brunburg ile piyanist ve besteci Helge Lien’in üçlüsü, bu samimi gecede caz kemanına yepyeni bir soluk kazandıran Adam Baldych’e eşlik ediyor. “Brothers” albümünden parçalar dinleyeceğimiz konserin mekanı, Swissôtel the Bosphorus’taki Sultan Park.

4 Temmuz Çarşamba 21.00 @ Sultan Park – Swissôtel the Bosphorus

 

Benjamin Clementine

Şiirselliğin zirvesine kulak verin.

Mercury Ödülü sahibi Benjamin Clementine, aşk, melankoli ve başkaldırının sesi… O hem tutkulu bir vokal hem de şarkı sözü yazarı ve şair. Edebiyatla müziğin tek vücut haline geldiği, teatral performanslarıyla adından söz ettiren Benjamin Clementine bu yılki festivalin en heyecan verici konserlerinden biriyle Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’ni dolduracak.

5 Temmuz Perşembe 21.00 @ Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi

 

R+R=Now

Yepyeni bir grubun enerjisiyle dolun.

En büyük ilham kaynağının Miles Davis olduğunu söyleyen ve onun izinden gitmekle kalmayıp kendi ruhunu da caza katan piyanist Robert Glasper, neo-soul tarzını hip-hop ve R&B’ye caz aşılayarak geliştirmeye devam ediyor. Glasper’ın geçtiğimiz yıl kurulan yepyeni grubu, İstanbul’u ilk kez ziyaret edecek olan R+R=Now’ın diğer üyeleri arasında multi-enstrümantalist Taylor McFerrin, bas gitarist Derrick Hodge, caz trompetçisi Christian Scott ve Kendrick Lamar’ın zirveye çıkan parçalarının arkasındaki isim, saksafoncu ve klavyeci Terrace Martin var.

6 Temmuz Cuma 22.00 @ UNIQ Açıkhava Sahnesi

 

BADBADNOTGOOD // Zara McFarlane

Fotoğraf: C. Olthuis Olthuis

Modern cazın genç isimlerinden, bir gecede iki performans izleyin.

BADBADNOTGOOD’un adını nereden duyduğunuzu düşünüyorsanız hatırlatalım; grup geçtiğimiz yıl Kendrick Lamar’la birçok işbirliğine imza atmış ve şimdilik yılın en iyi anaakım filmlerinden Black Panther’ın soundtrack albümünde yer almıştı. Yıldızlar altında bu Toronto çıkışlı genç modern caz yorumcularını dinlemeden önce sahnede sizi karşılayacak diğer isimse Karayip ve reggae geleneğini cazla birleştiren, İngiliz cazının bu yılki en büyük keşiflerinden Zara McFarlane.

7 Temmuz Cumartesi 20.30 @ KüçükÇiftlik Bahçe

 

Caro Emerald

Caro Emerald şarkılarına eşlik edin.

Electro swing’in günümüzdeki en önemli temsilcilerinden Caro Emerald, festivalin enerjisi en yüksek konserlerinden biri için Zorlu PSM’de olacak. Sahne performansı, doğaçlamalarla süslenen vokali ve ikonik tarzıyla Emerald’ı “Back It Up” ve “A Night Like This” gibi hit şarkılarıyla, kısa süre önce yayınladığı “Emerald Islands” albümüyle ve Metropole Orchestra’yla işbirliği “MO x Caro Emerald” başlıklı EP ile tanıyoruz.

12 Temmuz Perşembe 21.45 @ Zorlu PSM Ana Tiyatro

 

Knower // BCUC

Fotoğraf: Richard Thompson

Beykoz Kundura’da konser deneyimini kaçırmayın.

Malum, Beykoz Kundura son yıllarda İstanbul Caz Festivali’nin en sevilen mekanlarından birine dönüşmekle kalmadı, yıl boyunca farklı etkinliklerle bizi şaşırtmaya devam ediyor. Festival, 25. yılında da bizi yine bu mekana davet ediyor. Dinamik elektronik müzik ikilisi Knower, elektro-pop, funk ve cazı iç içe getirdiği hipnotik performanslarıyla sahnedeki yerini almadan önce funk, afro punk ve saykedelik tınılar arasında gidip gelen BCUC’u dinleyeceğiz.

13 Temmuz Cuma 21.00 @ Beykoz Kundura

 

Robert Plant & The Sensational Space Shifters

Fotoğraf: Dan Massie

Led Zeppelin’in efsanevi sesini canlı dinleyin.

Rock tarihinin tartışmasız en muazzam gruplarından birinin vokali ve lideri Robert Plant, İstanbul Caz Festivali’ni ikinci kez ziyaret ediyor. Gerek Led Zeppelin günlerinde, gerekse solo kariyerinde unutulmaz işlere ve deneyimlere imza atan Plant, grubu The Sensational Space Shifters eşliğinde, festivalin en sevilen mekanlarından Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde olacak. Robert Plant ve grubu, yepyeni albümleri “Carry Fire”dan da şarkılar seslendirecek.

17 Temmuz Salı 21.00 @ Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi

 

Parklarda Caz

Fotoğraf: Zeynep Doğan

Parklara koşun!

Festivalin birkaç yıldır gerçekleşen ücretsiz konserleri Parklarda Caz, şehrin yeşil alanlarına yayılmamızı, farklı semtlerde cazla buluşmamızı sağlıyor. Parklarda Caz’ın bu yılki adresleri İstanbul’un iki ayrı ucundan: Beylikdüzü’ndeki Yaşam Vadisi Parkı ve Kadıköy’deki Fenerbahçe Parkı. Etkinliğin konukları ise festivalin Genç Caz seçmelerinin kazananları ve ardından afropunk ritimleriyle izleyenleri coşturacak Hollandalı grup Koffie.

7 Temmuz Cumartesi 17.00 @ Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı

8 Temmuz Pazar 17.00 @ Fenerbahçe Khalkedon, Fenerbahçe Parkı

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN