31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 02-10 Kasım 2013 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Ünlü yazarların söyleşi ve imza için okuyucuları ile buluştuğu ve yüzlerce yayınevinin bir arada hazır bulunduğu etkinliklte, binlerce kitap indirimli olarak satışa sunulacak. Kitap listelerinizi hazırlamanıza yardımcı olması için theMagger’da okudukları kitaplarla ilgili yorumlarını paylaşmış magger’lara kendi alışveriş listelerini ve bu yıl okudukları en iyi kitapları sorduk…

Algodón’un Önerileri:

kitap fuari - kaygusuzAlışveriş listesi:

1. Sema Kaygusuz, “Sultan ve Şair” (Metis Yayınları) / 2. Kolektif, “Vüs’at O. Bener, Bir Tuhaf Yalvaç” (Norgunk Yayıncılık) / 3. Başar Başarır, “Teklifinizle İlgilenmiyorum” (Can Yayınları) / 4. Darmin Hadzibegovic, “Kara Kitap’ın Sırları”(YKY) / 5. Yalçın Tosun, “Dokunma Dersleri” (YKY)

Son zamanlarda okuduğu en iyi…

Ayşegül Çelik, “Kağıt Gemiler” (Can Yayınları)

kitap fuari - celikOn adet kısa öyküden oluşan Kağıt Gemiler, okuduğum günden beri başucumda yer alan, tekrar tekrar çizdiğim kısımlarına geri döndüğüm, sayfa sayısı az olmasına rağmen yoğunluğu çok fazla olan bir özel kitap benim için. Bazı kitaplar vardır, bitse de içinizde bitmez, aklınıza takılır, çağrışım yapacak cümleler içerir, ruhunuzu doyurur. Masalsı bu on öykü, ruhunu doyurmak isteyenlere, kaybettiğimiz en temel insani değerleri, insan olmanın önemini hatırlatıyor. Yezidilik, inanç, gelenek, kadın olmak, insan olmak, yaratılış öyküler arası bağlantılarla güçlendiriliyor ve süzülüyoruz kurulan öykülerin içinden bir kağıt gemiyle. Ancak uyarmalıyım, öykülerin aklınızda kalmasını, öykülerden etkilenmeyi istemiyorsanız, sakın bu kağıt gemiye binmeyin…

(Görseldeki kapak “Kağıt Gemiler”in YKY baskısına aittir, kitabın yeni baskısını Can Yayınları’nda bulabilirsiniz.)

Tolga Sevinir’in Önerileri:

Alışveriş listesi:

1. Salah Birsel, “Paf ve Puf” (Sel Yayıncılık) / 2. J.G. Ballard, “Öteki Dünya” (Sel Yayıncılık) / 3. Gökhan Yılmaz, “İkiye Kadar Sayamamak” (YKY) / 4. Gerbrand Bakker, “Dolambaç” (Metis Yayınları) / 5. Nilüfer Kuyaş, “Serbest Düşüş” (Can Yayınları)

Son zamanlarda okuduğu en iyi…

Oğuz Atay, “Tutunamayanlar“, İletişim Yayınevi

Hayatımda okuduğum en iyi kitap da tıpkı diğer ‘en’ler gibi fazla iddialı gelmiştir bana. Nedense birini seçersem diğerlerine haksızlık edeceğimi düşünmüşümdür hep. Ve sürekli ertelerim böyle ‘en’li düşünceleri. Bu çıkmazın içinden kurtulmak istediğimde ise bulduğum en pratik çözüm kitaplığımın en tepesine, zirveye kurulan yazara bakmak olmuştur. Bakıyorum da, en üst rafımı yıllardır tartışmasız bir şekilde tek bir yazara saklıyorum: Oğuz Atay. Her bir eseri üzerinde saatlerce konuşabilirim ancak içlerinden Tutunamayanlar’ın yeri tıpkı yazar gibi bende de ayrıdır. Her okuduğumda bir kere daha hayranlıktan nutkumun tutulduğu, her okuyuşta her köşesinden bana özel birçok yeni parçalar topladığım eşsiz bir kitap. Belki de tutunamadığım hayatın her türlü cilvesi yerine bağrıma bastığım bir sevgili.  Anlaşılamadığını düşünerek yalnız ve dahi bir yazar olarak göçüp gittiği bu toprakları adımlayarak onu takip ettiğim, sesini soluğunu yaprak yaprak hissettiğim bir hazine benim için Tutunamayanlar.

Hazal Cizrelioğlu’nun Önerileri:

kitap fuari - gardnerAlışveriş listesi:

1. Lisa Gardner, “Son Yüzleşme” (Martı Yayınları) / 2. Morgan Rhodes, “Yıkılan Krallıklar” (DEX Yayınevi) / 3. Khaled Hosseini, “Ve Dağlar Yankılandı” (Everest Yayınları) / 4. John Green, “Kağıttan Kentler” (Pegasus Yayınevi) / 5. Charles Frazier, “Yaban Çocuklar” (Kafka Yayınevi)

Son zamanlarda okuduğu en iyi…

Patrick Rothfuss, “Rüzgarın Adı: Kral Katili Güncesi 1. Gün” & “Bilge Adamın Korkusu: Kral Katili Güncesi 2. Gün” (İthaki Yayınları)

kitap fuari - rothfussSanıyorum ne kadar zaman geçerse geçsin, Kral Katili Güncesi serisi benim en sevdiğim kitaplar arasında olacak. Kitapları görünce kaçmayın, ikisi toplamda 2000 sayfaya yakın olabilir ama sadece okumaya başlayın, göreceksiniz. Rüzgarın Adı, Kvothe adında bir büyücünün hayatını anlatıyor ama bu kitaptaki büyüler/sihirler alışık olduğumuz hokus pokuslar değil. Dahiyane bir fikir, sanateseri gibi bir anlatıma bürünmüş. Kvothe hayat hikayesini 3 günde anlatmayı kabul ediyor ve her kitap bir günden oluşuyor. Eğer biraz bile fantastik kitap ya da filmlerden hoşlanıyorsanız, bu seriyi kaçırmayın. Son kitap The Doors of Stone’un 2014’te yayınlanması bekleniyor.

