Bu şehri seviyoruz. Peki yakından tanımak için ne kadar çaba sarf ediyoruz? Hazır 36. İstanbul Kitap Fuarı da şehre uğramışken, İstanbul’u daha iyi tanımamızı, öğrenmemizi ve anlamamızı sağlayacak 10 kitabı bir araya getirdik.

İşte farklı gözlerle şehre bakan, İstanbul ve tarihini farklı yaklaşımlarla inceleyen İstanbul hakkındaki kitaplar:

İstanbul’u okuduktan sonra etrafınızdaki tarihi gezerek de keşfetmek isterseniz İstanbul’un Tarihi Apartmanları ve Beyoğlu’nun Tarihi Pasajları listelerimize göz atmanızı öneriyoruz.

36. İstanbul Kitap Fuarı ziyaretiniz için İstanbul kitapları dışında da önerilere ihtiyacınız varsa bu yazımıza tıklayın.

***

İstanbul Kitapları

Ne Demek İstanbul; Bebek, Niye Bebek!?. | Önder Şenyapılı

Konstantinopolis, İstanpoli, İstanmbol, İstambol, İstanbul… İstanbul’un adının nereden geldiği, kökeninin ne olduğuna dair hikâyeler, rivayetler ya da tarihi kaynaklardan birine bir şekilde hepimiz denk gelmişizdir. Bu konuda bile kesin bir bilgi bulmak zorken, şehirdeki tüm semt ve mahalle isimlerinin kökenini merak edenlerdenseniz bu kitap tam size göre! Sadece başlığıyla bile gönülleri fetheden bu kitap, detaylı bir araştırmayla İstanbul’a dair birçok yer isminin kaynağını açıklığa kavuşturuyor. 

 

Taksim’den Tünel’e Adım Adım Beyoğlu | Turgay Tuna

Zamanının çoğunu İstiklal Caddesi ve çevresindeki sokaklarda geçirenlerden, İstiklal Caddesi’nin -çok değil- 5-10 yıl önceki halini özleyenlerdenseniz bu kitap size ilaç gibi gelecek, alıp farklı dönemlere götürecek. Bir sayfada kendinizi Osmanlı döneminde, bir sayfada kendinizi 60’lı yıllarda, bir sayfada kendinizi 90’lı yıllarda bulacaksınız. Taksim Meydanı’ndan Tünel’e kadar olan yarım saatlik bir yürüyüşte karşınıza çıkabilecek her türlü binanın ne olduğu konusunda aydınlatmakla kalmayacak “Taksim’den Tünel’e Adım Adım Beyoğlu”, aynı zamanda artık orada olmayan binaları da hayal etmenizi sağlayacak.

 

Yazarların İstanbul’u | Çeşitli Yazarlar

İstanbul’u İstanbullu yazarların sözcükleriyle okumak gibisi var mı? Farklı tür ve alanlarda eserler vermiş usta kalemler bu kolektif çalışmada bir araya geliyor ve kendi gözlerinden İstanbul’u anlatıyor: İlber Ortaylı, Sunay Akın, Ahmet Ümit, Buket Uzuner, Emre Kongar, Ara Güler, Çetin Altan, Aydın Boysan, Muazzez İlmiye Çığ ve Hıfzı Topuz bunlardan sadece birkaçı…

 

Ayvazovski’nin İstanbul’u | Çeşitli Yazarlar

İstanbul’u en iyi ressam kimdir diye sorsalar, sanatla biraz içli dışlı olan herkes tek bir cevap verecektir büyük ihtimalle: Çağının en önemli ressamlarından, Osmanlı Sarayı’nın vazgeçilmezlerinden İvan Ayvazovski’nin resimleri üzerinden bu şehri anlatan kitapta ressamı, eserleri ve İstanbulla olan ilişkisini farklı sanat tarihçileri ve yazarlar yorumluyor.

 

Efsaneler Kenti İstanbul | Refik Durbaş

Küçük-büyük herkesin ilgisini çekecek bu kitapta şehrin efsaneleri var. Kurulduğu tarih öncesi yıllardan günümüze kadar farklı efsane ve söylencelerle renklenen İstanbul’da Bizans’taki su kaynaklarıyla ilgili efsanelerden, İstanbul’un fethi sırasında gerçekleşen olağanüstü olaylara, tılsımlardan kehanetlere birçok merak uyandıran hikâye var. Üstelik bunlar, Burcu Yılmaz’ın çizim ve resimleriyle daha da ilgi çekici hale geliyor.

İstanbul’dan Sayfalar | İlber Ortaylı

İstanbul’un tarihini İlber Ortaylı’dan daha iyi kim anlatabilir bilemiyoruz. Sayfalarını çevirdikçe Sultanahmet’ten Beyazıt’a, Pera’dan Balat’a, Eyüp’ten Taksim’e İstanbul’u karış karış gezmiş kadar olacağınız bu kitapta Ortaylı, etkileyici dili ve anlatımıyla, zaten etkileyici olan şehri daha da güzel hale getiriyor.

 

İstanbul’da Yaşama Sanatı | Haluk Dursun

İstanbul’da yaşamak sizce de icrası zor bir sanat değil mi? Tarih boyunca imparatorluklara ev sahipliği yapmış, doğası ve kültürüyle her ziyaretçisini şaşırtan bu şehirde yaşamak gerçekten de belli yetenekler, kıvrak bir zeka, biraz da sabır gerektiriyor çünkü. İşte bu kitap, “ele geçmezse eğer sevdiğimiz, çare ne; eldekini sevmeliyiz” diyor ve İstanbul’u olduğu gibi tanımaya, yeniden keşfetmeye, bu sanatın inceliklerini öğrenmeye davet ediyor.

 

İstanbul Çeşitlemeleri | Rupert Wilbrandt

Biraz da yabancıların İstanbul’unu keşfedelim: İstanbul Çeşitlemeleri, adından da anlaşılabileceği gibi İstanbul hakkında birçok şeyi bir araya getiriyor: Bu bir gezi rehberi, aynı zamanda içinde efsanelerin, fıkraların ve yemek tariflerinin olduğu bir kaynak, diğer yandan bir tarih ve felsefe kitabı. Bu şehirde her gün yanından geçip gittiğimiz onlarca detayın, bir yabancının merakını beslemesi sonucu ortaya çıkan bir derleme bu…

 

Galata, Pera, Beyoğlu: Bir Biyografi | Brendan Freely – John Freely

1960 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi’nde astronomi ve tarih dersleri vermiş akademisyen John Freely’nin bu kitabı hem bir biyografi hem bir gezi kitabı hem de bir tarihi kaynak niteliğinde. İstanbul’a dair kitapların hep tarihi yarımadaya odaklandığından şikayet eden yazar, Galata, Pera ve Beyoğlu’nu mafyasından fahişelerine, bankerlerinden sosyetesine farklı katmanlarıyla inceliyor.

 

Şehrin Sesleri – İstanbul’dan İnsan Manzaraları | Bernard Bouwman

Şehrin seslerini dinleyen, insanlarıyla tanışan bir diğer yabancı ise Bouwman. Yazar “Birçok Türk dostuma da daha meraklı olmalarını önermek istiyorum. Ait olduğunuz gruptan dışarı çıkın, kendinizden tamamen farklı kişilerle görüşün, kim bilir neler keşfedeceksiniz.” diyor.

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?