Bu ara İstanbul’da hangi etkinlikler var?  Bu sorunun cevabını sizler için cevaplıyoruz! Bu ara Salon, Babylon ve Zorlu PSM’de farklı türlerde sanatçı ve gruplarla buluşabilir, MIX Festival’de iki gün aralıksız dans edebilir, İstanbul Modern Sinema’da Alman sinemasıyla yakınlaşabilirsiniz. Karşınızda güncel etkinlik önerilerimiz!

On Yıllar, 1-11 Kasım, İstanbul Modern Sinema

Almanya sinemasıyla aranız nasıl? Dünya sinemasına Wim Wenders, Werner Herzog, Volker Schlöndorff ve Tom Tykwer gibi usta yönetmenler armağan etmiş Alman sinemasının en yenilerinden bir seçki sunan On Yıllar: Almanya’dan Yepyeni Filmler başlıklı bu program 1-11 Kasım tarihleri arasında 7 kurmaca ve 3 belgesel filmi izleme fırsatı sunuyor. Programın öne çıkanları, yılın en beğenilen filmlerinden Transit‘teki performansıyla tanıdığımız Franz Rogowski’nin rol aldığı In den Gängen / In the Aisles, Berlinale’de Altın Ayı için yarışan 3 Tage in Quiberon / 3 Days in Quiberon ve Nazi rejimi dönemindeki Alman Sinemasını inceleyerek sinema tarihinin pek de bilinmeyen sayfalarını çeviren belgesel Hitler’s Hollywood.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

 

Submotion Orchestra, 9 Kasım, Babylon

Farklı tarzlardan beslenen sinematik elektronik ritimleriyle Submotion Orchestra, Caz Yeşili konserlerinin kasım ayındaki konuklarından biri. Submotion Orchestra, müziğinde elektronika, caz, soul ve downtempo gibi alttürleri harmanlıyor  ve hatta dubstep soundlarından etkileniyor. Kısa bir süre önce yayınlanan beşinci albümleri Kites10 adet polaroid fotoğraftan hareketle bestelenmiş 10 şarkıdan oluşuyor. İşte hikâye anlatımı buna denir!

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

 

Tamino, 10 Kasım, Zorlu PSM

Ona “Jeff Buckley’nin veliahtı” diyorlar… Mısırlı-Belçikalı sanatçı Tamino, büyülü vokallerini ve şarkılarındaki derin melankoliyi kattığı Habibi EP’si ile henüz 21 yaşındayken adını herkese öğretmişti. Naif bir vokal, hassas bir ruh, dürüst ve içe dönük sözler, masalsı, geleneksel ve kültürlerarası bir müzik şarkılarının ortak özelliği. 10 Kasım’da Zorlu PSM’de olacak Tamino‘nun İstanbul konserini kaçırmayın!

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

 

MIX Festival, 16-17 Kasım, Zorlu PSM

MIX Festival, çok sesli bir festival! Zorlu PSM’deki üçüncü senesinde bir kez daha iki gün boyunca aralıksız müziğe ev sahipliği yapacak ve mekanı bir dans pistine dönüştürecek festivalde bu yıl kimler yok ki: Aurora, BabaZula, Barış K, Cava Grande, Emancipator Ensemble, Her, Hey! Douglas, Kazy Lambist, Losless, Mabbas, Monality, Nova Persona, Polo & Pan, Otzeki, Sevil Soylu, Sophie Hunger, Tender, Turkish Edits, Undo ve Zeynep Erbay.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

 

Altın Gün, 23-24 Kasım, Salon

Anadolu’nun müziğini Anadolu’dan çok uzaklarda yetişmiş üç müzisyenin kurduğu bir gruptan dinlemeye ne dersiniz? 2015’te Jacco Gardner’ın yine Salon’da gerçekleşen konseri için İstanbul’a gelen ve burada Anadolu rock türüne hayran kalan basçı Jasper Verhulst, Hollanda’ya döndüğünde yanına iki dostunu, gitarist Ben Rider ve baterist Nic Mauskovic‘i almış ve Selda Bağcan‘ın, Barış Manço‘nun ve Erkin Koray‘ın izinden giderek Anadolu rock’ın saykedelik sound’unu canlandırmaya gönül vermiş. Sonuç olarak ortaya Hollanda kökenli bu Türkçe saykedelik grubu, Altın Gün çıkmış. Yanlarına Türkiye’den Erdinç Yıldız Ecevit ve Merve Daşdemir‘i de katan grup, şimdi kökleriyle buluşmak için ilk kez Salon’a konuk oluyor. Kaçmaz!

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

 

Nouvelle Vague, 29-30 Kasım, Babylon

Nouvelle Vague’u özlediniz mi? Daha önce defalarca Türkiye’ye uğrayan ve unutulmaz konserlere imza atan, türlerarası Fransız müzik grubu iki gece üst üste yine İstanbullularla buluşmaya hazırlanıyor. Nouvelle Vague‘un müziğinde punk rock’tan da, new wave’den de, bossa nova’dan da izler, The Clash’ten Depeche Mode’dan Blondie’den esintiler var. Onlarla bir kez daha, üstelik müziklerinin çok yakıştığı hüzünlü bir sonbahar gününde buluşmak için adresiniz Babylon olsun.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi burada

Kapak Fotoğrafı: M. Metri, Unsplash

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN