33. İstanbul Film Festivali programı, bugün gerçekleşen basın toplantısıyla açıklandı!
Programın öne çıkan filmlerini ve festivalle ilgili önemli bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

IMG_8697

33. İstanbul Film Festivali Hakkında Önemli Bilgiler

33. İstanbul Film Festivali, 05-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek ve festival kapsamında 200’den fazla filmin gösterimi yapılacak. Gösterimler, Beyoğlu’nda Atlas ve Beyoğlu, Ortaköy’de Feriye, Kadıköy’de Rexx ve Nişantaşı’nda City’s Citylife sinemalarında ve İstanbul Modern ile Pera Müzesi’nin sinema salonlarında gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıldan farklı olarak bu yıl Atlas Sineması’nın tüm salonları kullanılacak. 16 TL (tam) ve 11 TL (indirimli) olan bilet fiyatları, hafta içi gündüz seanslarında 6 TL olacak. Akbank Galaları bölümündeki filmlerin ilk gösterimlerinin biletleri ise 20 TL.

33. İstanbul Film Festivali’nin Onur Ödülleri, senarist Umur Bugay, oyuncu Sevda Ferdağ, yapımcı Abdurrahman Keskiner, oyuncu Eşref Kolçak, müzisyen Atilla Özdemiroğlu ve yönetmen, senarist ve yapımcı İrfan Tözüm’e takdim edilirken, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda’ya verilecek.

Festival kapsamında Altın Lale Uluslararası Yarışma, Altın Lale Ulusal Yarışma ve Sinemada İnsan Hakları Yarışma bölümlerinde toplam 32 film yarışacak. Jüri başkanları Asghar Farhadi (uluslararası), Derviş Zaim (ulusal) ve Atiq Rahimi (insan hakları) olacak.

Festival biletleri 22 Mart Cumartesi günü genel satışa çıkacak.

33. İstanbul Film Festivali Programı 

Akbank Galaları

GHB_6852 20130121.CR2

Festivalin en çok ilgi gören filmlerinin yer aldığı Akbank Galaları bölümünde bu yıl 9 film yer alıyor. Bu filmler arasında öne çıkan, tabii ki Wes Anderson’ın Berlin Film Festivali’ni açan “The Grand Budapest Hotel”i. Bu filmin yanı sıra En İyi Film dalında Oscar adayı “Philomena”, 2. Dünya Savaşı draması “The Book Thief”, kostümleriyle dikkat çeken “The Invisible Woman”, Roman Polanski’den “La Vénus à la fourrure”, Cédric Klapisch’den “Casse-tête chinois”, Denis Villeneuve’den “Prisoners” ve “Enemy” ve Fred Schepisi’den “Words and Pictures”ın gösterimleri de galalar arasında yer alıyor.

Zaten Kaçırmazsınız: The Grand Budapest Hotel (Wes Anderson) | Kaçırmayın: Casse-tête chinois (Cédric Klapisch)

Yarışma Bölümleri

Tom-à-la-ferme-2-e1384615384570

Festivalin ulusal ve uluslararası yarışma bölümleri, ilk bakışta beni geçtiğimiz yıla göre daha fazla çekti açıkçası. Uluslararası yarışmada Altın Lale için yarışan 12 film arasında Xavier Dolan’ın merakla beklenen dördüncü filmi “Tom à la ferme”, Fransa’nın sinema ödülleri César’ları silip süpüren “Les garçons et Guillaume á table!” ve geçtiğimiz yıl “What Richard Did” ile Altın Lale’yi kazanan Lenny Abrahamson’un yeni filmi “Frank” de yer alıyor. Sinemada İnsan Hakları yarışmasında ise En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı olarak herkesi şaşırtan animasyon-belgesel Kamboçya filmi “L’image manquante” dahil 10 film var.

Zaten Kaçırmazsınız: Tom à la ferme (Xavier Dolan), L’image manquante (Rithy Panh) | Kaçırmayın: Blind (Eskil Vogt), Les garçons et Guillaume á table! (Guillaume Gallienne)

_MG_7684

Ulusal yarışmada ise 10 film yarışıyor. Diğer yandan Yarışma Dışı, Yeni Türkiye Sineması ve Belgeseller bölümlerini ekleyince, festivalin Türkiye Sineması bölümlerinde gösterilecek film sayısı 35’e ulaşıyor. Altın Lale için yarışan filmler arasında Reha Erdem, Onur Ünlü, Tayfun Pirselimoğlu, Hüseyin Karabey gibi yönetmenlerin yeni filmleri var.

