Paşabahçe’nin ana sponsorluğunda bu sene ikincisi düzenlenen İstanbul Coffee Fest’e cuma 2. seansta katılabilme fırsatım oldu. Şehirde bu tip etkinliklerin daha da artmasını dileyerek ve oldukça keyif aldığımı düşünerek ayrıldım gardan :)

coffee festival 1IMG_3311

İstanbul’un gerçek bir simgesi olan, vapurla karşıya geçerken hep ne kadar güçlü bir yapı olduğunu düşündüğüm Haydarpaşa Garı’nda oldu bu kez İstanbul Coffee Fest. Seçilen alanın büyüsü, sanırım etkinliğin her alanına yansıdı. Özellikle trenin içerisinde oturup dinlenmek, araya koydukları köprüden gara bakan fotoğraflar çekmek, festivale gelen herkesin en çok hoşuna giden şeyler arasındaydı.

coffee festival 2

Dört gün süren bu etkinlikte her yandan yayılan mis gibi kahve kokusu, kahvelerin nasıl hazırlandığını dinlemek, yepyeni lezzetler keşfetmek harikaydı. Yerli yabancı birçok baristanın kahve hakkındaki showlarını izleyip, tadın yapabileceğiniz gibi, birçok kez gidip beğendiğiniz coffeeshopları ve onların özel kahvelerini de burada bulabilmeniz mümkündü. Ayrıca birçok orjinal şeyi satın alabileceğiniz alışveriş bölümü, atıştırılacak özel lezzetlerin olduğu kısım, özel sergi alanı ve canlı müzik de hoş ve keyifliydi. Aynı zamanda SnappCard bünyesinde çalıştığımdan çok fazla workshop ve seminerlere katılamadım; ancak aklım kalmadı desem büyük yalan olur.

coffee festival 3

Gloria Jean’s, Nero ve Starbucks gibi zincir kahvecilerde beklenmedik derecede özel bir anlatım söz konusuydu. Özellikle Starbucks, bu işte oldukça başarılıydı. Bunun dışında son zamanlarda oldukça uğrak mekanlar haline gelen At Origin, Secco, CoffeeNutz, Coffeetopia ve Coffee Manifesto, Moda’dan Walter’s, Ben Coffee, Karaköy’den Coffee Sapiens, Balat’tan Coffee Departmant uğrayıp az az kahve içtiğim mekanlar arasında yer aldı. Ben Coffee’den ve Coffee Sapiens’ten aldığım take away bardakların tasarımına bayıldım. Şimdiden odamın en güzel yerine yerleştiler :) Oldukça merak ettiğim Zapatista ve Soulmate’i de festival alanında görmek hoş oldu. Her bir kahveci özel ikramlarda bulunmaktaydı. Yemek içme alanlarında tabii ki benim için yıldız, kendi yapımları ekşi mayalı ekmeklerine bayıldığım Naan ve sağlıklı yiyecekler, konsept açısından oldukça etkili ve başarılı bulduğum Plus Kitchen’dı. Sırçacı14’teki baklavalar da harika görünüyordu!

IMG_3361

Kahvenin yalnızca kafeinden ibaret olmadığını bilen, kahve çekirdekleri ve özel kavurma ve demleme yöntemleri hakkında derin bilgilere sahip olup, özenle çalışan onlarca insan, buraya emek vermişti ve gerçekten keyif aldığım bir festival oldu. Fazla kahveden ufak çarpıntıları da göz önünde bulundurmazsak herkese tavsiye ederim. Seneye mutlaka gidin!:)

Kahvenin yalnızca kafeinden ibaret olmadığını bilen, kahve çekirdekleri ve özel kavurma ve demleme yöntemleri hakkında derin bilgilere sahip olup, özenle çalışan onlarca insan, buraya emek vermişti ve gerçekten keyif aldığım bir festival oldu. Fazla kahveden ufak çarpıntıları da göz önünde bulundurmazsak herkese tavsiye ederim. 25 Ekim’de sona erecek festivali bu sene yakalayamayacak olsanız bile, seneye mutlaka gidin! :)

coffee festival 4

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR