Hafta içi sabahlarını simite ve yulafa kurban edenlerden biri olarak hafta sonu kahvaltılarının gönlümdeki yeri ayrı! Yalnız o sıra beklediğimiz, metrelerce uzayan masaların üzerinde yapılan açık büfe brunchlar da bana göre değil. Gerekirse az olsun ama o zeytinler kırma olsun, reçeller ev yapımı olsun! Hele ki çok çeşidinden kadraja sığmayan ama küçük porsiyon sayesinde de israf olmayan kahvaltı sofraları en sevdiklerim. O halde gelsin İstanbul’un dört bir yanından dört kahvaltı sofrası.

Kafdayı | Fenerbahçe

İlk mekan Fenerbahçe’deki Kafdayı. Serpme kahvaltısı Gaziantep ve Hatay mutfağından olunca tuzlu yoğurt, zahter, taze kekikli sigara böreği, Antep peyniri ne varsa geliyor. Ama bence az ekmek yiyin ki hazır gelmişken katmer yemeden dönmeyin!

Kafdayı Adres: Fenerbahçe Mah. Lalezar Sok. No:9 Kadıköy / İstanbul

 

Kemankeş Cafe | Karaköy

Yine yöresel lezzetlerin sırayla masaya geldiği bir yer: Karaköy’de Kemankeş Cafe. Haşhaş, zahter, pişi, sürk peyniri, ayva reçeli ve tabule! Karaköy sokaklarını arşınlamadan önce güzel bir başlangıç değil mi?

Kemankeş Cafe Adres: Kemankeş Karamustafapaşa Mah. Karaköy Mumhane Cad. No:56 Beyoğlu / İstanbul

 

Sera House Cafe | Bağlarbaşı

İcadiye’deki Sera House Cafe, her ne kadar bahçesiyle tam bir bahar mekanı olsa da kışın da hakkını veriyor. Sevimli dekorasyonu, lezzetli seçimleriyle güzel bir kahvaltı sunuyor. Kahvaltıdan sonra da Kuzguncuk’a yürüyerek inersiniz artık!

Sera House Cafe Adres: İcadiye Mah. Cemil Meriç Sok. No:31 Üsküdar / İstanbul

 

Ramazan Bingöl Et Lokantası | Ümraniye

Son olarak biraz daha merkezden uzağa, Ümraniye’ye gidiyoruz: Ramazan Bingöl Et Lokantası’na. Et veya kebap mekanlarının asıl uzmanlığı kahvaltı olmadığı için açıkçası biraz önyargılıydım, malzemelerin kalitesi nasıl olur, değişik tatlar olur mu diye. Ama beni utandıracak bir sofrayla karşılaştım. Gözlemesi, hellim peyniri, acı biber reçeli, kavrulmuş nohutu, lorlu reçeli derken nereden başlayacağınızı şaşırıyorsunuz.

Ramazan Bingöl Et Lokantası Adres: Saray Mah. Adnan Büyükdeniz Cad. No:6 Ümraniye / İstanbul

 

Siz de kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğuna inananlardansanız, Naz Kavas’ın İstanbul’un en iyi kahvaltı adreslerini bir araya getirdiği bu yazıyı da mutlaka okuyun!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN