İstanbul’daki kitapçılar, artık bir kitapçıdan fazlası olmaya başladı. Kimi içinde bulunduğu kültür merkezinin önemli bir parçası, kimi kitabevi-kafe konseptiyle tatlı bir mola vermek için ideal bir adres, kimi de tüm şartlara rağmen ayakta kalmayı başaran gerçek birer kitap mabedi…

İstanbul çok hızlı değişiyor ve bu değişim bir yandan kent yaşamının önemli bir parçası olan, sevdiğimiz değerleri elimizden alırken bir yandan da bize yeni güzellikler katıyor. Yaklaşık dört yıl önce hazırladığımız “İstanbul’da Uğramanız Gereken 10 Kitapçı” listemiz de zamana ve değişime yenik düşenlerden… Bu listede yer alan Akademi 1971 Kitabevi (Kadıköy), Kırmızı Kedi Kitabevi (Tünel), Patika Kitabevi (Nişantaşı), Mephisto (Beyoğlu ve Kadıköy), Gergedan Kitabevi (Caddebostan) hâlâ bizimle olsa da, listenin diğer yarısındaki kitapçılar ya kapılarını kapadı ya da yıllardır alıştığımız adreslerini terk etmek zorunda kaldı. Biz de hem bu değişiklikleri haber verelim hem de şehre son birkaç yıl içinde merhaba diyen yeni kitabevleriyle bu listeyi zenginleştirelim istedik.

İşte, zincir kitapçılar ve online satış kanalları yerine tercih edebileceğiniz, böylece hem şehre hem de kendinize iyilik yapabileceğiniz İstanbul’daki 10 kitapçı:

Siz de bizim gibi kitap kurduysanız, theMagger’daki “Bu Ara Neler Okudum?” adlı kitap önerilerini mutlaka okuyun.

***

İstanbul’daki Kitapçılar

Pandora Kitabevi | Nişantaşı

Fotoğraf: pandora.com.tr

Beyoğlu’ndaki karşılıklı iki ayrı mekanından biri (ve evet, açıkçası daha çok sevdiğimiz olanı) iki yıl önce kapılarını kapamak zorunda kalsa da, Pandora Kitabevi’nin kısa süre sonra Nişantaşı’nda kapılarını açan iki katlı yeni şubesi, bu üzüntüyü az da olsa gidermeye yetti. Valikonağı Caddesi’ne bakan geniş, ferah ve aydınlık bir dükkanda konumlanan Pandora’da tahmin ettiğinizden çok daha fazla kitapla ayrılacaksınız. Alt katta yeni çıkanlar arasında, üst katta farklı ilgi alanlarına hitap eden yabancı kitaplar arasında gezinirken dakikaların hızla geçeceği kesin.

 

Robinson Crusoe 389 | Galatasaray

Fotoğraf: twitter.com/rob389

En sevdiğimiz kitapçılarından Robinson Crusoe, adını aldığı İstiklal Caddesi – 389 numaradan çıkmak zorunda kalmış, ardından taşındığı SALT Beyoğlu’nun kapıları da bir yılı aşkın süredir esrarengiz bir şekilde kapanmış olsa da varlığını sürdürmeye kararlı. Kitabevinin daha çok sanat kitapları bulabileceğiniz SALT Galata’daki şubesinin yanı sıra Galatasaray Yeni Çarşı Caddesi’ndeki şubesi de sizi bekliyor. 389 numarayı hatırlatan iç tasarımıyla, iki katı da edebiyatla, sanatla, araştırmayla dolu…

 

YKY Kitabevi | Galatasaray

Fotoğraf:  zeroistanbul.com

Son birkaç yıl bizden, İstanbul’dan, özellikle de İstiklal Caddesi’nden çok şey alıp götürmüş olsa da, bu yıl getirdiği bir güzellik de olduğunu unutmayalım. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Taksim’den Tünel’e doğru yürürken Galatasaray’a gelir gelmez her göreni büyüleyen o dillere destan binası, Akdeniz heykelinin ve sergi salonlarının dışında, bir de yenilenen YKY Kitabevi’ne ev sahipliği yapıyor. Artık iki katlı olan YKY Kitabevi’nde Türkiye ve dünya edebiyatının yüzlerce yazarıyla tanışabilir, şiir kitaplarına ayrıca ilgi gösterebilir, Cogito’nun ilginizi çeken bir sayısını kapabilirsiniz. YKY Kitabevi’nin Kadıköy’deki şubesinin hâlâ yerinde durduğunu, ayrıca Göztepe Parkı’nın karşısında yeni bir şubesinin açıldığını da hatırlatalım.

 

Türk-Alman Kitabevi Cafe | Tünel

Fotoğraf: gunesanne.com

1955’ten beri İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Türk-Alman Kitabevi, Alman ve Avusturya Liseleri’ne yakınlığının da etkisiyle daima kalabalık. Kitabevi, Almanca ders kitapları, Alman edebiyatı ve farklı disiplinlerden Almanca yayınların yanında Türkçe ve İngilizce kitaplar ile Türkiye’den yazarların Almanca’ya çevrilmiş kitaplarına da yer veriyor. Aynı zamanda 2015’ten beri bir kafe olarak hizmet veren kitabevi, lezzetli Alman tatlıları ve güzel kahvesi sayesinde kısa sürede sevilen bir buluşma noktasına da dönüştü.

