Gençseniz, öğrenciyseniz, bütçeniz azsa, kalabalık bir arkadaş grubuyla seyahat ediyorsanız, bir okul gezisine çıktıysanız, yalnız başınıza dünyayı geziyorsanız, dünyanın farklı köşelerinden kendiniz gibi insanlarla tanışmak ve kaynaşmak istiyorsanız… Bir hostelde kalmayı tercih etmek için onlarca neden sayılabilir. Bunk Taksim ise tercihleriniz arasında üst sıralara koymanız gereken bir yer.

Konum

Bunk Taksim
Bunk Taksim

Eminim bir çoğunuz yurt dışı seyahatlerinizde bu nedenlerden biri ya da birkaçı aracılığıyla bir hostelde konaklamışsınızdır. Geçtiğimiz gece, dünyanın farklı köşelerindeki hostellerde konaklamış her insanın çok yüksek standartlarda bir hostel olduğunu kabul edeceği Bunk ile tanıştım. Böyle bir yerin İstanbul’da olması ve sunduğu imkanları görmek İstanbul’da yaşamayıp turist olarak gelmiş olma isteğimi zirveye çıkardı.

Bunk Taksim
Bunk Taksim

Bunk Taksim’in mayıs ayı boyunca teraslarındaki restoran-barlarında dışarıya da açık olarak düzenledikleri, canlı müziğin de olduğu çarşamba etkinlikleri bahanemiz oldu ve küçük bir grup olarak uğradık hostele. Bunk Taksim, Elmadağ’da, Hilton Oteli’nin girişinin hemen karşısındaki sokakta yer alan devasa bir binada yer alıyor. Altı katında 70’e yakın odası var.

Bunk Taksim
Bunk Taksim

Bugüne kadar Paris’ten Stockholm’e birkaç şehirde hostel deneyimi yaşamış biri olarak, en önem verdiğim şeylerin temizlik, duş, özel eşyaların güvenliği ve priz olduğunu biliyorum. Bunlardan temizlik konusundan bahsetmeye bile gerek yok; zira beş yıldızlı bir otelin temizlik ve konforunu hissedebiliyorsunuz, tek farkı odalardaki ranzalar… Katlarda tertemiz duşlar, odalarda herkese özel elektronik kilitlenen dolaplar ve yatakların yanında herkese özel okuma lambaları ve prizler bulunuyor. Üstelik bütçesi ‘bir tık’ fazla olanlar için duş ve tuvaleti içerisinde yer alan özel odalarda konaklama imkanınız da var. Arkadaşınızla seyahat ediyorsanız tek ranzanın ve odanın içinde bir banyonun bulunduğu, sevgiliniz/eşinizle seyahat ediyorsanız çift kişilik bir yatağın ve odanın içinde duş ve tuvaletin bulunduğu özel odaları tercih edebiliyorsunuz. Hostel, 5€’ya sabahları da açık büfe kahvaltı servis ediyor.

Bunk Taksim
Bunk Taksim

Bunk Taksim’in terasındaki bir hafta içi gecesi, oldukça hareketliydi. Dünyadaki tüm iyi hostellerde bulabileceğiniz o kaynaşmış ve birlikte eğlenen insanlar manzarası, canlı müzikli etkinliğin de gazıyla karşımızdaydı. Terastaki restoranda pizzalardan salatalara birçok seçeneğin olduğu ve oldukça uygun fiyatlı bir menü, barlarında ise çeşit çeşit içki bulunuyor. Yani eğer turist olarak geldiğinizde size çok fazla seçenek sunan ve yorgun, bitkin bir şekilde günü tamamladığınız bu şehirde akşam yemeği ve içki için dışarı çıkacak enerjiniz kalmadıysa ve fazla para harcamak istemiyorsanız, hostelin terasında şehirdeki birçok kafe ve barda bulabileceğinizden çok daha güzel ve özel bir ortam olduğunu bilmek eminim bambaşka olacaktır.

Bunk Taksim
Bunk Taksim

Bunk Taksim’in yanı sıra, İstiklal Caddesi’ne çok daha yakın bir konumda olan, fakat Bunk Taksim’e göre daha az odası bulunan Bunk Beyoğlu’nun da bir alternatif olduğunu hatırlatayım. Ve evet, ilk sorduğum soru bu zincirin dünyada başka hangi şehirlerde olduğunu sormaktı ve aldığım cevap beni bir hayli şaşırdı: Bunk, bir Türk markası.

Bunk Taksim
Bunk Taksim

Kısacası, lüks bir otel konforunu hostel mantığıyla birleştiren, dünya standartlarında bir hizmet sunan, konuklarını eğlendirmesini bilen ve onların turistik deneyimi en iyi şekilde yaşaması için yardımcı olmaya çalışan bir yer Bunk. Arada bar ve restoranına yeniden uğrayıp kendimi yurt dışındaki bir partide hissetmek, hatta bir hafta sonu İstanbul’da turist olup burada konaklamak için sabırsızlanıyorum.

Bunk Taksim
Bunk Taksim

http://bunkhostels.com/