Emre Eminoğlu’nun Önerileri:

kiatp fuari - gundayAlışveriş listesi:

1. Hakan Günday “Daha” (Doğan Kitap) / 2. Jess Walter, “Güzel Harabeler” (Domingo Yayınevi) / 3. Ercan Kesal, “Peri Gazozu” (İletişim Yayınevi) / 4. Ahmet Ümit, “Beyoğlu’nun En Güzel Abisi” (Everest Yayınları) / 5. Algan Sezgintüredi, “Katilin Şahidi” (Aylak Kitap)

Son zamanlarda okuduğu en iyi…

J.D. Salinger, “Çavdar Tarlasında Çocuklar” (YKY)

kitap fuari - salingerİlk kez lise yıllarında okuduğum “Catcher in the Rye / Çavdar Tarlasında Çocuklar”ı yıllar sonra tekrar okuduğumda bambaşka bir kitapla karşılaştım. Ve eminim birkaç yıl sonra bir daha elime aldığımda yine farklı bir kitap olacak elimdeki. 17 yaşındaki Holden’ın yatılı okuldan atılması ve bunu ailesinin öğrenmesi arasındaki süreyi kendi başına, özgürce New York’ta dolaşarak geçirdiği birakç günü anlatan roman, 17 yaşındaki bir erkeğin her şeye karşı olan nefret, öfke ve asilik dolu bakış açısını ve aslında korkak ve kırılgan olan iç dünyasını her biri birbirinden anlamlı bölümlerle anlatıyor. Yaşadığı yıllarda basılmasını reddettiği kitapların 2010’daki ölümünün ardından basımı ile halen gündemde olan Salinger’ın en önemli eseri olan “Çavdar Tarlasında Çocuklar” herkesin tekrar tekrar okuması gereken o kitaplardan.

Eda Geven’in Önerileri:

kitap fuari - emersonAlışveriş listesi:

1. Ralph Waldo Emerson, “İnsanın Görkemi” (Okuyan Us Yayın) / 2. Kahraman Tazeoğlu, “Bukre” (Destek Yayınları) / 3. Yekta Kopan, “Aile Çay Bahçesi” (Can Yayınları) / 4. Ahmet Ümit, “Beyoğlu’nun En Güzel Abisi” (Everest Yayınları) / 5. Kolektif, “Genel Hayat Öyküleri” (Kafe Kültür Yayıncılık)

Son zamanlarda okuduğu en iyi…

Engin Geçtan, “İnsan Olmak” (Metis Yayıncılık)

kitap fuari - gectanBir insan psikolojik bir kitabı neden okur? a) Kendini tanımak için b) Kişisel gelişim için c) Başkalarını daha iyi tanımak için d) Yaşadığı sorunlarda ve çözüm yollarında farkındalık kazanmak için e) Hepsi. Ben de kendime bir iyilik yapmak için psikolojik kitapları karıştırmayı ihmal etmem. En büyük iyiliği de sanırım Engin Geçtan’ın “İnsan Olmak” isimli kitabı ile yapmış oldum. Kitabın hangi bölümünde olursanız olun benim yaptığımın aynısını yapacaksınız. Sayfayı okurken “aaa, aynı ben” diyeceksiniz, sonraki sayfaya geçeceksiniz ve “ay, gerçekten beni anlatıyor” diye söyleneceksiniz. Sayfaları çevirdikçe “yok canım bu kadar da olmaz, beni bu kadar iyi bilemez’” diye şaşkınlığınızı her sayfada daha çok dile getireceksiniz. Bazı yerlerde sizin de bildiğiniz ama bilmemezlikten geldiğiniz bazı durumları tekrar gördükçe, yaşadığınız travmalar gözünüzün önünden bir film şeridi gibi geçtikçe sinirleriniz iyice bozulacak. Hatta okurken gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız bölümler de olabilir, okuduklarınızın ağırlığıyla ağlayabilirsiniz. Ya da yazılanların kendi açınızdan fazla doğru olduğunu anlayınca yüzleşmemek için kitabı fırlatıp atmanız da mümkün. Özellikle sonlara doğru bu kadar gerçekle yüzleşmek, sizi iyice çileden çıkartacak ama sabreden derviş misali sonuna kadar gelebilirseniz, kendinizi tanımanın ve yazılan tavsiyeleri okumanın huzuruyla kitabı kapatacaksınız.

32. İstanbul Kitap Fuarı imza günleri için “Kaçırmamanız Gereken 10 İmza” listemize göz atabilir, fuarla ilgili detaylı bilgi için Tolga Sevinir’in “Kasım Ayının Edebiyat Olayları: 32. İstanbul Kitap Fuarı Özel” yazısını okuyabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?