Bu ara İstanbul’da hangi etkinlikler var?  Bu sorunun cevabını sizler için cevaplıyoruz! Etkinlik takvimi, kara kış İstanbul’daki son yaprakları da dökerken ister şehrin melankolisine ister müziğin ritmine kendinizi bırakmanız için birçok seçenek sunuyor. Moda Kayıkhane’de Balkan türküleriyle, Şerefiye Sarnıcı’nda İspanyol-Fransız gitarist Thibaut Garcia ile, Volkswagen Arena’da Fazıl Say ile kışı karşılamaya hazırız! İşte güncel konser ve etkinlik önerilerimiz:

İstanbul Konserler ve Etkinlikler

Kayıkhane’de Bekriya Geceleri: Suzan Kardeş, 4 Aralık, Kayıkhane

youtube play youtube play

Moda İskelesi’nin yanında, müthiş konserlere sahne olan Moda Kayıkhane’de şimdilerde Kosovalı sanatçı Suzan Kardeş’in su gibi sesinden Balkan türküleri dinliyoruz. Bir zamanlar lokantasının, ardından da albümünün adı olan Bekriya, her çarşamba akşamı, Moda Kayıkhane’de Bekriya Geceleri ismiyle müzik severleri mutlu ediyor. Balkanlar’dan İstanbul’a gelen bu müzik yolculuğuna katılmak için bir çarşamba akşamı Moda kıyılarına gitmenizi tavsiye ediyoruz!

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

Blanco White, 5 Aralık, Babylon

youtube play youtube play

Josh Edwards‘ın Latin Amerika, İspanya ve Flamenko etkileri taşıyan folk-pop projesi Blanco White, sanatçının Endülüs’te ve And Dağları’nın eteklerindeki geleneksel gitar tekniklerini öğrenmesiyle ve bu bölgelere ait charango enstrümanını keşfetmesiyle ortaya çıkmış. Yayınladığı birçok teklinin ardından çıkış albümünün hazırlıklarını sürdüren Londralı sanatçıyı Babylon‘da dinleyip huzur dolabilir, hüzünlenebilirsiniz. Blanco White‘ın öncesinde ise Türkiye’den Can Güngör‘ün sahne alacağını hatırlatalım.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

Hania Rani, 6 Aralık, Salon

youtube play youtube play

Müzikal kimliğini doğup büyüdüğü Varşova’da ve okuyup çalıştığı Berlin’deki iki farklı hayatı arasında bulduğunu söyleyen Polonyalı piyanist ve besteci Hania Rani, dinlendirici ve büyülü bir müzik yapıyor. Başta Glass ve Eden olmak üzere parçaları sizi farklı diyarlara alıp götürecek bu resitalin, zarif olduğu kadar güçlü bir piyano gecesi olarak aklınızda kalacağı kesin.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

Boy Harsher, 7 Aralık, Salon IKSV 

youtube play youtube play

ABD’li post-punk etkileşimli synth-pop grubu Boy Harsher, 7 Aralık’ta IKSV Salon’da! Hafif ürkütücü, yoğun ve biraz karanlık müziğin gönüllerde taht kuran isimleri Jae Matthews ve Augustus Muller, 2019’da çıkardıkları ‘’Careful’’ albümüyle de bizleri heyecanlandırmıştı. Son derece dans edilebilir ve fantezik müzikleriyle yakın döneme damgasını vuran Boy Harsher’ın karanlık ve güzel konserinin biletlerini kaçırmadan alın deriz!

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

The Aristocrats, 6-7 Aralık, Zorlu PSM

youtube play youtube play

Rock virtüöz üçlüsü The Aristocrats da 2019’un sonuna gelmeden İstanbul’da unutulmaz bir performans verecek gruplar arasında. Dirty rock, folk ve cazı harmanlayan müzikleriyle 8 yıldır enstrümantal rock-füzyonun en iyi temsilcilerinden olmayı başaran üçlü yüksek enerjili şarkılarını Zorlu PSM‘de iki gece üst üste çalacak.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

Thibaut Garcia Solo Gitar Resitali, 14 Aralık, Şerefiye Sarnıcı

youtube play youtube play

Gözlerinizi kapatıp müziğin sizi götürmesine izin verirseniz, kendinizi cennette hissedebilirsiniz. Fransız-İspanyol gitarist Thibaut Garcia, en umut verici genç çağdaş gitaristlerden biri olarak gitarın tellerine her dokunuşunda sizi bambaşka duygulara sürükleyebiliyor. 2019 yılında Victoires de la Musique Classique’de “Enstrümantal Vahiy” olarak seçilen Garcia’yı 14 Aralık’ta Şerefiye Sarnıcı’nda canlı dinlemek için yerinizi şimdiden almanızı öneriyoruz!

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

Fazıl Say: Su ve Umut, 21 Aralık, Volkswagen Arena

youtube play youtube play

Türkiye’nin en iyi piyano virtüözlerinden biri olan ve son dönemde Kaz Dağları’nda verdiği konserle kendine hayran bırakan Fazıl Say, klasik parçaları kendine özgü yorumlarıyla sahneye taşıyor. Şef Murat Cem Orhan yönetimindeki Fazıl Say Festival Orkestrası, dünya prömiyerini 25 Ağustos’ta Dresden Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştiren Su Piyano Konçertosu ve son eserlerinden biri olan Umut Senfonisi ile 21 Aralık’ta Volkswagen Arena’da müziğiyle direnişe destek olmaya devam edecek.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

6. Uluslararası Sessiz Sinema Günleri, 4 – 8 Aralık

youtube play youtube play

Bu sene altıncısı düzenelenen Uluslararası Sessiz Sinema Günleri, sinemanın ilk dönemine adanmış bir festival. Bu yıl Akbank Sanat Merkezi, Bina, Kadıköy Sineması ve Institut Français mekanlarında gerçekleşecek olan festivalin konusu ‘’Bilinmeyen’’ olarak belirlenmiş. Yani bu konu üzerinden hem sinemanın ilk dönemlerine ait bilinmezlikler hem de o dönemin insanlık tarihi için bilinmeyen yönleri ortaya çıkarılacak. Yenilenmiş halleriyle beyaz perdede oynayan filmlere aynı zamanda canlı müzik de eşlik ediyor. Müzik ve sinemanın perdede birleştiği bu festivali kaçırmayın deriz!

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım – 1 Aralık

youtube play youtube play

İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıldan beri ilkbaharda değil sonbaharda, üstelik artık her yıl düzenleniyor. Arter, SALT Galata, Caddebostan Kültür Merkezi, DasDas, ENKA Oditoryumu, Moda Sahnesi, Salon, UNIQ Hall ve Zorlu PSM gibi şehrin sevilen sahnelerinde perdelerini açacak oyunları heyecanla bekliyoruz! 23. İstanbul Tiyatro Festivali‘nin programında sadece tiyatro da yok, dans gösterileri ve sıra dışı performanslar da var. Seçim yapmakta zorlanıyorsanız, Eda’nın İstanbul Tiyatro Festivali önerileri yazısına göz atabilirsiniz.

Festival hakkında detaylı bilgi burada