Zaten Kaçırmazsınız: İtirazım Var (Onur Ünlü) | Kaçırmayın: (Eğer Başka Sinema’da kaçırdıysanız) Kusursuzlar (Ramin Matin), Daire (Atıl İnaç)

Ustalar, Dünya Festivallerinden, Yeni Bir Bakış

The-Zero-Theorem-1

Festivalin sevilen bölümlerinde usta yönetmenlerle yeniden buluşabilir, geçtiğimiz yıl dünya festivallerinde öne çıkan yapımları yakalayabilir ve yeni yönetmenlerle tanışabilirsiniz. Ustalar bölümünün yönetmenleri arasında bu yıl, Atom Egoyan’dan Terry Gilliam’a, Andrzej Wajda’dan Lars von Trier’e 10 isim var. Lars von Trier’in Türkiye’deki ticari gösterimi yasaklanan, !f İstanbul programında da yer alan “Nymphomaniac I -II” özel gösterimleri son anda programa eklenirken; çok yakın bir zamanda kaybettiğimiz Alain Resnais’nin son filmi “Aimer, Boire et Chanter” ne yazık ki “Anılarına” bölümüne taşınmış. Dünya Festivalleri bölümünde Berlin’de Altın Ayı kazanan Çin yapımı “Bai ri yan huo” (Black Coal, Thin Ice) da yer alıyor.

Zaten Kaçırmazsınız: The Zero Theorem (Terry Gilliam), Bai ri yan huo (Diao Yinan), Nymphomaniac I-II (Lars von Trier) | Kaçırmayın: Devil’s Knot (Atom Egoyan), Ida (Pawel Pawlikowski)

NTV Belgesel Kuşağı

3

Festivalin gerçekleri yüzümüze yüzümüze vuran bölümünde 18 belgesel gösterilecek bu yıl. Muhtemelen, Oscar sahibi olan “20 Feet from Stardom” ilginin odağı olacaktır fakat programda anlatıcıları arasında Philip Seymour Hoffman, Edward Norton, Martin Sheen, Danny DeVito gibi isimlerin yer aldığı J.D. Salinger belgeseli “Salinger”, ünlü sporu Lance Armstrong’un yükseliş ve düşüşünü konu alan “The Armstrong Lie”  gibi yapımlar da yer alıyor. Gerçeklerle yüzleşmek için programınıza bu bölümden birkaç film eklemeyi de ihmal etmeyin.

Zaten Kaçırmazsınız: 20 Feet from Stardom, The Armstorng Lie | Kaçırmayın: Salinger, Das Grosse Museum

Diğer Bölümler

000038.2771.StrangerbytheLake_still3_PierreDeladonchamps_ChristophePaou__byStrandReleasing_2013-11-27_11-38-49AM

Festivalin diğer bölümleri arasında komedi filmlerine ayrılan Antidepresan, çoğunlukla LGBT filmlerden oluşan Nerdesin Aşkım?, yeniliklere açık olanlar için Mayınlı Bölge, korkmak isteyenlere Geceyarısı Çılgınlığı, 6 filmden oluşan bir Aleksey German seçkisi bulunuyor. Ayrıca Türk sinemasının 100. yılı için özel olarak hazırlanan, farklı dönemlere ait olsalar da ortak bir noktaları olduğu için eşleştirilen 19 çift filmden oluşan Bu İkiliye Dikkat de dikkat çekici… Diğer yandan, benim gibi, daha geniş bir Polonya sineması seçkisi bekleyenlere kötü bir haberim var: Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yılı nedeniyle festivalde yer alan özel bölüm, Polonya Deneysel Canlandırma Sineması Antolojisi olmuş.

Zaten Kaçırmazsınız: L’inconnu du lac (Alain Guiraudie), Lawrence of Arabia (David Lean), Aimer Boire et Chanter (Alain Resnais)| Kaçırmayın: Vi är bäst! (Lukas Moodysson), Child of God (James Franco), Club Sándwich (Fernando Eimbcke)

Tüm bu yazdıklarım, ilk bakışta göze çarpan bilgiler ve öneriler. Biletler satışa çıkana kadar programdaki 200’ü aşkın filmi detaylı incelemek için vaktimiz olacak. Şimdiden herkese iyi seyirler!

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN