5-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 33. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal ve Uluslararası Altın Lale ile Sinemada İnsan Hakları yarışma bölümlerinin ödüllerini kazanan film ve sanatçılar, festivalin 19 Nisan Cumartesi gecesi gerçekleşen kapanış töreninde açıklandı!

Norveçli yönetmen Eskil Vogt, ilk filmi "Blind" ile 33. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma Altın Lale ödülünün sahibi oldu.

Norveçli yönetmen Eskil Vogt, ilk filmi “Blind” ile 33. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma Altın Lale ödülünün sahibi oldu.

33. İstanbul Film Festivali’nin Asghar Farhadi’nin jüri başkanı olduğu Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale’nin sahibi olan film, Eskil Vogt’un yönettiği Norveç yapımı Blind oldu. Bu seçimi “Bu film, başkarakteri görme duyusunu kaybederken, algılanan görüntülerin kendi ürettiğimiz hayaletler ve güvensizliklerden ibaret bir dünyaya nasıl dönüştüğünü gösteriyor. Bu filmdeki hem yaratıcı hem de ustalıklı çalışmayı övgüye değer bulduk.” motivasyonuyla açıklayan jüri, Jüri Özel Ödülü’nü ise Papusza adlı Polonya yapımı filme verdi. Eleştirmenlerin seçimi, FIPRESCI Ödülü’nün sahibi İngiltere yapımı 20.000 Days on Earth; halkın seçimi, Radikal Halk Ödülü’nün sahibi ise Xavier Dolan’ın Tom à la ferme adlı filmi oldu. Festivalin diğer uluslararası yarışması olan Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda Avrupa Konseyi’nin “FACE” ödülü, bu yıl Kamboçya’ya ilk Oscar adaylığını getirmiş olan animasyon-belgesel L’image manquente‘e layık görüldü.

33. İstanbul Film Festivali'nde Ulusal Yarışma Altın Lale ödülü, Tayfun Pirselimoğlu'nun "Ben O Değilim" filmine verildi.

33. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma Altın Lale ödülü, Tayfun Pirselimoğlu’nun “Ben O Değilim” filmine verildi.

Festivalin birçok dalda ödül dağıtılan Ulusal Yarışma bölümünde ise Tayfun Pirselimoğlu’nun “Ben O Değilim” adlı yeni filmi, En İyi Film (Altın Lale), En İyi Senaryo ve En İyi Müzik ödüllerini kazanarak öne çıktı. İşte birçoğunu yakında vizyonda izleme şansı da bulacağımız, festivalin yerli yapımlarından öne çıkanlar:

***

2014’te Türkiye Sineması

Ben O Değilim (Yön. Tayfun Pirselimoğlu)

2011′deki 30. İstanbul Film Festivali’nde de “Saç” filmi ile Altın Lale’yi kazanan Tayfun Pirselimoğlu, “Ben O Değilim” ile kimlik değiştirmeye çalışan bir adamın hikayesini anlattı bu yıl. Film, başrol oyuncusu Ercan Kesal’ın performansıyla da çok konuşuldu. “Ben O Değilim”, Tayfun Pirselimoğlu’nun Rıza-Pus-Saç filmlerinden oluşan “Vicdan ve Ölüm” üçlemesinin ardından çektiği ilk filmi.

 

İtirazım Var (Yön. Onur Ünlü)

Oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip, kendine has üslubu ve mizahıyla dikkat çeken yaratıcı yönetmen Onur Ünlü’nün filmi de festivalden iki ödülle ayrıldı. Geçtiğimiz yılki festivalde “Sen Aydınlatırsın Geceyi” filmiyle Altın Lale’nin sahibi olan Onur Ünlü’nün yeni filmi, son günlerde politik sebeplerle verildiği düşünülen 18 yaş sınırı nedeniyle gündemde. Şu an Başka Sinema salonlarında izleyebileceğiniz “İtirazım Var”, kendisini bir cinayet soruşturmasının içinde bulan bir imamın hikayesini anlatıyor. Filmde Serkan Keskin’e Öner Erkan, Osman Sonant, Serdar Orçin, Hazal Kaya, Umut Kurt, Özgür Çevik ve Büşra Pekin eşlik ediyor.

