4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 34. İstanbul Film Festivali’nin yarışma filmleri, bölümleri ve programı dün düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

İşte ilk bakışta festivalin öne çıkanları:

poster_50x70_vapur-01

Her yıl İstanbul’a baharı yüzlerce filmle beraber getiren İstanbul Film Festivali, İKSV tarafından bu yıl 34. kez düzenleniyor. 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin 2015 programında 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filmi yer alıyor. Beyoğlu’nda Atlas ve Beyoğlu Sinemaları, Ortaköy’de Feriye Sineması ve Kadıköy’de Rexx Sineması’nın yanı sıra Fransız Kültür Merkezi ve İstanbul Modern de festival mekanları arasında; biletler ise 28 Mart Cumartesi günü satışa çıkıyor.

İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülleri, yönetmen ve yapımcı Yılmaz Atadeniz, müzisyen Cahit Berkay, oyuncu Nebahat Çehre, senarist ve yönetmen Safa Önal ile oyuncu Süleyman Turan’a takdim edilecek.

Festival programında bulunan 200’den fazla film arasından programımızı oluşturmak her zamanki gibi bir hayli zor olacağa benziyor. Biz de detaylı bir şekilde dersimize çalışmadan önce, ilk bakışta listemize eklediğimiz filmleri bir araya getirdik.

Yazının ikinci bölümünde, yeni filmlerle görüşmek üzere!

***

İstanbul Film Festivali 2015 Filmleri

Far from the Madding Crowd | Thomas Vinterberg, ABD & İngiltere

Danimarka’n sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden Thomas Vinterberg, bu kez İngilizce bir dönem filmi ve bir roman uyarlamasıyla geliyor. Thomas Hardy’nin romanından uyarlanan filmde Carey Mulligan’ın canlandırdığı Bathsheba Everdene adlı genç kızın üç erkek arasında kalış hikayesini izleyeceğiz. Matthias Schoenaerts, Michael Sheen, Tom Sturridge ve Juno Temple’ın da rol aldığı film, festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale için yarışacak 12 filmi arasında.

Inherent Vice | Paul Thomas Anderson, ABD

Boogie Nights, Magnolia ve There Will Be Blood gibi filmleriyle Amerikan sinemasının usta yönetmenleri arasındaki yerini alan Paul Thomas Anderson’ın son filmi, gecikmeli olarak 34. İstanbul Film Festivali’nde İstanbullu sinefillerle buluşuyor. Yönetmenin Thomas Pynchon’un romanından uyarladığı Inherent Vice, 1970’lerin Los Angeles’ında kaybolan eski kız arkadaşını arayan bir dedektifi merkezine alıyor. Dönemi yansıtış şekli ve Joaquin Phoenix’ten Reese Witherspoon’a, Benicio del Toro’dan Josh Brolin’e ünlü isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Kostüm Tasarımı dallarında Oscar adayı olmuştu.

Saint Laurent | Bertrand Bonello, Fransa

Geçtiğimiz yıl Fransa’da çevrilen iki Yves Saint Laurent biyografisinden birini yaz aylarında vizyonda izlemiş, daha iyi eleştiriler alan ikincinin ise yollarını gözlemiştik. Toplam 10 dalda Fransa’nın en önemli sinema ödülü César Ödülleri’ne aday gösterilen ve En İyi Kostüm Tasarımı dalında ödüle uzanan Saint Laurent, ünlü modacının yaşamının 1967-1976 yılları arasındaki en parlak dönemine odaklanıyor. Filmin başrollerinde Fransız sinemasının genç yıldızları Gaspard Ulliel, Jérémie Renier, Louis Garrel ve Léa Seydoux yer alıyor.

Taxi | Jafar Panahi, İran

2015’in ilk önemli festivali Berlinale’nin büyük ödülü Altın Ayı’yı kazanan Jafar Panahi filmi Taxi de 34. İstanbul Film Festivali’nin programında. Tahran sokaklarındaki bir taksi şoförünün bir gününe odaklanan film dışında festivalin programında, farklı bölümlerde Berlin Film Festivali’nden ödülle dönmüş birçok film yer alıyor.

Belye nochi pochtalona Alekseya Trypitsyna | Andrey Konchalovsky, Rusya

Geçtiğimiz Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan (En İyi Yönetmen) ile ödüllendirileen Konchalovsky’nin filmi, anakaraya ulaşmak için bir gölü geçmenin zorunlu olduğu, dış dünya ile tek bağlantısı bir postacı olan bir Rus kasabasını konu alıyor. Postacının Beyaz Geceleri, Rusya’daki gerçek bir kasabada, kasabanın gerçek sakinleriyle çekilmiş.

The Riot Club | Lone Scherfig, İngiltere

Italiensk for begyndere ve An Education gibi filmleriyle tanıyıp sevdiğimiz Danimarkalı yönetmen Lone Scherfig, bu kez bizleri Oxford Üniverstisi’ne götürüyor. Laura Wade’in tiyatro oyunundan yine kendisi tarafından uyarlanan ve Sam Claflin, Max Irons ve Douglas Booth gibi yıldızı son dönemde parlayan İngiliz oyuncuları bir araya getiren film, Oxford’un kötü nam salmış kulübü The Riot Club’a dahil olan iki yeni öğrencinin yaşadıklarını anlatıyor.

Party Girl | Maria Amachoukeli, Claire Burger & Samuel Thelis, Fransa

Geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nde festivalin ilk-filmlere verilen ödülü Altın Kamera’nın sahibi olan filmi Franız yapımı “Party Girl” olmuştu. Üç yönetmenin ortak çalışması, işini bırakarak evlenmeye karar veren bir gece kulübü hostesini merkezine alıyor.

Citizenfour | Laura Poitras, Almanya & ABD

2014 sinemasının en heyecan verici yapımlarından ve en başarılı aksiyon filmlerinden birinin bir belgesel olduğuna inanmakta zorlanıyorsanız, bu filmi merakla beklediğinizi biliyoruz. En İyi Belgesel Film Oscar ödülünün bu yılki sahibi, ABD yakın tarihinin en etkileyici olaylarından birini anlatıyor: Basına sızdırdığı belgelerle NSA’in yasadışı faaliyetlerini belgeleyen “CITIZENFOUR” kod adlı Edward Snowden ile tanışacağımız belgesel, Snowden’ın iletişime geçtiği o gazetecinin ta kendisi, Laura Poitras tarafından çekilmiş.

It Follows | David Robert Mitchell, ABD

İlk kez Cannes Film Festivali’nde gösterilen ve dünyadaki birçok film festivalinde binlerce insanı korkutan It Follows, bir cinsel ilişki sonrası tanımlanamayan bir güç tarafından lanetlenen 19 yaşındaki Jay’in kabus dolu hikayesini konu alıyor.

Yılanların Öcü | Metin Erksan, Türkiye

Sekiz yıl önce Groupama ve İstanbul Film Festivali işbirliğiyle başlayan ve bugüne kadar Selvi Boylum Al Yazmalım, Gurbet Kuşları, Muhsin Bey ve Vurun Kahpeye gibi Türk sineması klasiklerinin restore edilip festival programına dahil edilmesini sağlayan proje bu yıl da sürüyor. Bu yılın filmi, 1962 yapımı Yılanların Öcü. Başrollerini Fikret Hakan, Nurhan Nur, Aliye Rona, Kadir Savun, Şadiye Arcıman ve Erol Taş’ın paylaştığı filmi yenilenmiş kopyasıyla izleme fırsatını kaçırmayın.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN