Kitap okuma zevki, kitapçılarda başlar!

İstanbul kültür yaşamının önemli birer parçası olan 10 kitapçıyı listeledik.

Mart 2014 tarihli bu listedeki bazı kitapçıların bazılarını hâlâ ziyaret edebilirsiniz; fakat bazıları kapandı, bazıları taşındı. Aralık 2017’de güncellediğimiz liste için buraya tıklayın!

theMagger ig -

İstanbul’un En İyi Kitapçıları

Ne yazık ki günümüzde kitap satın almak için şehrin ruhuna ruh katan ufak, bağımsız kitapçılar ve onların dopdolu rafları, bilge çalışanları değil zincir kitapçılar ve çok satanlarla dolu stantları geliyor. İstanbul’da, özellikle Beyoğlu’nda şehrin kimliği ve kültürel mirası ile özdeşleşmiş kitapçıların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Yaşamını sürdürebilmek için RobKart projesini başlatan Robinson Crusoe 389 bir süre daha bizimle olsa da, şimdi de Beyoğlu’nun bir başka kitapçısı Pandora ve aynı binada yer alan diğer kitapçılar yok olmak üzere….

İşte maggerlar’ın önerileriyle; zincir kitapçılar yerine tercih edebileceğiniz, böylece hem şehre hem de kendinize iyilik yapabileceğiniz İstanbul’daki 10 kitapçı:

Mart 2014 tarihli bu listedeki bazı kitapçıların bazılarını hâlâ ziyaret edebilirsiniz; fakat bazıları kapandı, bazıları taşındı. Aralık 2017’de güncellediğimiz liste için buraya tıklayın!

Siz de bizim gibi kitap kurduysanız Betil K.’nin theMagger’daki “Bu Ara Neler Okudum?” adlı kitap önerilerini mutlaka okuyun.

 

AKADEMİ 1971 KİTABEVİ, KADIKÖY

Kadıköy’de bulunan “Akademi 1971 Kitabevi & Cafe” aslında 1971 yılında Hadi Olca tarafından Nişantaşı’nda kurulan ve uzun yıllar boyunca edebiyatçıların uğrak yeri olan bir kitabevi. Aynı zamanda “Akademi Edebiyat Ödülleri”ni düzenleyerek bu ödüllerle ilk kez Murathan Mungan ve İnci Aral ve Ahmet Altan’ı bize tanıtan bu kitabevi yirmi dört yıl aradan sonra geçen sene Kadıköy’de tekrar açıldı. Hem de kurucunun oğlu Muzaffer Olca ile yazar Özcan Sapan tarafından.

1971 Akademi Kitabevi & Cafe’ye gitmekten hoşlanmamın ilk sebebi bir geleneğin devamı olması. Ayrıca zincir kitabevlerini sevmiyorum, çalışanların büyük çoğunluğunun edebiyata olan ilgisizliğinden hoşlanmıyorum. Zincir kitabevleri yerine, gerçek bir kitabevine girdiğimde oranın bir ruhu olduğunu hissediyorum, bir şey sorduğumda çalışanlar ilgiyle cevap veriyor ve orada uzun süre vakit geçirmekten zevk alıyorum. 1971 Akademi Kitabevi & Cafe’nin diğer bir yönü ise alt katındaki kütüphane bölümü. O alan cafe’den ayrılıyor ve oldukça sessiz bir bölüm. Kadıköy’de 1971 Akademi Kitabevi & Cafe’ye benzer bir yer yok. Kitaplarla vakit geçirmeyi seviyorsanız, mutlaka uğramalısınız… – Algodón

