İstanbul’u yine, yeniden keşfetmek için bahane çok, yeter ki isteyelim! İlk keşif gezimizin amacı dünya küre bulmaktı. Şimdi de sokaklar arasında gezinerek, ikinci el çanta bulmaya koyulduk. Seçeneklerin aslında o kadar da az olmadığını gördük. Bulduğumuz ikinci el çantaların içine fikirlerimizi doldurduk ve bir sonraki keşif günlüğü için yeni bahaneler aramaya başladık.

Amaç: İkinci el, kaliteli deri çanta bulmak

Yerler: Beyoğlu, Cihangir, Çukurcuma

Bonus: Kahvaltı, antikacılar

11

Konu giyim kuşam olunca her ne kadar yenilikleri takip etmekten kendimi alamasam da; vazgeçemediğim bir şey var: İkinci el dükkanları! Dünyanın bir çok yerinde “ikinci el” kavramı aslında; çevreye “sürdürülebilir” bir katkı sağlamak ve gereksiz tüketimden kaçınmak amacıyla ortaya çıkmışken, günümüzde  birçok yerde “ikinci el” aksesuar ve eşyaların moda haline gelmeye başladığını görüyoruz. İstanbul da bu yerlerin başında geliyor, bu sebeple ikinci el eşyalar biraz pahalı bulunabilir. Ben yine de bu tür yerleri sık sık ziyaret edip, gezmeyi, bu dükkanlarda yeni şeyler bulmayı seviyorum. Giydiğim bir giysinin, kullandığım bir eşyanın daha önce kimlere ait olduğunu hayal etmek bana büyük bir haz veriyor!

Geçtiğimiz hafta sonu; uzun zamandır istediğim deri sırt çantasını ve siyah yandan asmalı postacı çantasını bulmak için yollara düştük. İlk başta hiçbir şey bulamayacağımızı düşünsek de; sonunda çanta konusunda seçeneklerin giysiye oranla fazla olduğunu gördük.

Hatta çıkmışken; bu bahanemize ortaklık edecek başka bahaneler de bularak, çanta satmayan ikinci el dükkanlarını da gezdik.

1-by retro copy

By Retro

İlk olarak turumuza İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Suriye Pasajı içindeki By Retro’dan başladık. Buradan kendime kısa bir süre önce ikinci el Pierre Cardin marka çanta bulmuştum, hem de yepyeni görünümlü! Şimdi de hedefimizde yer alan tipte çantalara baktık, aradığımızı bu seferlik bu dükkanda bulamasak da, yeni gelen ürünler arasında kaybolduk ve ayna karşısında çeşitli hallere büründük.

2-Kahve6

Kahve-6

Diğer durağımız ise Cihangir’di. Tabii bu esnada acıktığımızı fark ettik ve Kahve6’da süper bir kahvaltı keyfi yaptık.

4-çantacı

Güncelleme: My Pera 1960 kapanmıştır. 

Sonrasında Kuloğlu Mahallesi ile devam ettik (Cihangir-Firuzağa Kahvesi’nin yan sokağı); My Pera’nın (My Pera 1960) yerinin hemen çaprazındaki yeni dükkana taşınıyor olduğunu gördük. Bu sokak üzerinde bulunan diğer ikinci el dükkanlarına da göz attıktan sonra Çukurcuma’ya doğru ilerledik.

5-Mozk

Mozk

6-idea

Çukurcuma’da önce Mozk ikinci el dükkanına uğradık, vintage ürünlere; gözlüklere, şapkalara, kabanlara ve gömleklere bayıldıktan sonra hemen yakınlarındaki sadece ikinci el çanta ve ayakkabı satan Idea dükkanına girdik. İçimden gelen bir ses aradığımız çantaları burada bulacağımızı söyledi ve öyle de oldu. Gön, Matraş, Yves Saint Laurent, Valentino gibi markaların ikinci el çantalarının ne kadar iyi durumda olduğunu gördük ve karar aşamasında biraz zorluk yaşadık. Ayrıca tap dansı ayakkabılarına ve çok kaliteli deriden yapılmış cüzdanlara da bakmadan geçemedim. Bu dükkan deri çanta-ayakkabı seven ve ikinci el eşya kullanımına açık olan herkese cennet gibi gelebilir! Ben Gön marka bir çantada karar kıldım, bir de siyah yandan askılı Matraş marka postacı çantası aldık.

Çukurcuma sokaklarındaki antikacıları tek tek gezip, Galatasaray Hamamı tarafından, İstiklal Caddesi’ne çıkıp, yeniden kalabalığa karıştık.

9

Bir dahaki sefere bakalım neler arayacağız, hangi bahanelerle İstanbul sokaklarının altını üstüne getireceğiz… Görüşmek üzere!