Sıcak yaz akşamlarının vazgeçilmezi olan İstanbul Caz Festivali, bu yılki programını geçtiğimiz hafta Feriye’de düzenlenen basın toplantısında açıkladı. 29 Haziran – 18 Temmuz tarihleri arasında 26. kez İstanbullularla buluşacak olan festivalin programı her zaman olduğu gibi renkli, hareketli. 50’nin üzerinde konserle, 27 farklı mekanla yine İstanbul’un her yerinde.

istanbul caz festivali
Caza Dokunan Eller: 26. İstanbul Caz Festivali

26. İstanbul Caz Festivali Mekanları

Hangi isimlerin yer alacağı şüphesiz oldukça önemli, ancak bana kalırsa hangi mekanların yer aldığı da aynı öneme sahip. Mekan ve deneyim arasındaki ilişkinin bilincinde olan festivalin bu konuya gösterdiği özeni ise herkesin malumu – bir-iki istisna dışında tabii. Benim favori mekanlarım ise İstanbul’un kaosundan sıyrılıp müziğin tadına doyasıya varma imkanı sunması açısından Swissotel The Bosphorus, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras ve Beyoğlu’ndaki Venedik Sarayı Bahçesi. Onur ödüllerinin verileceği Ödül Gecesi’nin gerçekleşeceği Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi ise gitme şansı bulanların adeta aşık olacağı diğer mekanlardan biri. Müziği bir deneyim olarak yaşamak isteyenlere önerim bu dört mekandaki etkinliklere şans tanımaları.

Caz Vapuru | Fotoğraf: Mahmut Ceylan
Caz Vapuru | Fotoğraf: Mahmut Ceylan

Festival misafirlerini ağırlayacak diğer mekanlar ise müziği İstanbul manzarasıyla buluşturan Feriye, Esma Sultan Yalısı ve Beykoz Kundura üçlüsü, yeme-içme mekanlarıyla Maslak’ta küçük bir karnaval havası sunan Uniq İstanbul ve Volkswagen Arena, caz kulübü kavramını şehre getiren Cemiyet ve Nardis Jazz Club, alternatif etkinliklerin de yer aldığı Salon ve son olarak da Zorlu PSM. Gece Gezmesi mekanları ise bu yıl All Saint Moda Kilisesi, Bant Mag. Havuz / BİNA, Kadıköy Sahne, Kadıköy Sineması, KargART, Mecra ve Moda Sahnesi ile sınırlı.

Parklarda Caz
Parklarda Caz

Festivalin en sevilen etkinleri arasında üst sıralarda yer alan Parklarda Caz etkinliği, geçtiğimiz yıl olduğu gibi Beylikdüzü ve Fenerbahçe’de. Festival Vapuru’nun geri döndüğü 2019 senesinin yeni etkiliği ise Halıcıoğlu Parkı‘nda gerçekleştirilecek olan Ah Şu Cazlar Blueslar etkinliği.

26. İstanbul Caz Festivali Konserleri

Yine birbirinden heyecanlı etkinliklerin yer aldığı festivalde Snarky Puppy, Kamasi Washington ve Jacob Collier konserleri bu yılın öne çıkan etkinlikleri. 8-12 kişilik bir seçkiyle izleyiciyle buluşan ve her konserinde farklı bir deneyim sunan Snarky Puppy konseri 9 Temmuz Salı akşamı Uniq Açık Hava’da gerçekleşecek, öncesinde ise sahneyi Shake Stew hareketlendirecek. Festivalin tanıdık isimlerinden Kamasi Washington 10 Temmuz Çarşamba aşkımı Volkswagen Arena’da sahne alacak. Festivalin bir diğer ağır topu, YouTube’ta başlayıp Grammy’e giden kariyeriyle Jacob Collier ise 18 Temmuz Perşembe yine Uniq Açık Hava Sahnesi’nde olacak.

Snarky Puppy | Fotoğraf: Stella K.
Snarky Puppy | Fotoğraf: Stella K.

Festivalin öne çıkan diğer etkinlikler arasında Bill Withers’a adadığı “Lean On Me” ile 3 Temmuz’da Swissotel The Bosphorus’ta José James,  5 Temmuz’da akşamı Uniq Hall’de izleyiciye keyifli bir caz akşamı yaratacak virtüöz piyanist ve besteci Aydın Esen, festival kapsamında Onur Ödülü’ne layık görülen ve 16 Temmuz akşamı Uniq Açık Hava’da izleyiciyle buluşacak olan Ömür Göksel gibi isimler yer alıyor. (Festival önerilerimi bir sonraki yazıda paylaşacağım).

Çocuk ve Caz

İstanbul Caz Festivali bu yıl bir ilke imza atıp çocuklara yönelik bir caz kitabı yayımlamaya hazırlanıyor. Caz müziği gökkuşağının yedi rengi üzerinden anlatacak olan kitapta okuma bölümünün yanı sıra bulmacalar, uygulamalı etkinlikler ve oyunlar da yer alacak. Her bölümde bir caz müzisyeninin tanıtılacağı kitapta konuyla ilişkili dinleme listeleri de olacak. Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde yayımlanan kitap festival mekanları ve anlaşmalı kitabevlerinden ücretsiz temin edilebilecek.

Bu yılki misyonları arasında çocuklara caz müziği tanıtmayı ve sevdirmeyi bulunduran İstanbul Caz Festivali, yayımlayacak olduğu kitabın yanı sıra atölyeler de düzenlemeye hazırlanıyor. Atölyeler kapsamında müzisyenler, çeşitli yaş gruplarından çocukların müziğe ilgisini arttırmak üzere onlara ritim duygularını ve yaratıcıklarını geliştirmeye yönelik çalışmalar yapacak. Ayrıca üçüncüsü düzenlenen Çocukça Bir Gün etkinliği bu yıl 13 Temmuz Cumartesi günü 14:00 itibariyle Feriye’de gerçekleşecek.

Brassist | Fotoğraf: Ilgın Eraslan Yanmaz
Brassist | Fotoğraf: Ilgın Eraslan Yanmaz

Genel satışı 13 Nisan Cumartesi günü başlayacak etkinliğin Lale Kart sahiplerine özel ön satışı ise 8 Nisan tarihinde başlıyor. Festivale dair daha fazla bilgiye festivalin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.