PANDORA KİTABEVİ, BEYOĞLU

Daha önceleri vitrinine bakıp geçtiğim, özellikle yabancı yayınlar kısmından haberdar olmadığım Pandora’yı keşfetme hikayemi  Pandora kadar çok seviyorum. Yaklaşık 6 yıl önce sokakta bir arkadaşıma uzun süredir Paris haritası aradığımı ama bulamadığımı söylerken bir yabancının yaklaşıp “Pandora’da bulabilirsin belki..” diye tavsiyede bulunması ardından yolumuzu oraya çevirdik. O gün istediğim haritayı bulamadım ama Pandora benim için en büyük keşif oldu. İstanbul’da yabancı yayın arayanlar için vazgeçilmez bir cennet Pandora. İçeri her girdiğimde tasarım, sanat ve mimarlık bölümü salyalarıma maruz kalıyor. Kitap kategorileri de kitaplar kadar çeşitli. Sadece edebi ya da coffee table kitaplar değil akademik kitaplar için de geniş bir arşivi var Pandora’nın. İçeride bütün rafları tarayıp alacaklarımı aldıktan sonra bir de kasanın kenarındaki şeytani güzellikteki karpostal setlerine, günlüklere, ajandalara takılıyorum. Genelde kapanmasına az bir süre kalıp çalışanların mesaisini uzattığım için kendimi suçlu hissediyorum. Bunca çeşidin yanında yabancı yayınların orijinal kapak fiyatına satılıyor olması ve online kitapçılığının çok başarılı olması da çekici kılıyor Pandora’yı. Beyoğlu’ndaki Büyükparmakkapı sokaktaki bu ikonik kitabevi maalesef Beyoğlu’nun “çok” ihtiyacı olan yeni bir otel nedeniyle taşınma riski altında. İçi boşaltılmış turistik bir alışveriş caddesine değil, kitapçısıyla, sinemasıyla, pastanesiyle yaşanan tarihi bir şehir merkezine ihtiyacı var İstanbul’un. Hala şansımız varken AVM kitapçısı olamayacak kadar güzel olan Pandora’yı desteklemek lazım.  – Afaysala

KIRMIZI KEDİ KİTABEVİ, TÜNEL

Tünel Meydanında, hemen Tünel Pasajı’nın yanında yer alan bu kitabevi, samimi havasıyla beni ilk açıldığı günden beri içine çekmeyi başardı. Öncelikle, siz de zincir kitabevi markalarını tercih etmiyor, butik kitabevlerini destekliyorsanız, muhtemelen ne demek istediğimi de anlayacaksınız. Ahşap merdivenlerine dizilmiş dergilere bakmak, yeni gelen kitaplarını karıştırmak, sevdiğiniz yazarın kitabını raflarda heyecanla aramak insana her defasında huzur veriyor. Tarih ve inceleme kitaplarına meraklı olanlara özellikle tavsiye edeceğim Kırmızı Kedi, “ne kedisiz, ne kitapsız” diyerek sizi Tünel’deki yerinde bekliyor. – Deniz Yılmaz

PATİKA KİTABEVİ, NİŞANTAŞI

Kitap, kitapçı deyince herkesin aklına ilk olarak ya Beyoğlu ya da Beşiktaş gelir. Benim de ilk başlarda öyleydi, ta ki tesadüf eseri Nişantaşı Milli Reassürans Pasajı içindeki Patika Kitabevi’ni keşfedene kadar… Patika, samimi bir ortam yaratma işini çözebilen nadir kitapçılardan. Kitapların üst üste dizildiği uzun raflar, ortadaki uzun masa ve çok güzel kahve ve tatlıları olan mini cafe’si ile, sizi müdavimi yapmaya ikna eden bir kitapçı. Klasiklerin, yerli yabancı edebiyat kitaplarının yanı sıra, Ingilizce referans kitaplarını da seçkisinde çoklukla yer veren bir kitabevi Patika. Daha önce keşfetmediyseniz, kısa sürede yolunuzu Milli Reassürans Pasajı’na düşürün derim. – Gülfem Karcı

ROBINSON CRUSOE 389, BEYOĞLU

“Bundan 10 yıl öncesine kadar Karaköy, Şişhane, Asmalımescit öyle pek de hip(!) yerler değilken, şehrin orta yerinde herkesin kentli olmaya dair ilk havalı yerlerinden biriydi Rob389. Bugünlerde bu şehirde kaybettikçe artan hayallerimden biri de, kızımın/oğlumun elini tutma yaşının geçtiği, artık çocuk kitaplarının geride kaldığı o ilk günde yine Robinson Crousoe 389’dan içeri girmek, kapının yanındaki beyefendinin senelere rağmen hala ilgisini çekememenin yarattığı kendi kendine gülümsemeyle kızıma/oğluma en sevdiği yazarın kitabını ilk aldığı anı hediye etmek. Ama o zamanda kadar sanırım şimdilik en sevdiklerime RobKart hediye etmekle yetineceğim. Hatıraların ve hayallerin sürmesi umuduyla…” – Berna Aksoy

