İstanbul bir süredir, dünyanın her noktasında olduğu gibi konsersiz, etkinliksiz, festivalsiz… COVID-19′ karşı aldığımız önlemler ve koruduğumuz sosyal mesafe nedeniyle geçici bir süreliğine İstanbul konser takvimi de boş sayfalardan oluşuyor. Daha güzel günlerde müziğin ritmine birlikte kapılmak, konser ve festivallerde birlikte eğlenmek dileğiyle…

Ama unutmayın… Fiziksel olarak konserlere gitmenin mümkün olmadığı bu günlerde, müzik ve canlı performanslarla buluşmak yine de imkansız değil. Sevdiğimiz sanatçıların Instagram ve YouTube üzerinden yaptığı canlı yayınlar, Türkiye ve dünyadan önemli kurumların erişime açtığı klasik müzik ve opera kayıtları ve daha fazla çevrimiçi etkinlik önerisi theMagger Ajanda‘da!

İstanbul Konser Takvimi
İstanbul Konser Takvimi | Fotoğraf: Unsplash / Marcela Laskoski

İstanbul Konserler – Mart 2020

Nil İpek, 5 Mart, Feriye   Konum

youtube play youtube play

Zarif sesiyle söylediği şarkıları dinlerken dinlenebileceğiniz Nil İpek, 5 Mart akşamı Feriye‘de müzik severlerle buluşuyor. Küçük yaşta aldığı müzik eğitimleri sayesinde müziğe adıma ada, “Havada Bir Hinlik Var” şarkısıyla tanıdığımız duru sesli Nilipek, birçok şarkısı ve cover’ıyla bizim gönlümüzü kazanmıştı. Daha önce hiç Nil İpek dinlememiş olanlar için, Nil İpek şarkılarını bir kez dinlediğinizde sürekli onun şarkılarının çalmasını isteyebilirsiniz; zaten Nil İpek hayranları olanlar içinse, konser biletleri için elinizi çabuk tutun diyebiliriz! 

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Evgeny Grinko, 11 Mart, Bostancı Gösteri Merkezi  Konum

youtube play youtube play

Avangard türde müzik yaparak kariyerine başlayan Rus sanatçı Evgeny Grinko, ilk bestesini 16 yaşındayken yazıyor. Büyüdükçe klasik müzik ve piyonaya yönelen sanatçı, minimalist piyano soloları ve sinematik ögeleri bir araya getiriyor. Vals bestesiyle tanınırlığı dünya çağına ulaşan sanatçı 11 Mart’ta Bostancı Gösteri Sanatları Merkezi‘nde zarif müziğiyle sevdikleriyle buluşturuyor olacak.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Büyükev Ablukada Akustik Matine, 15 Mart, Salon IKSV Konum

youtube play youtube play

15 Mart akşamı için planlarınız varsa hemen iptal edin çünkü Salon IKSV‘de Büyük Ev Ablukada konseri var! İsmini Turgut Uyar’ın bir şiirinden ödünç alan Büyük Ev Abluka’da, müzikleriyle ve sahnedeki performanslarıyla favori gruplarımızdan biri. Afordisman Salihins, Bas Bariton, Bentek Sizhepiniz, Omçelik, Canavar Banavar, Galvaniz Gelbiraz ve Gelicem Nerdesin gibi takma adlarla sahnenin tozunu attıran grup üyelerinin canlı performansına mutlaka tanık olmanızı öneririz. Küçük bir öneri; konsere gitmeden önce Full Faça albümünü dinleyebilirsiniz.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Baba Zula, 21 Mart, Akasya Kültür Sanat Konum

youtube play youtube play

1966 yılında kurulan, müzikleri insanda uzun bir yolculuğa çıkmış hissi uyandıran Baba Zula, 2005 yılında Fatih Akın’ın Köprüden Geçiş belgeselinde yer alınca uluslararası bir üne sahip oluyor. Yeni nesil saykedelik müzik temsilcilerinden olan grup, 21 Mart akşamı Akasya Kültür Merkezi’nde sahne alıyor. Bizce hem görsel şölen olan hem işitsel bir şölene dönüşecek bu konseri kaçırmayın!

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Balkan Wedding Party No.4 by Kolektif İstanbul, 27 Mart, Babylon Konum

youtube play youtube play

Şehrin çok amaçlı etkinlik alanlarından biri olan Bomontiada’da yer alan Babylon’un 27 Mart akşamı konuğu; akustik enstrümanlarıyla Kolektif İstanbul’un hazırladığı Balkan Wedding Party! Bahar havası şehirdeki hakimiyetini kurmuşken dans ederek ona eşlik etmek ve akşamın tadını çıkarmak isterseniz, Babylon’un keyifli atmosferinde bu deneyimi yaşamınız tavsiye ederiz.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Opus Amadeus Oda Müziği Festivali, 7 Mart – 22 Nisan, Çeşitli Mekanlar

youtube play youtube play

Beethoven’ın 250. doğum gününü kutladığımız 2020 yılında etkinliklerin ardı arkası gelmiyor diyebiliriz. Bu harika etkinliklerden biri de, çeşitli mekanlarda gerçekleşecek olan Opus Amadeus Oda Müziği Festivali! Festival boyunca biribirinden iyi müzik grupları müzik severlerle buluşuyor. 7 Mart’ta barok müziğin pop-starları, Alman müzik grubu 4 Times Baroque, İstanbul Deniz Müzesi’nde; 11 Mart’ta Yeldeğirmeni Sanat’ta “Dahilerin Şatosunda Büyük Bir Şölen” konseriyle Amatis Piano Trio; 19 Mart’ta Saint Esprit Kilisesi’nde farklı müzik türlerinin ünlü isimlerinin dahil olduğu Ensemble Dolci Venti & Anderske Kaspersma konseri ve son olarak 22 Nisan’da Hemdat İsrael Sinagogu’ndaki kapanış konserinde Beethoven’a bir saygı niteliğinde hazırlanan Hungarian Quaretet müzik severlerle buluşacak.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Pera Palace Cumartesi Konserleri, 18 Ocak – 9 Mayıs, Pera Palace Konum

youtube play youtube play

Pera Palace Cumartesi Konserleri, 9 Mayıs’a kadar her ay bir kez, cumartesi günleri düzenleniyor. Arptan piyanoya, viyolonselden kemana birçok müzik aletiyle farklı müzik deneyimleri sunan sanatçıları Grand Pera Balo Salonu’nun eşsiz mimarisi içinde dinlemek de oldukça hoş bir duygu. Cumartesinizi değerlendirmek en keyifli yollarından biri olacağına eminiz ve bir cumartesinizi Pera Palace ile kesiştirmenizi öneririz.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi tıklayın.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / ActionVance

İlginizi çekebilir: MeloMagger’dan İstanbul Konser Mekanları