Yoğunluk ve heyecandan, IFW’de ilk iki günün nasıl geçtiğini anlamadık. Karaköy Antrepo 3’te şıklık, telaş, keyif; hepsi bir aradaydı! IFW’yi kısa kısa anlatmak istedim; ama bu kadarla kalmayacak merak etmeyin, çok daha detaylı bir şekilde devamı gelecek. Bakalım, IFW’de neler oluyor?

IFW ‘nin ilk günün de Karma 1′de Ayhan Yetgin’in omuz detayları ilgiyi üzerine çekti. Ama günün en şaşırtan iki ismi kuşkusuz Şafak Tokur ve Çiğdem Akın’dı. Şafak Tokur’un defilesinde; erkek modellerin başlarına takılı objeler, kıyafetlerden çok daha ön plandaydı. İlk defilesinde başı olmayan mankenlerden bu tarz bir performans sunacağı tahmin ediliyordu. Defile 3 gruba ayrılmıştı… Gündüz giyilebilir deniz gözlüklü modellerin şort ve gömlekleriyle, akşamüstüne geçişte kafalarında sazla (bu arada gerçek saz alt kısmı çıkartılmış ve telleri üzerinde duruyor!) şalvarlarla, gece giyilebilir siyah takımlı yüzlerinde çalışan saatlerle bir festival seyrettik. Tüm objelerin anlamları seyircileri düşündürdü.

Çiğdem Akın neden mi şaşırttı?

‘Ada’ temalı koleksiyonunda yok yoktu! Her yaştan modelin yanı sıra defilenin başında tüm çıplaklığı ile duran dansçılar ile finale damgasını vuran kırmızı topuklu ayakkabılı tütü etekli feminen erkek dansçının dansı noktayı koydu. Tüm doğayı tema alan defilede renkler tabii ki doğa renkleri, toprak tonlarıydı.

IFW 2’nci gün çok daha kalabalıktı!

Niyazi Erdoğan

Niyazi Erdoğan’ın kreatif yönetimini Barış Çakmakçı yaptığı defilede güçlü erkeğin kişisel tarihini izledik. Kübalı şair ve romancı Reinaldo Arenas’ın çalkantılarla dolu yıllarından ve hayata tutunma mücadelesinden esinlenen Niyazi Erdoğan, bu ilhamını rahat bir silueti vurgulayan, plaj giyimi ağırlıklı koleksiyonuna yansıttı. Defilede desenli gömlekler öne çıkıyordu; şortlar, mayolar, espadriller ve plaj aksesuarları ise bu gömleklerin tamamlayıcısıydı.

En mükemmel fikir: Deniz Kaprol defilesini baştan sona değil, sondan başa seyrettik! Şimdi “bu da ne demek?” diyebilirsiniz… Şöyle anlatayım; girişte bizi Didem Soydan’ın modern dans edasındaki karşılaması vardı. Şarkı başladı ve içeri Deniz Kaprol girip selam verdi ardından çıkan mankenler geri geri yürüyerek boy gösterdi. Yaşamın şifresi! Her şeyi geri sararak defileyi sundular. Modellerin sembolü DNA’lar yaşamın geçmişini bugüne taşıyan nesneler olduğundan benim için en anlamlı defileyi yarattılar.

Soluk almadan izlediğim 2 defile!

Simay Bülbül 

Simay Bülbül, deri materyalini gerçekten en iyi kullanan tasarımcılardan! Laser kesimin detaylarda kullanıldığı koleksiyonun renkleri pasteldi.

Özlem Kaya

Özlem Kaya’da siyah beyazın uyumunun arasında açık mavi vardı. Maviler kapitone kumaşlardan oluşuyordu.

IFW 2. günde yer alan Mehtap Elaidi ve Stüdyo Kaprol ile 3’ncü gün yarın sizlerle…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?