ASSOULINE, BEBEK

Assouline’e bir kütüphane, bir kitapçı veya bir yayınevi diyebiliriz. Burada bulunan kitapları, rahat bir koltukta oturup uzun uzun karıştırmak da mümkün, satın almak da. Assouline; modadan gastronomiye, sanattan seyahate kadar sadece kendi yayınları olan 1000 üzerinde kitap ile bizi karşılıyor. Kitabı sanata dönüştüren yayınevinde yer alan kitaplar İngilizce ve daha çok görsel içerikli. Bir kadın kendini şık bir kıyafet dükkanında, bir erkek ise klasik bir araba galerisinde hissedebilir. Hangi kitabı karıştıracağınızı şaşırıyorsunuz.
Assouline yayınları tarafından hazırlanan kitaplardan başka; büyüteç, kitap desteği, kitap ayracı, mum, sehpa, tepsi ve vintage dünya haritası gibi hediyelik eşyalar da mağazada yer alıyor. Dahası da var. Assouline, kütüphane odası ve tasarımı konusunda danışmanlık hizmeti de veriyor. – Sidni Kohen

MEPHISTO, BEYOĞLU-KADIKÖY

Mephisto, İstiklal Caddesi’nde Atlas ve Beyoğlu Sinemaları’na oldukça yakın konumu nedeniyle film festivallerinde film aralarındaki zamanı değerlendirmek için eşsiz bir kitabevi… Yalnızca bir kitabevi değil, geniş film ve müzik arşivi, kırtasiye bölümü ve kafesi ile de uzun saatler geçirebileceğiniz bir yer. Aradığınız kitap, cd ya da dvd’yi yüksek ihtimalle bulabileceğiniz ve alanına oldukça hakim çalışanlarıyla sohbet ederek aydınlanma yaşayabileceğiniz Mephisto’nun Kadıköy’de de bir şubesi bulunuyor.

ALKIM KİTAPEVİ, KADIKÖY-BEŞİKTAŞ

1971′de Ankara Kızılay’da açılan, 1986′da ise yayıncılığa başlayan Alkım Kitabevi, bugün Kadıköy ve Beşiktaş’taki mağazalarıyla Türkiye’nin önde gelen kitapçıları arasında yer alıyor. Yerli ve yabancı birçok yazar için özel raflar ayırmasıyla dikkat çeken, ayrıca müzik ve film bölümleri de bulunan kitabevinin özellikle Kadıköy’deki şubesini ziyaret etmelisiniz.

GERGEDAN KİTABEVİ, CADDEBOSTAN

Zincir kitabevlerinin hakimiyetindeki Bağdat Caddesi’nde, daha sıcak bir ortam ve gerçek bir “kitapçı” arayanlar için doğru adres, adını “Gergedan” dergisinden alan ve dergiyle aynı logoyu paylaşan Gergedan Kitabevi.

YKY KİTABEVİ, BEYOĞLU-KADIKÖY

1945 yılında kurulan ve DOğan Kardeş dergisiyle başlayan geleneği sürdüren ve günümüzde yayın sayısı 4000′in üzerinde olan Yapı Kredi Yayınları’nın satış noktası olma özelliği taşıyan YKY Kitabevleri’nin en önemlisi İstiklal Caddesi’nde, Galatasaray Meydanı üzerinde bulunuyor. YKY’den çıkan tüm yayınlara indirimli olarak ulaşabileceğiniz bu kitabevi İstiklal Caddesi’nin gürültü ve kalabalığından uzaklaşarak sessizce kitaplarla baş başa kalabileceğiniz huzur veren bir mekan. YKY’nin Türk ve dünya edebiyatından öykü, roman, deneme ve şiir kitaplarını, çocuk kitaplarını, sanat kitaplarını, Cogito derlemelerini ve kitap-lık ile Sanat Dünyamız dergilerini burada bulabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda Kadıköy’de açılan bir şubeleri de var.

Mart 2014 tarihli bu listedeki bazı kitapçıların bazılarını hâlâ ziyaret edebilirsiniz; fakat bazıları kapandı, bazıları taşındı. Aralık 2017’de güncellediğimiz liste için buraya tıklayın!

Tüm fotoğraflar kitabevlerinin websiteleri ya da Facebook sayfalarından alınmıştır.

Patika Kitabevi Fotoğrafı: cornucopia

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?