 

He Bû Tune Buû | Bir Varmış Bir Yokmuş (Yön. Kazım Öz)

Film eleştirmenlerinin Ulusal Yarışma’daki seçimi, “bir sömürü zincirini ve bu zincirin arkasındaki ekonomik, sosyal ve siyasal yönleri incelikli bir şekilde beyazperdeye yansıttığı; bu dramatik sürece dahil olan insanlara şefkatli bakışı için” Kazım Öz’ün filmi oldu. Film, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarına odaklanıyor.

 

Were Dengê Min | Sesime Gel (Yön. Hüseyin Karabey)

Festivalden üç ödülle ayrılan ikinci yapım, Hüseyin Karabey’in “Sesime Gel”i oldu. Sinema yazarları, filme Cineuropa.org ödülünün; “olağanüstü çizilmiş sinemasal çerçevesi ve anlatı yapısı; amatör oyuncuların canlandırdığı sempatik karakterleriyle ciddi sosyo-politik konuları ele alırken insani değerlerimizi güçlü bir şekilde öne çıkartıp devlet mekanizmasının insanlık dışı uygulamalarını evrensel bir düzeyde ve şiddetle kınadığı için” verildiğini açıkladı.

 

Ayhan Hanım (Yön. Levent Semerci)

“Nefes: Vatan Sağolsun” filmi ile büyük başarı elde eden Levent Semerci’nin bu yılki filmi “Ayhan Hanım”, festivalde Vahide Perçin’in performansıyla konuşuldu. 12 Eylül döneminde geçen filmde Perçin, dönemin politik olaylarından uzak durmaya çalışsa da oğullarını bundan alıkoyamayan bir anneyi canlandırıyor.

 

Silsile (Yön. Ozan Açıktan)

Geçtiğimiz ay vizyonda izlediğimiz “Silsile” karanlık ve sıcak bir yaz gecesinde üç kişinin sırlarını açığa çıkarıyor, ilişkilerini sorguluyordu. Bu karanlık atmosferi iyi görüntülerle yansıtmayı başaran Ahmet Sesigürgil’in kamerası da gecenin ödüllendirilenlerinden oldu.

 

Şarkı Söyleyen Kadınlar (Yön. Reha Erdem)

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışan filmlerden, festival öncesinde izlediklerimizden bir diğeri ise Reha Erdem’in “Şarkı Söyleyen Kadınlar” filmiydi. Film olumsuz eleştiriler alsa da, Reha Erdem’in kurgu masasında her zamanki gibi kaliteli bir iş çıkardığına herkes hemfikir. İstanbul’un Adalar’ında, postapokaliptik bir atmosferde geçen filmde Binnur Kaya, Philip Arditti, Kevork Malikyan, Deniz Hasgüler, Vedat Erincin ve Aylin Aslım rol alıyor.

 

Nergis Hanım (Yön. Görkem Şarkan)

İki yıl önce kaybettiğimiz genç ve başarılı yönetmen Seyfi Teoman’ın anısına bu yıl ikinci kez verilen ve CMYLMZ Fikirsanat’ın üstlendiği En İyi İlk Film ödülü, “Nergis Hanım”ın oldu. Festival’in Yeni Türk Sineması bölümünde gösterilen film, Alzheimer hastalığının gölgesinde geçen bir anne-oğul ilişkisini konu alıyor.

 

Trans X İstanbul (Yön. Maria Binder)

Festivalin Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda Özel Mansiyon ödülü de bir yerli yapımın oldu. Jüri bu kararı, “çağdaş toplumlarda transların durumuna tutku dolu, şahsi ve samimi bir bakışla yaklaşması; toplum dışına itilme ve yoksunluk, çoğu zaman seks işçiliğine yol açarken, her tür ayrımcılığın durdurulmasına yönelik ve bu konuda farkındalık yaratmak üzere bir çağrı işlevi görmesi” şeklinde açıkladı.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN