İstanbul’u çok seviyoruz. Peki onu yakından tanımak için ne kadar çaba sarf ediyoruz? İstanbul’u daha iyi tanımanızı, öğrenmenizi ve anlamanızı sağlayacak 10 kitabı bir araya getirdik. Gelin, başlayalım.

İşte İstanbul hakkında; ona farklı gözlerle bakan, şehrin kendisini ve tarihini farklı yaklaşımlarla inceleyen kitaplar:

Ne Demek İstanbul; Bebek, Niye Bebek!?. | Önder Şenyapılı

istanbul kitaplari – senyapili

Konstantinopolis, İstanpoli, İstanmbol, İstambol, İstanbul… İstanbul’un adının nereden geldiğine ve kökeninin ne olduğuna dair hikâyelere, rivayetlere ya da tarihi kaynaklardan birine bir şekilde hepimiz denk gelmişizdir. Bu konuda bile kesin bir bilgi bulmak zorken, şehirdeki tüm semt ve mahalle isimlerinin kökenini merak edenlerdenseniz bu kitap tam size göre! Sadece başlığıyla bile gönülleri fetheden bu kitap, detaylı bir araştırmayla İstanbul’a dair birçok yer isminin kaynağını açıklığa kavuşturuyor. 

Kitabı satın almak için tıklayın.

Taksim’den Tünel’e Adım Adım Beyoğlu | Turgay Tuna

istanbul kitaplari – tuna
Taksim’den Tünel’e Adım Adım Beyoğlu | Turgay Tuna

Zamanının çoğunu İstiklal Caddesi ve çevresindeki sokaklarda geçirenlerden ve İstiklal Caddesi’nin -çok değil- 5-10 yıl önceki halini özleyenlerdenseniz bu kitap size ilaç gibi gelecek, sizi alıp farklı dönemlere götürecek. Kitabın bir sayfasında kendinizi Osmanlı Dönemi’nde, bir sayfasında 60’lı yıllarda, bir sayfasında ise 90’lı yıllarda bulacaksınız. Taksim Meydanı’ndan Tünel’e kadar yapılan yarım saatlik bir yürüyüşte karşınıza çıkabilecek her türlü binanın ne binası olduğu konusunda sizi aydınlatmakla kalmayacak “Taksim’den Tünel’e Adım Adım Beyoğlu”, aynı zamanda artık orada olmayan binaları da hayal etmenizi sağlayacak.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Yazarların İstanbul’u | Çeşitli Yazarlar

istanbul kitaplari – kolektif
Yazarların İstanbul’u

İstanbul’u İstanbullu yazarların sözcükleriyle okumak gibisi var mı? Farklı tür ve alanlarda eserler vermiş usta kalemler bu kolektif çalışmada bir araya geliyor ve İstanbul’u kendi gözlerinden anlatıyor: İlber Ortaylı, Sunay Akın, Ahmet Ümit, Buket Uzuner, Emre Kongar, Ara Güler, Çetin Altan, Aydın Boysan, Muazzez İlmiye Çığ ve Hıfzı Topuz bunlardan sadece birkaçı…

Kitabı satın almak için tıklayın.

Ayvazovski’nin İstanbul’u | Çeşitli Yazarlar

istanbul kitaplari – kolektif 2
Ayvazovski’nin İstanbul’u

İstanbul’u en iyi kim resmeder diye sorsalar, sanatla biraz içli dışlı olan herkes tek bir cevap verecektir büyük ihtimalle: İvan Ayvazovski. Kitapta İstanbul, çağının en önemli ressamlarından ve Osmanlı Sarayı’nın vazgeçilmezlerinden Ayvazovski’nin resimleri üzerinden anlatılıyor. Farklı sanat tarihçileri ve yazarlar; Ayvazovski’yi, eserlerini ve ressamın İstanbul’la olan ilişkisini yorumluyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Efsaneler Kenti İstanbul | Refik Durbaş

istanbul kitaplari – durbas
Efsaneler Kenti İstanbul | Refik Durbaş

Küçük-büyük herkesin ilgisini çekecek bu kitapta şehrin çok sayıda efsanesi yer alıyor. Kurulduğu tarih öncesi yıllardan günümüze kadar farklı efsane ve söylencelerle renklenen İstanbul; Bizans’taki su kaynaklarıyla ilgili efsanelerden, İstanbul’un fethi sırasında gerçekleşen olağanüstü olaylara, tılsımlardan kehanetlere birçok merak uyandıran hikâye ile dolu. Üstelik hepsi bu kitapta Burcu Yılmaz’ın çizimleri ve resimleriyle daha da ilgi çekici hale geliyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

İstanbul’dan Sayfalar | İlber Ortaylı

istanbul kitaplari – ortayli
İstanbul’dan Sayfalar | İlber Ortaylı

İstanbul’un tarihini İlber Ortaylı’dan daha iyi kim anlatabilir bilemiyoruz. Sayfalarını çevirdikçe Sultanahmet’ten Beyazıt’a, Pera’dan Balat’a, Eyüp’ten Taksim’e İstanbul’u karış karış gezmiş kadar olacağınız bu kitapta Ortaylı, etkileyici dili ve anlatımıyla, zaten etkileyici olan şehri daha da güzel hale getiriyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

İstanbul’da Yaşama Sanatı | Haluk Dursun

istanbul kitaplari – dursun
İstanbul’da Yaşama Sanatı | Haluk Dursun

İstanbul’da yaşamak sizce de icrası zor bir sanat değil mi? Tarih boyunca imparatorluklara ev sahipliği yapmış, doğası ve kültürüyle her ziyaretçisini şaşırtan bu şehirde yaşamak gerçekten de belli yetenekler, kıvrak bir zeka, biraz da sabır gerektiriyor. İşte bu kitap, “ele geçmezse eğer sevdiğimiz, çare ne; eldekini sevmeliyiz” diyor ve sizleri İstanbul’u olduğu gibi tanımaya, yeniden keşfetmeye, bu sanatın inceliklerini öğrenmeye davet ediyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

İstanbul Çeşitlemeleri | Rupert Wilbrandt

istanbul kitaplari – wilbrandt
İstanbul Çeşitlemeleri | Rupert Wilbrandt

Biraz da yabancıların İstanbul’unu keşfedelim: “İstanbul Çeşitlemeleri”, adından da anlaşılabileceği gibi İstanbul hakkında birçok şeyi bir araya getiriyor. Bu kitap hem bir gezi rehberi, hem içinde efsanelerin, fıkraların ve yemek tariflerinin olduğu bir kaynak, hem de bir tarih ve felsefe kitabı. Kitabı İstanbul’da her gün yanından geçip gittiğimiz onlarca detayın bir yabancının merakını beslemesi sonucu ortaya çıkan bir derleme olarak da tanımlayabiliriz.

Kitabı satın almak için tıklayın.

Galata, Pera, Beyoğlu: Bir Biyografi | Brendan Freely – John Freely

istanbul kitaplari – freely
Brendan Freely – John Freely

1960 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi’nde astronomi ve tarih dersleri vermiş akademisyen John Freely’nin bu kitabı; hem bir biyografi, hem bir gezi kitabı, hem de bir tarihi kaynak niteliğinde. İstanbul’a dair kitapların hep Tarihi Yarımada’ya odaklandığından şikayet eden yazar; Galata, Pera ve Beyoğlu’nu mafyasından fahişelerine, bankerlerinden sosyetesine İstanbul’u farklı katmanlarıyla inceliyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

 

Şehrin Sesleri – İstanbul’dan İnsan Manzaraları | Bernard Bouwman

istanbul kitaplari – bouwman
Şehrin Sesleri – İstanbul’dan İnsan Manzaraları | Bernard Bouwman

Şehrin seslerini dinleyen ve insanlarıyla tanışan bir diğer yabancı ise Bouwman. Yazar “Birçok Türk dostuma da daha meraklı olmalarını önermek istiyorum. Ait olduğunuz gruptan dışarı çıkın, kendinizden tamamen farklı kişilerle görüşün, kim bilir neler keşfedeceksiniz.” diyor.

Kitabı satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: İstanbul’un Tarihi Apartmanları ve Hikayeleri