 

Homer Kitabevi | Galatasaray

Fotoğraf: timeout.com

Galatasaray Yeni Çarşı Caddesi üzerindeki Homer Kitabevi, ilk kurulduğu yıllarda arkeoloji, tarih, Bizans tarihi ve Türkiye üzerine yurt içinde ve yurt dışında yayınlanmış kitapları ve daha çok akademik yayınları okuyucularına ulaştırmayı hedeflemiş, bugünse tüm bunların yanında her türlü kitabı bulabileceğiniz bir kitabevine dönüşmüş durumda. Arkeoloji, tarih, felsefe, fotoğrafçılık ve çocuk kitapları yayınlayan bir yayınevi de olan Homer Kitabevi, akademik geçmişine uygun olarak Sabancı Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi kampüslerindeki şubeleriyle de dikkat çekiyor, ayrıca Borusan Contemporary’de karşımıza çıkıyor.

 

Riverrun | Tophane

Fotoğraf: twitter.com/rob389

Kısa bir süre önce Tophane’de açılan Riverrun, Beyoğlu’nun en sürprizli mekanlarından biri. İlk bakışta bir kafe gibi gözükse de, bir kafeden çok daha fazlası çünkü. Kafenin içinde bir Opus 3a’nın işlettiği bir plakçı, Robinson Crusoe 389’un işlettiği bir kitapçı, Petra’nın kahveleri, Melez Tea’nin çayları ve Kantin’in yiyecekleri var. Alt katlara indikçe sergi alanları ve geniş bir avlu da karşınıza çıkacaklardan. Evet, Robinson Crusoe 389’a listede halihazırda yer vermiştik ama bambaşka bir ortam vadeden, bir Robinson Crusoe 389 şubesinden çok daha fazlası olan bu yepyeni mekanı ayrıca dillendirmeden edemedik. İstanbul’da kitap almakla kalmayıp saatlerce kitabınızı okuyarak vakit geçirebileceğiniz, bir de üstüne sergi gezebileceğiniz kaç mekan var ki?

 

FiLBooks | Karaköy

Fotoğraf: icmimarlikdergisi.com

FiLBooks, fotoğraf kitaplarına, kahvelere ve atölyelere adanmış bir mekan olarak tanımlıyor kendini ve ekliyor: “FiL, sanatçı kitaplarının yanı sıra fotoğraf tarihi ve teorisiyle ilgili kitapların, dergilerin, çocuk kitaplarının, bağımsız yayınların ve tatlı ıvır zıvırların yer aldığı bir kitapçı ve kafedir. Aynı zamanda atölyelerin, sanatçı konuşmalarının, söyleşilerin ve başka kolektif etkinliklerin düzenlendiği bir buluşma yeridir.” Siz de bu capcanlı ve dopdolu mekana mutlaka uğramalı, Karaköy’ün kalabalık sokaklarında vakit geçirdikten, etraftaki galerileri ziyaret ettikten ve FiLBooks’un raflarından kitabınızı seçtikten sonra çok da uzaklaşmadan, keyifli ve lezzetli bir mola vermelisiniz. Lezzet demişken, çeşit çeşit kruvasanlarının tadına bakmanız önerilir!

 

Minoa | Akaretler

Fotoğraf: yemek.com

Kitapların arasında kahvenizi yudumlarken Akaretler’i seyredalmaya ne dersiniz? Cevabınız evetse kitabevi ve cafe olma özelliğini aynı anda içerisinde barındıran Minoa tam size göre… Minoa’nın bir yanı karıştırmaya doyamayacağınız, raflar dolusu kitapla dolu, güzel dekore edilmiş bir kitapçı, diğer yanı ise parmaklarınızı yiyeceğiniz lezzette tatlılar sunan bir kafe. Sadece tatlılardan bahsettiğimize bakmayın, menüde kahvaltı, tost, salata ve başlangıçlar da var – ama tatlıların yeri ayrı! Son zamanlarda sayısı hızla artan kitabevi – kafelerden belki de en güzeli Minoa’ya mutlaka uğrayın.

Minoa hakkında daha fazlası için Naz Kavas’ın bu yazısına da göz atabilirsiniz.

 

Tasarım Bookshop & Cafe | Kadıköy

Fotoğraf:  simayyilmaz.com

Başrolde bol resimli tasarım kitapları, yardımcı rollerde taze kahve ve pastane ürünleri, yerden tavana kadar kitaplıklar… Kadıköy Bahariye’deki Tasarım Bookshop & Cafe ister kitap alışverişi için, ister kitap oturup kitap okumak için isterseniz kahvenizi alıp çalışmak için mükemmel bir seçenek. Özellikle tasarım, mimari ve sanat kitapları konusunda aradığınızı büyük ihtimalle bulacağınız kitabevinde, ayrıca geniş bir dergi arşivi de var.

Tasarım Bookshop & Cafe’yi Zeynep Cansoylu Samancığlu theMagger’daki bu yazısında anlatmıştı.

 

Nail Kitabevi Kafe | Kuzguncuk

Fotoğraf: culinistanbul.com

Kuzguncuk sokaklarında fotoğraf çekerek, deniz havasını soluyarak geçireceğiniz keyif dolu bir günün sıcak molasını Nail Kitabevi Kafe’de verebilirsiniz. İki katlı bir binada yer alan bu tatlı mekanın her iki katında da oturup kahve ya da çayınızı içebileceğiniz masaların etrafını kitap rafları çevrelemiş durumda. Özellikle üst kattaki, üzerine yayılıp okumaya çağıran koltuklar ve bilgisayarınızı alıp çalışmak için ideal köşeleri gördükten sonra sadece dakikalarınızı değil, tüm gününüzü burada geçirmek isteyeceksiniz.

Kuzguncuk sokaklarında koca bir gün geçirmek için önerilere ihtiyacınız varsa Naz Kavas’ın bu yazısını okuyabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?