İstanbul kültür-sanat yaşamının önemli etkinliklerinden haberler ve detaylar gelmeye devam ediyor. 16-26 Şubat tarihleri arasında takvimimizi sinemayla dolduracak !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali yaklaşırken, nisan ayında gerçekleşecek 36. İstanbul Film Festivali’nden de programla ilgili ipuçları gelmeye başladı!

Programdan Tüyolar

Personal-Shopper

Personal Shopper

5-16 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleşeceği duyurulan 36. İstanbul Film Festivali’nde bu yıl 20’den fazla bölümde 200’den fazla film gösterilecek. Hit filmler, belgeseller, yerli ve yabancı yapımlar, genç yönetmenlerin ilk filmleri, usta sinemacıların yeni filmleri ve daha fazlasının bulunacağı programdan bazı filmler açıklandı bile: Olivier Assayas‘ın Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan son filmi, Kristen Stewart‘lı Personal Shopper, Şilili usta Alejandro Jodorowsky‘den Endless Poetry, Avusturyalı sıradışı yönetmen Ulrich Siedl‘dan Safari, Ben Wheatley‘in Brie Larson, Armie Hammer, Sam Riley, Cillian Murphy gibi isimleri bir araya getiren filmi Free Fire, Fiona Gordon – Dominique Abel ikilisinden Lost in Paris. David Lynch‘in unutulmaz filmi, 2001 yapımı Mulholland Drive da yepyeni kopyasıyla, özel bir gösterimle festival programında yer alacak.

django

Django

9 Şubat’ta başlayacak Berlin Film Festivali’nde prömiyeri yapılacak, sezonun merak uyandıran birçok yapımı da 36. İstanbul Film Fesrtivali’nin programına dahil edildi: Berlin’de açılış filmi olarak gösterilecek ve adını gypsy swing’in babası olarak anılan Django Reinhardt’tan alan Django, Altın Ayı için yarışan On the Beach at Night Alone (Hong Sang-soo) ile Return to Montauk (Volker Schlöndorff), Berlin’de yarışma dışı gösterilen, Midwife (Martin Provost), Berlin’de özel bir gösterimi yapılacak Young Karl Marx (Raoul Peck) ve Panorama Belgeseller bölümü filmlerinden I Am Not Your Negro (Raoul Peck) ile Politics, Instructions Manual (Fernando Léon de Aranoa).

 

Türk Klasikleri, Yeniden!

anayurt_00

Anayurt Oteli (1987)

İstanbul Film Festivali’nin Groupama işbirliğiyle on yıldır sürdürdüğü projesi Türk Klasikleri Yeniden kapsamında bu yıl restore edilecek filmi, Ömer Kavur‘un ünlü Yusuf Atılgan romanından uyarladığı, 1987 yapımı Anayurt Oteli olarak belirlendi. 30 yıl sonra, yepyeni kopyasıyla beyazperdede izleme fırsatı bulacağımız bu klasiğin özel gösterimini ve filmin yapım ekibi ve oyuncu kadrosundan isimlerle buluşacacağımız geceyi heyecan ve merakla bekliyoruz!

 

Sinema Onur Ödülleri 2017

mithat_alam

Mithat Alam

İstanbul Film Festivali’nin ülkemiz sinemasına uzun yıllar gönül ve emek veren isimlere takdim ettiği Sinema Onur Ödülleri‘nin bu yılki sahipleri de belirlendi. 36. İstanbul Film Festivali’nin açılış töreninde sahnede göreceğimiz isimler senarist ve yönetmen Barış Pirhasan, oyuncu Macit Koper, oyuncu Selma Güneri ve görüntü yönetmeni Çetin Tunca. 2016’nın bizden aldığı değerli isimlerden olan eğitmen ve sinefil Mithat Alam ise Sinema Emek Ödülü ile onurlandırılacak ve anılacak.

 

Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi

taylanbrothers(c)muhsin

Taylan Biraderler

Festivalin birçok dünya ve Türkiye prömiyerinin de yer bulduğu Altın Lale Ulusal Yarışması’nda yarışacak filmleri değerlendirecek jüri de belirlendi. Jüri başkanlığını Taylan Biraderler (Yağmur Taylan & Durul Taylan) üstlenirken, jürinin geri kalanı oyuncu Nejat İşler, roman, öykü ve tiyatro yazarı Sema Kaygusuz, görüntü yönetmeni Emre Erkmen ve kurgucu Çiçek Kahraman‘dan oluşacak. 36. İstanbul Film Festivali, Altın Lale Ulusal Yarışması ve Altın Lale Uluslararası Yarışması‘nın yanı sıra Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘na ev sahipliği yapacak.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN